Trwa ładowanie...

Lotnisko Ateny (ATH). Jak dostać się do miasta?

Do międzynarodowego lotniska Ateny (ATH) corocznie przybywa miliony turystów. Podróżują oni zarówno tanimi, jak i tradycyjnymi liniami lotniczymi. Jak dostać się do miasta?

Lotnisko Ateny (ATH). Jak dostać się do miasta?Źródło: Shutterstock.com
d2vqm42
d2vqm42

Ateny – z lotniska do centrum taksówką

Koszt podróży oficjalną taksówką z lotniska do centrum Aten jest wysoki – w ciągu dnia (od 5 do 24) wynosi około 50 euro, nocą natomiast nawet 70 euro. Najlepiej korzystać z postoju na poziomie przylotów pomiędzy drzwiami numer 3 i 4. Należy zawsze wybierać taksówki z korporacji, sprawdzać, czy dany adres leży w obszarze centrum miasta, z góry ustalać cenę, a przy jakichkolwiek problemach z kierowcą ostrzegać wezwaniem policji. Często zdarzają się bowiem próby wyłudzania pieniędzy od turystów.

Ateny – z lotniska do centrum autobusem

Port lotniczy Ateny łączy z centrum miasta linia autobusowa. Bilety normalne kosztują 3,20 euro, ulgowe – 1,60 euro i są ważne tylko na jeden przejazd z lotniska oraz na przejazdy dowolną liczbą autobusów, tramwajów bądź metrem do północy danego dnia. Można je nabyć u kierowców. Lotnisko obsługują linie ekspresowe:

  • E94, kursuje co 16 do 30 minut do przystanku metra Ethniki Amyna od 6 rano do 23.20.
  • E95, kursuje co 25-30 minut na plac Syntagma w samym centrum miasta.
  • E96, kursuje co 20-40 minut na plac Karaiskaki obok pireuskiego portu.
  • X95, kursuje co 15-40 minut przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, na ateński plac Syntagma.

Ateny – z lotniska do centrum metrem

Bilet normalny na metro z początkowej stacji na lotnisku do centrum Aten kosztuje 10 euro, w dwie strony – 18 euro (jest ważny przez tydzień), a dzieci do 6 lat podróżują metrem za darmo. Można również skorzystać z promocji: wówczas cena biletu normalnego dla dwóch osób wynosi 18 euro, a dla trzech jedynie 24 euro. Bilety ulgowe to coś dla uczniów i studentów poniżej 25. roku życia oraz osób po 65. roku życia.

d2vqm42

Bilety kupuje się w automatach na stacji metra - są one dotykowe, dwujęzyczne (grecki i angielski), przyjmują bilon i banknoty. Podróż do centrum stolicy trwa do 40 minut. Jeżeli akurat nie ma strajku, metro jest więc najszybszym środkiem komunikacji pomiędzy lotniskiem a Atenami. Dojście do stacji metra jest dobrze oznaczone, a pojazdy kursują co 40 minut. Niebieska linia metra ATTIKO nr 3 to najlepszy wybór do centrum miasta. Dojeżdża do stacji Agia Marina. W centrum Aten wysiada się na Syntagma bądź Monastiraki.

Ateny – z lotniska do centrum pociągiem

Wielbiciele podróży pociągiem także na lotnisku w Atenach znajdą coś dla siebie. Na północ stolicy, aż na przedmieścia, do Ano Liosia, za 8 euro dojeżdża wygodny pociąg. Należy wybrać kolej Athens International Airport, która przejeżdża przez następujące stacje: Koropi, Paiania-Kantza, Pallini, Doukissis Plakentias, Penteli, Kifissias, Nerantziotissa, Iraklio, Metamorfosi, SKA (Rail center of Acharnes), Ano Liosia. Podczas wyboru innego rodzaju połączenia kolejowego dojedzie się do tej samej stacji docelowej, jednak za prawie dwa razy wyższą kwotę. Droższy pociąg dojeżdża aż do miasta Kiato.

Ateny – z lotniska do centrum – wynajem samochodu

Na terenie terminalu znajduje się kilka wypożyczalni samochodów. Nie wolno parkować bezpośrednio na wprost terminala, ale można zostawić auto bezpłatnie na 20 minut na jednym z licznych parkingów. Do centrum Aten najszybciej dojedzie się, wybierając sześciopasmową autostradę Attiki Odos, połączoną z główną obwodnicą stolicy Grecji. Za darmo, bez konieczności wnoszenia opłat drogowych, podróżuje się trasą, obejmującą skrzyżowanie głównej autostrady przy lotnisku oraz główne aleje: Varis-Koropoiou, Vouliagmenis bądź Possidonos, a także Lavriou.

d2vqm42
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vqm42