Trwa ładowanie...
d3e7ybf

Lotnisko Londyn-Luton (LTN)

Największe atrakcje
Lotnisko Londyn-Luton (LTN)
Kraj
iStock
Źródło: iStock

Londyn-Luton to piąte pod względem ruchliwości i czwarte co do wielkości lotnisko w Wielkiej Brytanii. Połączenie Warszawa – Londyn-Luton z lotniska Chopina zajmuje czwarte miejsce, jeśli chodzi o liczbę pasażerów korzystających z usług brytysjkiego portu.

Lotnisko Londyn-Luton – położenie i funkcjonowanie

Port lotniczy Londyn-Luton jest położony 2,4 km na wschód od centrum miasta Luton w hrabstwie Bedfordshire w Anglii i 45 km na północ od Londynu. Znajduje się w odległości 10 mil od zjazdu z autostrady M10.

Lotnisko Luton obsługuje rocznie ponad 10 mln pasażerów. Udostępnia 60 miejsc dla samolotów.

Posiada jeden pojedynczy pas startowy (wszystkie obiekty lotniskowe leżą na północ od niego). Terminal i płyty postojowe mają nieco nietypowy układ – prowadzi do nich trasa biegnąca pod drogą kołowania. Drogi dojazdowe otaczające terminal układają się w kształt litery U.

Wokół lotniska Londyn-Luton wybudowano ciąg hangarów, ponieważ stanowi ono główną bazę serwisową kilku linii lotniczych, w tym TUI Airways i EasyJet.

Port lotniczy Luton – kierunki i linie lotnicze

Oprócz wspomnianych już linii Tui Airways i EasyJet w porcie lotniczym Luton swoje samoloty ma także wielu innych przewoźników, m.in.:

Do najpopularniejszych kierunków wybieranych przez pasażerów lotniska Luton w ostatnich latach należą: Amsterdam, Bukareszt, Budapeszt, Warszawa, Tel Awiw, Barcelona, Katowice, Dublin, Wilno, Belfast, Gdańsk i Genewa.

Zdecydowana większość przewoźników realizuje loty po Europie, ale istnieją pewne czarterowe i zaplanowane trasy do wybranych miejsc w Afryce Północnej i Azji.

Loty Warszawa – Londyn-Luton, Katowice – Londyn-Luton

Polacy najliczniej wybierają przeloty na trasach Warszawa – Londyn-Luton oraz Katowice – Londyn-Luton. Obsługuje je przewoźnik WizzAir, który z tych dwóch lokalizacji do Luton oferuje po 3–4 loty dziennie. Jeśli chodzi o Warszawę, w grę wchodzi tylko wylot z Okęcia. Samoloty z Modlina lądują w londyńskim porcie lotniczym Stansted.

WizzAir realizuje loty do Luton również z: Gdańska, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Lublina i Olsztyna. Natomiast RyanAir lata z Bydgoszczy i Rzeszowa.

Londyn-Luton – dojazd do centrum i na lotnisko

Z London-Luton Airport do centrum Londynu (i z powrotem) najszybciej można dojechać koleją. Podróż pociągami East Midlands do stacji St Pancras zajmuje około 22 minut, zaś pociagami Thameslink – 40 minut. St Pancras znajduje się między British Library na zachodzie a dworcem King’s Cross Station na wschodzie.

Aby z lotniska dostać się do pociągu, trzeba jednak najpierw dojechać do stacji kolejowej Luton Airport Parkway. Autobusy zabierające tam podróżnych kursują co 10 minut. Ceny biletów za pociąg zaczynają się od 8 GBP (przy zakupie z wyprzedzeniem) i sięgają 20 GBP.

Dojazd na lotnisko Londy-Luton oferuje również kilku przewoźników autobusowych, w tym najpopularniejszy easyBus. Bilet na easyBusa przy odpowiednio wczesnej rezerwacji da się kupić w cenie poniżej 2 GBP (na postoju autobusów tuż przed odjazdem trzeba już zapłacić około 10 GBP). EasyBus kończy trasę na przystanku London Victoria. Przejeżdża przez Brent Cross (lub Golders Green), Finchley Road, Baker Street i Marble Arch. Czas podróży wynosi 75–105 minut.

Lotnisko Londyn-Luton (LTN)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 30 min. (lot z Warszawy)

Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

GBP (funt brytyjski)

Godziny otwarcia

całą dobę

Orientacyjna odległość

1576 km (z Warszawy)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e7ybf
d3e7ybf
d3e7ybf