Kwarantannę po raz pierwszy wprowadzono w... Chorwacji. Mało znane fakty o tym kraju
Chorwacja pełna jest ciekawostek, ukrytych tajemnic i zaskakujących miejsc. Od pierwszej w historii kwarantanny, poprzez wynalezienie spadochronu i krawatu, po najkrótszą kolejkę linową i najwęższą ulicę na świecie.
22.04.2020 | aktual.: 23.04.2020 09:13
Pierwsza kwarantanna na świecie została wprowadzona w Chorwacji między XIV a XVIII w., kiedy w Europie i Azji powszechne były epidemie dżumy i cholery. Kompleks zwany Dubrovački lazareti (Dubrownickie Lazarety) to grupa połączonych ze sobą budynków, położonych 300 m od murów miejskich Dubrownika. Był wykorzystywany jako ośrodek kwarantanny dla Republiki Raguzy, tętniącego życiem kupieckiego miasta-państwa, które prowadziło wymianę handlową z całym światem.
Jednym z założycieli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) był Chorwat, dr Andrija Štampar. Ten żyjący w latach 1888-1958 naukowiec i profesor Uniwersytetu w Zagrzebiu, był wiodącym autorytetem w dziedzinie epidemiologii i pionierem profilaktyki medycznej. Jako ekspert Ligii Narodów, w latach 30. ubiegłego wieku wprowadził publiczną opiekę zdrowotną w Chinach, a później stał się współzałożycielem WHO. Obecnie jego imię noszą Szkoła oraz Instytut Zdrowia Publicznego w Zagrzebiu.
W Chorwacji znajduje się najwęższa ulica świata - "Klančić" w miejscowości Vrbnik na wyspie Krk. W najwęższym miejscu ma ona zaledwie 40 cm szerokości! Ci, którzy są wystarczająco odważni i drobni, by się tamtędy przecisnąć, mogą swój wyczyn nagrodzić kieliszkiem Žlahtiny, słynnego wina z Vrbnika.
Pierwszy spadochron został skonstruowany przez chorwackiego wynalazcę Fausta Vrančicia. Choć możliwe, że Leonardo Da Vinci mógł stworzyć koncepcję spadochronu w swoich XV-wiecznych szkicach, jednak to właśnie Vrančicia uważa się za pierwszego, który nie tylko opracował, ale i przetestował swój wynalazek, skacząc z nim z wieży w Wenecji w 1617 r.
Pierwszy "wampir" pochodził z wioski Kringa na półwyspie Istria w Chorwacji. Jure Grando Alilović (1579-1656) jest uważany za pierwszego człowieka, którego określano jako wampira już w historycznych źródłach z przełomu XVI i XVII w. Według legendy, po swojej śmierci w 1656 r., wydostał się nocą z grobu jako wampir i terroryzował wioskę, w której mieszkał za życia. Wielbiciele wampirów mogą odwiedzić jego grób na Istrii.
Tereny dzisiejszej Chorwacji są ojczyzną starożytnej cywilizacji zwanej Kulturą Vučedolską. Jej rozkwit przypadł pomiędzy 3000 a 2200 r. p.n.e. w Syrmii i wschodniej Slawonii nad brzegiem Dunaju. Jednym z głównych miejsc zamieszkiwanych kiedyś przez ten lud jest dzisiejsze miasto Vučedol (co dosłownie oznacza "Wilczą Dolinę"), położone 6 km w dół rzeki od Vukovaru.
Krawat pochodzi ze stroju noszonego przez członków XVII-wiecznej chorwackiej jednostki wojskowej, znanej jako "Chorwaci". Za panowania francuskiego króla Ludwika XIV, chorwaccy żołnierze, którzy zostali wcieleni do wojska w 1660 r., nosili chusty zwane "tour de cou". Ten zawiązany wokół szyi element tradycyjnego wojskowego rynsztunku wzbudził ciekawość i zachwyt Francuzów. To za ich sprawą oraz angielskiego króla Karola II, który w 1660 r. wrócił do Anglii z wygnania, "krawat" wszedł do kanonu męskiej mody.
W Zagrzebiu możecie odbyć przejażdżkę najkrótszą kolejką linową świata. Jest ona najstarszym środkiem transportu publicznego w stolicy Chorwacji (pochodzącym z końca XIX w.) i podlegającym ochronie zabytkiem. Łączy Dolne i Górne Miasto, jej długość wynosi zaledwie 66 m, co czyni ją najkrótszą tego typu kolejką na świecie.
Pierwsze na świecie "knedlowe dzwony" dzwonią w Chorwacji od ponad 330 lat. Słynne dzwony kościelne w mieście Osijek biją regularnie w każdy piątek o godz. 11 przed południem. Dla tamtejszych mieszkańców to sygnał, by rozpocząć przygotowania jednego z najbardziej popularnych dań w tym regionie Chorwacji - knedli. Jednak ta osobliwa funkcja kościelnych dzwonów nie była rzecz jasna zamierzeniem inicjatorów tej wyjątkowej tradycji.
W chorwackim mieście Varaždin - zwanym "miastem, gdzie śpią anioły" - możecie odwiedzić wyjątkowe Muzeum Aniołów. Kolekcjonuje ono prace artystyczne inspirowane aniołami, a jego kuratorem jest lokalny artysta Željko Prstec. Częścią muzeum jest również Ogród Eden, w którym można się zrelaksować i wyciszyć.
Źródło: Chorwacka Wspólnota Turystyczna
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl