Lista wymierających gatunków zwierząt i roślin
Czerwona lista gatunków zagrożonych wymarciem, opublikowana w środę przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i jej Zasobów (IUCN), wskazuje na alarmujące tempo, w jakim ginie różnorodność gatunków zwierzęcych i roślinnych na Ziemi.
14.09.2007 | aktual.: 09.05.2013 11:43
_ Czerwona lista gatunków zagrożonych wymarciem, opublikowana w środę przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i jej Zasobów (IUCN), wskazuje na alarmujące tempo, w jakim ginie różnorodność gatunków zwierzęcych i roślinnych na Ziemi. _
\"Życie na Ziemi znika w coraz szybszym tempie i będzie się tak działo, dopóki nie zostaną podjęte pilne działania\" - ostrzega IUCN.
Na 41 415 gatunków monitorowanych przez IUCN już 16 306 grozi wymarcie. To o 188 gatunków zagrożonych wymarciem więcej niż rok wcześniej.
Zagrożony wymarciem jest co czwarty gatunek ssaków, co piąty ptaków, co trzeci płazów i 70 procent roślin.
Wyginęło już 785 gatunków, a 65 żyje obecnie jedynie w niewoli - stwierdza IUCN, która działa od 1948 roku.
Pełna liczba gatunków zamieszkujących Ziemię nie jest pewna, szacunki wahają się od 10 do 100 mln, przy czym wartością najbardziej prawdopodobną jest 15 mln, z czego znamy 1,7 mln.
Wśród ssaków z kategorii \"w niebezpieczeństwie\" do kategorii \"w krytycznym niebezpieczeństwie\" awansował goryl równinny (Gorilla gorilla). Jego populacja została zdziesiątkowana wirusem ebola o ponad 60 procent w ciągu 25 lat.
W \"krytycznym niebezpieczeństwie\" jest też orangutan sumatrzański (Pongo abelii), a jego kuzyn z Borneo (Pongo pygmaeus) - \"w niebezpieczeństwie\". Oba gatunki często są ofiarą wylesiania.
Biały delfin z Jangcy, \"baiji\" (Lipotes vexillifer), jeden z najstarszych gatunków zwierzęcych, zdziesiątkowany przez zanieczyszczenia, kłusownictwo i ruch na rzece, znajduje się w \"krytycznym niebezpieczeństwie\". Być może już wyginął, ale chińscy naukowcy w sierpniu na nowo wzbudzili nadzieję, że jednak widziano baiji w prowincji Anhui.
Podobnie jest z krokodylem z Gangesu - gawialem gangesowym, któremu wyginięcie grozi z powodu degradacji jego naturalnego środowiska. Populacja gawiali z 436 dorosłych osobników w 1997 roku zmalała do 182 w 2006 roku.
Po raz pierwszy na liście znalazły się korale - ofiary ocieplenia klimatu i zjawiska El Ninio. Zagrożonych jest 10 gatunków z Archipelagu Galapagos, z których jednego (Rhizopsammia wellington) najprawdopodobniej już nie ma.
Zagrożonych jest 1 217 ptasich gatunków spośród istniejących 9 956, zwłaszcza czerwony sęp azjatycki (Sarcogyps calvus) i egipski (Neophron percnopterus), zdziesiątkowane przez przeciwzapalny lek diklofenak, podawany bydłu.
W królestwie roślinnym sytuacja również nie napawa radością: na 12 043 gatunki zagrożonych wymarciem jest 8 447.
Wśród gatunków \"w niebezpieczeństwie\" znalazła się dzika morela (Armeniaca vulgaris) z Azji Środkowej, protoplastka odmian hodowanych dzisiaj w wielu krajach.
Do IUCN należy 81 państw, 113 organizacji publicznych, ponad 850 organizacji pozarządowych i około 10 000 naukowców i ekspertów ze 181 krajów.
(PAP)