Trwa ładowanie...
detb77t

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo. Jak się dostać do centrum miasta?

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo w okręgu Domodiewo to największe obecnie lotnisko w Rosji, które stanowiło także największy port lotniczy w czasach byłego ZSRR. Jest położone 42 kilometry od samej Moskwy, dlatego warto dobrze zaplanować podróż do centrum miasta lub celu podróży. Jak się dostać do centrum miasta?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lotnisko Moskwa-Domodiedowo leży 42 kilometry od Moskwy
Lotnisko Moskwa-Domodiedowo leży 42 kilometry od Moskwy (Pixabay.com)
detb77t

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo – położenie

Lotnisko leży ponad czterdzieści kilometrów od samej stolicy RosjiMoskwy. Zostało otwarte w latach 60. i dotąd obsługuje większość ruchu lotniczego obok mniejszych moskiewskich lotnisk: Lotniska Szeremietiewo i Lotniska Moskwa-Wnukowo. 30 milionów podróżnych to średnia liczba osób, które rocznie przewijają się przez to lotnisko.

Niemal każde miasto obwodowe w Rosji ma swoje lotnisko – okoliczne miasta są oddalone od lotniska Domodiewo o ponad 250 kilometrów, a niektóre nawet o 400. Zatem podróż z innych miast na to właśnie lotnisko może sprawić nieco trudności, zwłaszcza biorąc pod uwagę stan dróg w Rosji.

detb77t

Z Polski najłatwiej dostać się tam przez Mińsk, a nawet przez lotniskia w Niemczech.

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo – transfer samochodem i taksówką

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo to ogromny kompleks, warto dobrze zaplanować podróż do centrum Moskwy, aby nie przepłacić i się nie pogubić. Taksówki w Rosji słyną z dość wygórowanych cen. Podobno rekordziści musieli zapłacić nawet 200 dolarów za kurs 40 kilometrów do miasta. Standardem stało się, że jeśli decydujemy się na transfer z lotniska Moskwa-Domodiedowo taksówką – warto po pierwsze wybrać rozpoznawalną korporację taksówek, a po drugie ustalić dokładną cenę za przejazd przed rozpoczęciem podróży. Warto też zwrócić uwagę na ogólną prezencję kierowcy. Profesjonalne firmy zobowiązują swoich kierowców do odpowiedniego stroju oraz – co bardzo ważne: do znajomości języka obcego.

Podróżnym jadącym do Rosji zwraca się uwagę na dokładne ustalenie cen z przewoźnikiem: taksówkarzem lub udostępniającym swój samochód prywatnym kierowcą. Kiedy pytamy o cenę przejazdu i słyszymy „po 30 rubli”, nie chodzi tu o cenę za przejazd tylko cenę „po 30 rubli” za... kilometr podróży.

detb77t

U profesjonalnych i legalnie działających przewoźników koszt przejazdu taksówką z lotniska do Moskwy waha się pomiędzy 130 a 360 złotych. Ma tu znaczenie dzielnica rozległej Moskwy, do której chcesz jechać, a także rodzaj samochodu, jakim jedziesz. Za lepszy samochód taryfa jest nieco wyższa.

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo – transfer autobusem i koleją

Z uwagi na stosunkowo wysoki koszt przejazdu taksówką i sporą odległość od centrum Moskwy, warto zaplanować podróż z lotniska Domodiedowo autobusem ekspresowym lub busem. Autobus ekspresowy różni się od busika ceną biletu (100-150 rubli, czyli 10-15 złotych) oraz rozmiarem – w autobusach ekspresowych mieści się 40-50 osób, a w busiku około 20.

Kolej to linia Aeroekspres. Przejazd trwa około 45 minut, a za bilet zapłacimy między 30 a 70 złotych w zależności od klasy – czyli około 300-700 rubli. Jeśli porównamy koszt takiej podróży z innymi państwami – transfer z lotniska do centrum Moskwy koleją w pierwszej klasie za 70 złotych to niewygórowana cena. Wysiadamy na położonym w centrum Dworcu Paweleckim. Z lotniska kursują też pociągi osobowe. Są niedrogie, ale z uwagi na to, że zatrzymują się w wielu miejscowościach – ich komfort podróży i czas przejazdu jest nieco gorszy.

detb77t

Do pociągu i autobusu wsiądziemy na stacji Domodedovskaya lub w bliskim sąsiedztwie. Postój busów jest położony nieco dalej, za to busy kursują dość często – co około 15 minut.

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo – okoliczne atrakcje

Moskwa to niezwykłe i fascynujące miasto. Rosyjska kultura, zawrotne ceny i luksusowe sklepy najdroższych marek to tylko część moskiewskich atrakcji. Obowiązkowo trzeba zobaczyć Plac Czerwony, Kreml, Mauzoleum Lenina i Cerkiew Wasyla Błogosławionego.

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo – warto wiedzieć

Ważną informacją jest to, że jeśli lecicie przez Moskwę do innego państwa i nie macie odpowiedniej wizy – nie możecie opuszczać terenu lotniska. Czas, jaki moglibyście w ten sposób przeznaczyć na przykład na zwiedzanie, możecie spędzić w lotniskowych restauracjach i sklepach, których na lotnisku Domodiedowo nie brakuje.

detb77t

Podziel się opinią

Share

detb77t

detb77t