Trwa ładowanie...
d20inuo

Lotnisko Mediolan-Malpensa - MXP

Największe atrakcje
Lotnisko Mediolan-Malpensa - MXP
Region
Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Mediolańskie lotnisko Malpensa oferuje turystom wachlarz możliwości. Poza lotami do wielu krajów Europy port lotniczy Mediolan-Malpensa pozwala też dostać się do Afryki, Azji i obu Ameryk.

Lotnisko Mediolan-Malpensa – najważniejsze informacje

Mediolan-Malpensa to największy międzynarodowy port lotniczy położony na terenie Metropolii Mediolanu. Oprócz lotniska Milan-Malpensa w okolicach Mediolanu działają jeszcze dwa międzynarodowe porty lotnicze: Linate i położony bliżej Bergamo Orio al Serio.

Lotnisko Mediolan-Malpensa leży w Lombardii, 49 kilometrów na północny zachód od Mediolanu, w miejscowości Ferno. Nieopodal lotniska Mediolan-Malpensa przepływa rzeka Ticino.

Według danych za rok 2016, przez lotnisko Mediolan-Malpensa przewinęło się ponad 19 milionów osób. Pod względem liczby pasażerów lotnisko Mediolan-Malpensa znajduje się w pierwszej trzydziestce największych portów lotniczych w Europie. Jeśli chodzi wyłącznie o liczbę pasażerów z zagranicy, port lotniczy w Mediolanie zajmuje drugie miejsce we Włoszech, zaraz po rzymskim Fiumincino Airport.

Z kolei w kwestii przewozu towarów lotnisko Mediolan-Malpensa jest we Włoszech liderem. Lotnisko Mediolan-Malpensa posiada dwa pasy startowe i trzy terminale, z których dwa przeznaczone są dla turystów, a jeden jest terminalem cargo.

Lotnisko Mediolan-Malpensa – pobliskie miasta

Z lotniska Mediolan-Malpensa w prosty sposób można dostać się do centrum Mediolanu. Mediolan to jednak nie jedyne interesujące miasto, jakie znajduje się w zasięgu pasażerów, którzy wylądowali w porcie lotniczym Milan-Malpensa.

Niecałe 20 kilometrów od lotniska Mediolan-Malpensa znajduje się niespełna 100-tysięczne miasteczko Busto Arsizio, do którego warto wpaść choćby na kilka godzin, aby zobaczyć urokliwy plac Piazza San Giovanni, na którym znajduje się miejscowa bazylika.

Miłośnicy starych świątyń powinni się wybrać z portu Mediolan-Malpensa do pobliskiego Gallarate, gdzie znajduje się sanktuarium z XVII wieku i kilka kościołów, a także miejscowe muzeum.

Lotnisko Mediolan-Malpensa – linie lotnicze

W międzynarodowym porcie lotniczym w Mediolanie meldują się samoloty wszystkich największych linii lotniczych. Turyści, którzy lubią korzystać z przewoźników oferujących niższe ceny biletów, mogą dolecieć na Mediolan-Malpensa dzięki liniom Ryanair i WizzAir. Na lotnisku Mediolan-Malpensa lądują też samoloty należące do azjatyckich i amerykańskich linii lotniczych, takich jak np. Air Canada i Air China. Do tego dochodzą najpopularniejsi przewoźnicy z Europy, np. Lufthansa i Alitalia - którzy również łączą port Mediolan-Malpensa z innymi lotniskami.

Lotnisko Mediolan-Malpensa – loty z Polski

Jak dolecieć do Mediolanu? Na lotnisko Mediolan-Malpensa możemy się obecnie dostać z trzech polskich miast. Port lotniczy Mediolan-Malpensa jest połączony z Lotniskiem Chopina w Warszawie, a także z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i Portem Lotniczym Kraków-Balice. Wkrótce samoloty mają też kursować pomiędzy lotniskiem Mediolan-Malpensa i Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice-Pyrzowice.

Lotnisko Mediolan-Malpensa – ceny biletów

Ile kosztują bilety do Mediolanu? Ceny biletów umożliwiających lot do Mediolanu zależą oczywiście od sezonu i przewoźnika. Można jednak przyjąć, że podróż samolotem z Krakowa na Mediolan-Malpensa i z powrotem kosztuje w granicach 500-700 zł.

Za bilet w obie strony z Warszawy do Mediolanu zapłacimy trochę więcej: od 600 do nawet tysiąca złotych. Żeby dostać się na Mediolan-Malpensa z Gdańska, trzeba z kolei zapłacić około 700 zł (wliczając w tę cenę bilet powrotny).

Lotnisko Mediolan-Malpensa – kierunki zagraniczne

Turyści z Polski i nie tylko mogą również potraktować lotnisko w Mediolanie jak bazę wypadową do innych miast i krajów. Lotnisko Mediolan-Malpensa obsługuje bowiem loty do aż dziewięciu miast w Niemczech, w tym oczywiście do Berlina, a także do dziesięciu miast we Francji, takich jak np. Paryż czy Marsylia. Ponadto z portu lotniczego Mediolan-Malpensa samoloty odlatują też do miast z Europy Wschodniej, np. do Moskwy.

Ogromną zaletą lotniska Malpensa w Mediolanie są też połączenia z innymi kontynentami. Z portu lotniczego Mediolan-Malpensa można dostać się np. do Tunisu w Tunezji, Sao Paulo w Brazylii i New Delhi w Indiach.

Lotnisko Mediolan-Malpensa - MXP
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2h

Strefa czasowa

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Waluta

Euro

Orientacyjna odległość

1 600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20inuo
d20inuo
d20inuo