Trwa ładowanie...

La Palma. Do sprzedaży trafiły paczki z popiołem z wulkanu Cumbre Vieja

W serwisie aukcji internetowych eBay można kupić paczki z popiołem z aktywnego wulkanu Cumbre Vieja, który znajduje się na wyspie La Palma. Hiszpańskie służby medyczne przestrzegają przed otwieraniem torebek, a naukowcy podkreślają, że to zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Share
Satelitarne zdjęcie wulkanu na La Palmie
Satelitarne zdjęcie wulkanu na La PalmieŹródło: PAP/EPA, fot: MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
d2be03d

Paczki popiołu z aktywnego wulkanu z La Palmy można kupić na eBay-u za 18,50 euro (ok. 84 zł). Sprzedawca utrzymuje, że paczkę z Hiszpanii może wysłać w dwa dni. Zainteresowanych nie brakuje, ale internauci komentują też, że to absurd i żerowanie na ludzkiej tragedii.

La Palma - popiół z wulkanu w sprzedaży

Jak poinformowały regionalna telewizja TVC oraz dziennik "Canarias7", podobne aukcje pojawiły się na kilku innych stronach internetowych. Ceny są bardzo zróżnicowane - od 10 do 20 euro. Paczuszki ważą ok. 10 g.

"Canarias7" przypomina, że wciąż nie zakończyły się badania nad popiołami oraz innym materiałem piroklastycznym wydostającym się z Cumbre Vieja. Podkreślają, że kontakt z popiołem może być groźny dla zdrowia.

Tak wygląda ogłoszenie w serwisie eBay Screen z eBay.com
Tak wygląda ogłoszenie w serwisie eBayŹródło: Screen z eBay.com

"Pochodzący z aktywnego na La Palmie wulkanu materiał może skazić powietrze, wodę oraz żywność" - przestrzegają media.

d2be03d

To było kwestią czasu, że na ludzkiej tragedii ktoś będzie chciał zrobić interes. Bo to już nie pierwszy raz, gdy taka sytuacja ma miejsce. Kilka lat temu na eBay-u za 15 dolarów można było kupić małe fiolki z popiołem z wulkanu Turrialba z Kostaryki.

Szyba samochodu na La Palmie Getty Images
Szyba samochodu na La PalmieŹródło: Getty Images, fot: Europa Press 2021

La Palma - erupcja wulkanu

Przypominamy, że do erupcji Cumbre Vieja doszło 19 września, a wulkan wciąż pozostaje aktywny. Wiele domów zostało doszczętnie zniszczonych. Na La Palmie popiół zalega na ulicach, placach zabaw, samochodach czy budynkach. W powietrzu unoszą się dymy z wysoką zawartością dwutlenku siarki.

W czwartek 7 września rano, z powodu dużej liczby popiołów, odwołano loty na wyspę.

d2be03d

Źródło: PAP/en.as.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Cumbre Vieja dalej pluje lawą. Nowe zdjęcia lotnicze

d2be03d

Podziel się opinią

Share
d2be03d
d2be03d