Trwa ładowanie...

Lot z małym dzieckiem. Co zrobić, żeby nie był koszmarem?

Podróżowanie z dzieckiem może być prawdziwą udręką, zarówno dla malucha, jak i rodziców, nie mówiąc o reszcie pasażerów. Opracowano właśnie Współczynnik Dziecięcej Nudy, pozwalający rodzicom ustalić dokładny moment, w którym ich dzieci zaczną się nudzić w samolocie.

Lot z małym dzieckiem. Co zrobić, żeby nie był koszmarem?Źródło: Shutterstock.com
d33znh8
d33znh8

Mali podróżnicy średnio już po 49 minutach i 47 sekundach lotu zaczynają zadawać budzące grozę pytanie "daleko jeszcze?”. Z myślą o rodzicach walczących z nudą pociech, linie Emirates nawiązały współpracę z doktor Sandi Mann, psycholog i specjalistką w dziedzinie nudy z University of Central Lancashire. Dr Mann opracowała Współczynnik Dziecięcej Nudy (Child Boredom Quotient, CBQ) pozwalający rodzicom ustalić dokładny moment, w którym ich dzieci zaczną się nudzić, aby mogli zaplanować aktywności i podróżować bez zmartwień.

W oparciu o badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wśród ponad 2 tysięcy rodziców dzieci poniżej 12. roku życia oraz obserwacje zachowań dzieci podczas zabawy, dr Mann podzieliła różne zajęcia na aktywne, pasywne, interaktywne, kreatywne i sensoryczne, formułując współczynnik CBQ i umożliwiając rodzicom dobranie idealnego zestawu zajęć zapobiegających nudzie.

Badanie, w którym dwie trzecie rodziców (64 proc.) przyznało, że martwi się, jak zająć swoje dzieci w podróży, a 43% obawiało się, że ich dzieci mogą przeszkadzać innym pasażerom, wykazało także, że najtrudniejszą do opanowania grupę stanowią maluchy w wieku 3-4 lat. Ankietowani często przekupywali dzieci, np. dając im przekąski (41 proc.) w zamian za dobre zachowanie. Wśród innych sprawdzonych metod na odwrócenie uwagi rodzice wymieniali urządzenia elektroniczne (33 proc.), nawet jeśli zabraniają z nich korzystać w domu, nowe zabawki (27 proc.) czy zmęczenie dziecka bieganiem po lotnisku przed wejściem na pokład (16 proc.).

– Rodzice dzieci w wieku 3-4 lat odkrywają, że maluchy stają się bardzo aktywne fizycznie i bardziej niezależne, a także potrzebują bardziej wyszukanych form rozrywki niż wcześniej - powiedziała Dr Sandi Mann. – Przykładowo tablet, po który rodzice chętnie sięgają w czasie lotu, może okazać się nieskuteczna w niektórych grupach wiekowych. Młodsze dzieci rozpraszają się szybciej niż starsze. Zamiana tej pasywnej czynności na bardziej aktywne czy kreatywne zajęcia sprawi, że dzieci nie będą się nudzić, niecierpliwić i przeszkadzać innym.

d33znh8

Okazuje się jednak, że rodzice podróżujący samolotem z dziećmi uciekają się nie tylko do przekupstwa. 7 proc. badanych uczciwie przyznało, że po prostu zakłada opaskę na oczy, próbując odpocząć od swoich niespokojnych maluchów.

Najpopularniejszą formą rozrywki dla dziecka na pokładzie samolotu są filmy, które potrafią zająć je przez okres od ok. 40 minut w przypadku najmłodszych (0-2) do 1 godziny i 45 minut w przypadku najstarszych (11-12 lat). Na drugim miejscu znajdują się gry na urządzeniach mobilnych lub w systemie rozrywki pokładowej (skuteczne przez okres od 30 minut u najmłodszych do 1,5 godziny u najstarszych).

Spośród zajęć kreatywnych rysowanie cieszyło się największą popularnością w grupie do 9 lat, kiedy to ciekawsze stają się różne quizy i puzzle. Najmłodszym z kolei najbardziej podobają się kolorowanki i książki z naklejkami.

– Bardzo małe dzieci nie potrzebują zbyt wyszukanych rozrywek w podróży samolotem i będą najbardziej zaciekawione otoczeniem – w tym innymi pasażerami i, oczywiście, swoimi rodzicami. Może być to na przykład zabawa w "zgadnij, co widzę" czy spacer po samolocie, który kilkulatkom zapewni odrobinę ruchu, a niemowlakom – zróżnicowane bodźce wizualne. Znakomite efekty przynosi także śpiewanie czy zabawy interaktywne, na przykład w "a kuku!" – stwierdziła dr Mann. – Starszym dzieciom można wręczyć proste materiały takie jak zeszyt i długopis, książka z łamigłówkami czy komiks. Od czasu do czasu należy zrobić przerwę na spacer po samolocie i ograniczyć pasywne oglądanie filmów, podobnie jak w domu. Rodzice nie powinni obawiać się, że dziecko będzie się nudzić. Pozostawione same sobie z bardzo podstawowym wyposażeniem znajdzie kreatywne zajęcie – dodała.

Współczynnik Dziecięcej Nudy Emirates według dr Sandi Mann: wiek x zajęcie x czas, dopóki dziecko nie zacznie się nudzić (w minutach).

Emirates
Źródło: Emirates

Dr Sandi Mann opracowała wskazówki, jak zaplanować zajęcia w podróży samolotem w zależności od grupy wiekowej. Oczywiście przewodnik ma wyłącznie charakter orientacyjny - wiele zależy od konkretnego dziecka i jego zainteresowań. Zajęcia zostały podzielone na aktywne, pasywne, interaktywne, kreatywne i sensoryczne. Zadanie polega na ich umiejętnym połączeniu i przerwaniu danej czynności w odpowiednim momencie w celu ograniczenia nudy i zniecierpliwienia dziecka.

d33znh8

Pasywne - oglądanie filmów, słuchanie muzyki

Aktywne - spacerowanie po samolocie, gra w karty

Kreatywne - rysowanie, kolorowanki

Sensoryczne - przekąski i napoje

Interaktywne - czytanie bajek, rozmowa

Emirates
Źródło: Emirates

O badaniu

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Emirates przez firmę Censuswide w czerwcu 2017 roku. Dane zebrano w anonimowej ankiecie internetowej. Próba składała się z 2 006 rodziców dzieci w wieku 0-12 lat z Wielkiej Brytanii, którzy podróżowali z nimi samolotem. Opracowując Współczynnik Dziecięcej Nudy, dr Sandi Mann posłużyła się także obserwacjami 90 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat podczas zabawy, aby zbadać, jak dzieci zachowują się w codziennych warunkach.

Wschód słońca z kabiny pilotów. Zobacz niezwykłe wideo!

d33znh8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33znh8