Trwa ładowanie...

Latarnie morskie w Polsce. Te trzy zachwycają szczególnie

Latarnie morskie od wieków pomagają statkom w bezpiecznym dobijaniu do portów. Oprócz tego, stały się także jednymi z najciekawszych nadmorskich atrakcji turystycznych oraz ważnymi punktami widokowymi. Sprawdzamy, które latarnie morskie w na polskim wybrzeżu szczególnie warto odwiedzić.

Latarnia StiloLatarnia StiloŹródło: Adobe Stock
d2x998f
d2x998f

Aktualnie na polskim wybrzeżu działa 15 latarni morskich. Większość z nich jest udostępniona turystom do zwiedzania w określonych miesiącach i godzinach.

Latarnia morska Stilo w okolicach Łeby

Jedną z najpopularniejszych polskich latarni morskich jest ta we wsi Stilo, oddalonej od Łeby o ok. 10 km. Na tle innych obiektów wyróżnia się przede wszystkim swoją konstrukcją – jest zbudowana ze skręcanych płyt żeliwnych.

Powstała na początku XX w. i liczy sobie 33 m wysokości. Na samym jej szczycie znajdują się dwie galerie widokowe (niższa i wyższa), z których turyści mogą podziwiać Morze Bałtyckie, okoliczne lasy oraz panoramę Łeby. Jako ciekawostkę warto podać, że typowo męską funkcję latarnika pełni w niej obecnie kobieta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Darmowa reklama dla Polski. "W Europie tego nie ma"

Latarnia morska zachwyca nie tylko swoją konstrukcją, ale także położeniem – jest usytuowana w odległości niecałego kilometra od otwartego morza i umiejscowiona na szczycie wysokiej wydmy, otoczonej lasami.

Widok z latarni Stilo Adobe Stock
Widok z latarni StiloŹródło: Adobe Stock

Latarnia morska Stilo jest udostępniana do zwiedzania od maja do września. Wstęp jest płatny i kosztuje 4 zł za bilet normalny i 2 zł za ulgowy. Dzieci do 4 lat wchodzą gratis w towarzystwie swoich rodziców.

d2x998f

Stawa Młyny w Świnoujściu

Kolejną obiektem, który warto odwiedzić, jest zlokalizowana w Świnoujściu słynna Stawa Młyny. Co ciekawe, nie jest to latarnia morska w technicznym tego słowa znaczeniu, tylko znak nawigacyjny, który emituje sygnały świetlne i posiada charakterystyczny kształt wiatraka, z czego wzięła się jego lokalna nazwa (przez mieszkańców Świnoujścia nazywana jest po prostu "Wiatrakiem"). Obiekt posiada kształt czteroramiennego wiatraka, na którego szczycie jest emitowane światło o zasięgu 34 km.

Stawa Młyny Adobe Stock
Stawa MłynyŹródło: Adobe Stock, fot: Dariusz Kieltyka

Stawa Młyny została wybudowana w 1874 r. i od tego czasu stanowi jeden z symboli miasta. Ze względu na lokalizację na falochronie, wstęp na teren latarni jest możliwy tylko w dobrą pogodę. Jest jednak całkowicie bezpłatny. Szczególnie chętnie turyści odwiedzają Stawę Młyny o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy widoki są najpiękniejsze.

W Świnoujściu mieści się jeszcze jeden obiekt nawigacyjny, który jest już pełnoprawną latarnią morską i to nie byle jaką, bo najwyższą na całym wybrzeżu Bałtyku.

d2x998f

Powstała w 1854 r. na prawym brzegu Świny i na początku swojego istnienia liczyła sobie 65 m wysokości. Po II wojnie światowej została odbudowana i jej wysokość obecnie sięga 68 m. Aby wejść na samą górę, należy pokonać 308 stopni. Tuż obok można zwiedzać Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego.

Latarnia morska w Czołpinie

Latarnia morska w Czołpinie to chyba najbardziej odosobniony obiekt tego typu w całej Polsce. Dotarcie do niego wymaga ponad 1,5 km spaceru przez gęsty las Słowińskiego Parku Narodowego i wydmy Czołpińskie. Zdecydowanie warto jednak podjąć to wyzwanie, gdyż na miejscu czeka na nas coś naprawdę wyjątkowego.

d2x998f

Latarnia morska w Czołpinie została wzniesiona z dala od cywilizacji. Mieści się na najwyższej wydmie Słowińskiego Parku Narodowego i oferuje przepiękne widoki ze swojego sięgającego 25 m szczytu. Z wieży widokowej można wypatrzeć m. in. jezioro Łebsko i Gardno, mierzeję, która oddziela Łebsko od otwartego morza i oczywiście podziwiać przepiękną panoramę Słowińskiego Parku Narodowego.

Latarnia morska w Czołpinie Adobe Stock
Latarnia morska w CzołpinieŹródło: Adobe Stock, fot: Marek Stepniak

Latarnia morska jest czynna, lecz latarnika próżno w niej szukać. Jak to możliwe? Otóż, sprawuje on swoje obowiązki zdalnie, czuwając nad pracą latarni z oddalonej od niej o ok. 10 km wsi.

d2x998f

Latarnię w Czołpinie można zwiedzać od maja do końca września. Bilety wstępu kosztują 4 zł (normalny) lub 2 zł (ulgowy). Jako że obiekt mieści się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, turyści muszą oprócz tego uiścić dodatkową opłatę, która wynosi 6 lub 3 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2x998f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x998f