Trwa ładowanie...
w podróży
oprac. NGU
Dzisiaj, 22-11-2024 10:10

Chmary oblepiają drzewa. Małe owady opanowują Polskę

Śródziemnomorski pluskwiak o wdzięcznej nazwie skupieniec lipowy, opanowuje Polskę. Jeszcze kilkanaście lat temu był w naszym kraju prawie całkowicie nieznany, a teraz oblepia drzewa w niemalże wszystkich miejscowościach. "Inwazja trwa" - czytamy w mediach społecznościowych.

Skupieniec lipowy - oxycarenus lavateraeSkupieniec lipowy - oxycarenus lavateraeŹródło: Adobe Stock, fot: Jan Mengr
d3f6w3s
d3f6w3s

Skupieniec lipowy to osobnik ciepłolubny, pierwotnie spotykany w regionach Morza Śródziemnego. Z powodu zmian klimatycznych rozszerzył swój zasięg na północ Europy, obejmując Niemcy, Francję, a teraz i Polskę. Pluskwiak po raz pierwszy pojawił się nad Wisłą ok. dekadę temu. Teraz jego pasożytniczą obecność na drzewach odnotowuje się niemalże w całym kraju.

Mały przybysz opanowuje Polskę

Skupieniec przyciąga uwagę nie tylko poprzez ekspansję, ale także sposób, w jaki kolonizuje drzewa. Preferuje korę lip, ale nie pogardzi też innymi gatunkami. W ostatnim czasie o pojawieniu się tych metalicznych owadów na korach drzew poinformował płocki ogród zoologiczny.

"Ostatnio mieszkańcy naszego miasta i okolic z niepokojem obserwują pnie lip pokryte ogromnymi ilościami metalizujących owadów. To gatunek pluskwiaka - skupieniec lipowy, który podobnie jak inny gość zza granicy, wtyk amerykański (z Ameryki) - przybył do nas ze strefy śródziemnomorskiej i powoli opanowuje całą Europę" - czytamy we wpisie na profilu facebookowym zoo w Płocku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inwazja szkodników trwa. Nieproszone, wciskają się do naszych domów

d3f6w3s

Można je zobaczyć w całej Polsce

Na Facebooku "Ussuri Ochrona Przyrody" również w ostatnich dniach pojawiły się zdjęcia z Piaseczna, pokazujące liczne grupy skupieńców na budkach lęgowych. "Inwazja trwa" - napisano.

Skupieniec lipowy nie jest w istocie szczególnie groźny, choć nie oznacza to, że nie ma wpływu na drzewa, na których żyje. "Żeruje na lipach i innych roślinach ślazowatych, powodując deformacje liści, nekrozy i gnicie" - czytamy w dalszej części wpisu płockiego zoo. Szkody powoduje, wysysając soki.

Zimę pluskwiaki te spędzają w hibernacji, także w tak ciepłych rejonach jak Hiszpania, czy inne kraje na południu Europy. W tym celu gromadzą się w dużych, liczących nawet tysiące osobników skupiskach (agregacjach) na pniach. Kryją się na nich w zagłębieniach kory. Są jednak nieodporne na przymarzanie. "Temperatura poniżej -15 st. C jest w stanie je zabić, ale takie zimy w naszym kraju są coraz rzadziej" - podano we wpisie zoo w Płocku.

Źródło: ZOO Płock/Ussuri Ochrona Przyrody/WP

d3f6w3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f6w3s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj