Trydent-Górna Adyga
Strefa czasowa: | UTC +1:00 |
Waluta: | EUR |
Trydent-Górna Adyga to piękny region we Włoszech położony w Alpach.
Trydent-Górna Adyga – ogólne informacje
Trydent-Górna Adyga rozciąga się na 13 613 km2. Na Trydent-Górną Adygę można również mówić Trentino-Alto Adige lub Trentino-Sudtirol. Od 2001 nazwa regionu brzmi Trentino-Alto Adige / Sudtirol. W jego skład wchodzi prowincja Trydent oraz Bolzano (Bozen / Tyrol Południowy). Stolicą regionu jest Trydent.
W Trydencie-Górnej Adydze najczęściej ludzie posługują się językiem włoskim, niemieckim lub landyńskim. W prowincji Bolzano zarówno język włoski, jak i język niemiecki są językami urzędowymi.
W Trydencie-Górnej Adydze rozwija się przemysł hutniczy, drzewny, lotniczy oraz spożywczy. Znajdują się tutaj również elektrownie wodne. Do regionu przyjeżdża dużo turystów, dla których zostały zmodernizowane stacje narciarskie w Predazzo, Canazei czy Val Gardena.
Trydent-Górna Adyga – położenie
Trydent-Górna Adyga leży w północnych Włoszech. Od północy graniczy z Austrią, od wschodu i południa z Wenecją Euganejską, a od zachodu z Lombardią i Szwajcarią. Przez cały region ciągną się pasma Alp Zachodnich: Alp Otztalskich, Dolomitów, Alp Zillertalskich, Alp Retyckich i Stubaier Alpen.
Klimat w Trydencie-Górnej Adydze jest umiarkowanie wilgotny. Lata są chłodniejsze niż w pozostałych częściach Włoch. Średnia temperatura w lipcu wynosi ok. 21 stopni, natomiast w styczniu jest najzimniej (-1 stopień). Najwyższe opady są odnotowywane w sierpniu (104 mm).
Trydent-Górna Adyga – miasta i zabytki
- Trydent – stolica regionu, w której odbył się słynny Sobór Trydencki (1545-1563). W Trydencie warto zwiedzić Katedrę św. Wergiliusza na Piazza del Duomo. Dla wielbicieli narciarstwa dobrą okazją do spróbowania swoich sił na stoku jest wjazd na Monte Bondone;
- Bolzano – największą atrakcją jest „Człowiek lodu” sprzed 3000 lat, który został odnaleziony w Alpach w 1998 roku. Mumia znajduje się w Muzeum Archeologicznym Południowego Tyrolu. Poza tym warto odwiedzić Zamek Mareccio z XII wieku;
- Merano – jedno z najbardziej znanych uzdrowisk położonych w Alpach.
Trydent-Górna Adyga – atrakcje turystyczne
- Park Narodowy Stelvio – największy park narodowy we Włoszech. Jest położony w Alpach Retyckich. W parku znajdują się liczne ścieżki piesze oraz trasy narciarskie. Alpy Redyckie są ważnym obszarem, na którym rozwija się populacja różnorodnych gatunków ptaków: góropatwy skalnej, sokoła wędrownego czy orła przedniego;
- Jezioro Garda – największe jezioro we Włoszech. Plaże są bezpłatne, dlatego turyści często przyjeżdżają nad jezioro podziwiać górskie widoki oraz kąpać się w czystej wodzie;
- Castel Beseno – największy średniowieczny zamek w regionie położony w prowincji Trydent w mieście Besenello. Miejsce strategiczne położone w Europie Środkowej w Alpach na drodze z Austrii do Rzymu. Z zamku roztaczają się zapierające dech widoki na dolinę Adygi i winnice;
- Termy Merano – znajdują się w mieście Merano w prowincji Bolzano. Z otoczonych szklanych oknami saun i basenów można podziwiać górskie szczyty. Woda z Merano pomaga zwalczać stany zapalne (kości i stawów), wolne rodniki, a także pobudza krążenie.
Trydent-Górna Adyga – lokalne potrawy
W Trydencie-Górnej Adydze dominuje kuchnia regionu alpejskiego oraz Europo środkowo-wschodniej. Popularne są gulasze, a także potrawy z ziemniaków, kapusty i klusek. Będąc w regionie, warto spróbować polenty przygotowywanej z mąki gryczanej, filetów z sardeli i tartego parmezanu. Przysmakiem są knedle z pszennego pieczywa (Canederli di Pan Grattato) oraz świąteczny keks Zelten z dodatkiem rodzynek, migdałów, orzechów i owoców kandyzowanych.
Trydent-Górna Adyga – noclegi
Nocleg w Trydencie-Górnej Adydze można znaleźć w różnych granicach cenowych. Koszt pokoju w hostelu wynosi ok. 17 euro (+/- 40 PLN). Dobrą opcją jest również skorzystanie z B&B (Bed and Breakfast).
Trydent-Górna Adyga – jak się dostać?
Z Polski do regionu Trydent-Górna Adyga najszybciej dostaniemy się samolotem. Najbliższe lotniska znajdują się w Wenecji oraz w Mediolanie. Dobrym rozwiązaniem jest także dojazd samochodem, ponieważ do regionu można się dostać przez przełęcz Brenner.
Na autostradzie prowadzącej przez Austrię, należy posiadać winietę. Na weekendzie często trasy są zakorkowane, dlatego warto wybrać drogę krajową np. w Austrii drogę nr 100, a we Włoszech – SS49.
Przykładowe ceny | Wejście do Castel Beseno - bilet normalny 7 euro |
Komunikacja | - rozbudowana sieć pociągów |
Co warto zjeść i wypić | - polentę |
Co warto zobaczyć | |
Położenie | W północnych Włoszech. Od północy graniczy z Austrią, od wschodu i południa z Wenecją Euganejską, a od zachodu z Lombardią i Szwajcarią. |
Orientacyjna odległość | 1409 km z Warszawy |
Czas lotu / jazdy samochodem | 13 h 13 min samochodem z Warszawy |
Najpopularniejsze lotniska |
Komentarze