Leśnicy apelują. "Koszt zbioru takich okazów to 32 mln zł rocznie"

Przejmujące nagrania opublikowano w mediach społecznościowych Lasów Państwowych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że na filmach są nowe gatunki grzybów. Nic bardziej mylnego.

Lasy Państwowe opublikowały bardzo ważne nagrania
Lasy Państwowe opublikowały bardzo ważne nagrania
Źródło zdjęć: © Lasy Państwowe
oprac. IR

Wrzuć do kosza te "okazy" - to zdanie łączy obydwa posty, które pojawiły się na facebookowym profilu Lasów Państwowych, a okazy, o których mowa to butelczak wiecznisty i puszynka leśna.

Ważne przesłanie od Lasów Państwowych

Nie są to absolutnie nowe gatunki grzybów, a po prostu śmieci, które turyści zostawiają w lasach. Na nagraniach widzimy puszkę i butelkę uformowane na wzór grzybów.

Niestety, ale śmieci w lasach to gigantyczny problem od lat. Turyści chętnie odwiedzają lasy, ale niestety już niezbyt chętnie zabierają ze sobą śmieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niezwykłe nagranie z parku. Jednych fascynuje, innych przeraża

"Butelczak wiecznisty to gatunek trujący środowisko leśne przez ok. 450 lat" - brzmi opis pierwszego z "grzybów" na nagraniu, drugi "okaz" truje ok. 100 lat.

"Koszt zbioru takich okazów to 32 mln zł rocznie" - czytamy w nagraniu na FB.

Leśny koszmar

Jak czytamy w poście, jedna plastikowa butelka może stać się śmiertelną pułapką dla setek leśnych zwierząt. "Zwabione zapachem resztek fermentującego napoju, wchodzą do wnętrza i najczęściej nie potrafią się z niego wydostać. Giną" - czytamy w poście.

"Pozostawione w lesie butelki stają się cmentarzyskiem dla chrząszczy, mięczaków czy innych ssaków. Nie pozwalajmy na to, by kończyły marnie w odpadkach pozostawianych przez ludzi" - apelują leśnicy.

Internauci są zachwyceni akcją leśników. Negatywnych komentarzy praktycznie brak. Jeden z internautów nie omieszkał i tego skomentować. "Świetna akcja, ciekawe skąd nagle taka cisza w komentarzach? Jak jest o wycince, to nagle szum, a jak akcja o śmieciach w lesie, to cichuteńko" - napisał.

Źródło: Lasy Państwowe

Źródło artykułu:WP Turystyka
lasygrzybyśmieci

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)