Trwa ładowanie...

Lodowce na obu biegunach topnieją. Widać to gołym okiem

Wystarczy spojrzeć na jedno zdjęcie, aby uświadomić sobie, w jak szybkim tempie topnieją lodowce. Naukowcy alarmują, że z roku na rok sytuacja jest coraz gorsza.

Lodowce na obu biegunach topnieją. Widać to gołym okiemŹródło: Shutterstock.com
dlgr3j3
dlgr3j3

Opublikowane w sieci zdjęcie świetnie obrazuje, jak w ciągu 86 lat zdążył zmienić się krajobraz w Arktyce. Zamieszczony w mediach społecznościowych post obiegł świat. Został udostępniony już kilkanaście tysięcy razy.

Dane opracowane przez NASA mówią wprost, że lodowców na obu biegunach jest coraz mniej. Przykładowo prędkość zsuwania się ich do oceanu, np. z okolic Zatoki Małgorzaty (Antarktyda) w latach 2008-2015, wzrosła z 400 do 800 m na rok.

Według raportów NASA, tylko w 2015 r. 1929 gigaton lodu trafiło do oceanów. To wzrost o ok. 15-36 gigaton. Jest to spowodowane globalnym ociepleniem i wzrostem temperatury wód oceanicznych.

dlgr3j3

Co niepokojące, szybkie ogrzewanie się bieguna północnego powoduje, że prawdopodobnie do 2030 r. Ocean Arktyczny będzie sezonowo wolny od lodu. To oznacza, że niedźwiedzie polarne, które wykorzystują kry do poruszania się podczas polowania na foki, zostaną odcięte od pożywienia. Naukowcy przewidują, że te wielkie zwierzęta będą zmuszone do przejścia na wegetarianizm, a ich populacja znacząco się zmniejszy.

Zobacz też: Dlaczego niedźwiedzie umierają z głodu. Wideo ujawnia przyczyny

dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj