Trwa ładowanie...

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo. Jak się dostać do centrum miasta?

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo w okręgu Domodiewo to największe obecnie lotnisko w Rosji, które stanowiło także największy port lotniczy w czasach byłego ZSRR. Jest położone 42 kilometry od samej Moskwy, dlatego warto dobrze zaplanować podróż do centrum miasta lub celu podróży. Jak się dostać do centrum miasta?

Share
Lotnisko Moskwa-Domodiedowo. Jak się dostać do centrum miasta?Źródło: Pixabay.com
d1cf3aa

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo – położenie

Lotnisko leży ponad czterdzieści kilometrów od samej stolicy RosjiMoskwy. Zostało otwarte w latach 60. i dotąd obsługuje większość ruchu lotniczego obok mniejszych moskiewskich lotnisk: Lotniska Szeremietiewo i Lotniska Moskwa-Wnukowo. 30 milionów podróżnych to średnia liczba osób, które rocznie przewijają się przez to lotnisko.

Niemal każde miasto obwodowe w Rosji ma swoje lotnisko – okoliczne miasta są oddalone od lotniska Domodiewo o ponad 250 kilometrów, a niektóre nawet o 400. Zatem podróż z innych miast na to właśnie lotnisko może sprawić nieco trudności, zwłaszcza biorąc pod uwagę stan dróg w Rosji.

Z Polski najłatwiej dostać się tam przez Mińsk, a nawet przez lotniskia w Niemczech.

d1cf3aa

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo – transfer samochodem i taksówką

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo to ogromny kompleks, warto dobrze zaplanować podróż do centrum Moskwy, aby nie przepłacić i się nie pogubić. Taksówki w Rosji słyną z dość wygórowanych cen. Podobno rekordziści musieli zapłacić nawet 200 dolarów za kurs 40 kilometrów do miasta. Standardem stało się, że jeśli decydujemy się na transfer z lotniska Moskwa-Domodiedowo taksówką – warto po pierwsze wybrać rozpoznawalną korporację taksówek, a po drugie ustalić dokładną cenę za przejazd przed rozpoczęciem podróży. Warto też zwrócić uwagę na ogólną prezencję kierowcy. Profesjonalne firmy zobowiązują swoich kierowców do odpowiedniego stroju oraz – co bardzo ważne: do znajomości języka obcego.

Podróżnym jadącym do Rosji zwraca się uwagę na dokładne ustalenie cen z przewoźnikiem: taksówkarzem lub udostępniającym swój samochód prywatnym kierowcą. Kiedy pytamy o cenę przejazdu i słyszymy „po 30 rubli”, nie chodzi tu o cenę za przejazd tylko cenę „po 30 rubli” za... kilometr podróży.

U profesjonalnych i legalnie działających przewoźników koszt przejazdu taksówką z lotniska do Moskwy waha się pomiędzy 130 a 360 złotych. Ma tu znaczenie dzielnica rozległej Moskwy, do której chcesz jechać, a także rodzaj samochodu, jakim jedziesz. Za lepszy samochód taryfa jest nieco wyższa.

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo – transfer autobusem i koleją

Z uwagi na stosunkowo wysoki koszt przejazdu taksówką i sporą odległość od centrum Moskwy, warto zaplanować podróż z lotniska Domodiedowo autobusem ekspresowym lub busem. Autobus ekspresowy różni się od busika ceną biletu (100-150 rubli, czyli 10-15 złotych) oraz rozmiarem – w autobusach ekspresowych mieści się 40-50 osób, a w busiku około 20.

d1cf3aa

Kolej to linia Aeroekspres. Przejazd trwa około 45 minut, a za bilet zapłacimy między 30 a 70 złotych w zależności od klasy – czyli około 300-700 rubli. Jeśli porównamy koszt takiej podróży z innymi państwami – transfer z lotniska do centrum Moskwy koleją w pierwszej klasie za 70 złotych to niewygórowana cena. Wysiadamy na położonym w centrum Dworcu Paweleckim. Z lotniska kursują też pociągi osobowe. Są niedrogie, ale z uwagi na to, że zatrzymują się w wielu miejscowościach – ich komfort podróży i czas przejazdu jest nieco gorszy.

Do pociągu i autobusu wsiądziemy na stacji Domodedovskaya lub w bliskim sąsiedztwie. Postój busów jest położony nieco dalej, za to busy kursują dość często – co około 15 minut.

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo – okoliczne atrakcje

Moskwa to niezwykłe i fascynujące miasto. Rosyjska kultura, zawrotne ceny i luksusowe sklepy najdroższych marek to tylko część moskiewskich atrakcji. Obowiązkowo trzeba zobaczyć Plac Czerwony, Kreml, Mauzoleum Lenina i Cerkiew Wasyla Błogosławionego.

Lotnisko Moskwa-Domodiedowo – warto wiedzieć

Ważną informacją jest to, że jeśli lecicie przez Moskwę do innego państwa i nie macie odpowiedniej wizy – nie możecie opuszczać terenu lotniska. Czas, jaki moglibyście w ten sposób przeznaczyć na przykład na zwiedzanie, możecie spędzić w lotniskowych restauracjach i sklepach, których na lotnisku Domodiedowo nie brakuje.

d1cf3aa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cf3aa
d1cf3aa