Lotnisko Tegel w Berlinie ma problemy. Zostanie zamknięte
Rada nadzorcza i akcjonariusze lotniska Tegel doszli do wniosku, że sytuacja finansowa portu jest tak dramatyczna, że nie ma sensu przedłużać jego agonii. Straty są gigantyczne i ciężkie do udźwignięcia, więc obiekt o niechlubnej sławie zostanie zamknięty 1 czerwca.
Spółka Flughafen Berlin Brandenburg GmbH (FBB) musiała podjąć trudną decyzję. Zdecydowała o zamknięciu lotniska Tegel, ponieważ jego przyszłość przedstawiała się w ciemnych barwach. I choć oficjalnie mówi się, że będzie to tylko tymczasowe zamknięcie, już niemal nikt nie wierzy, że ktokolwiek zdecyduje się na ponowne otwarcie obiektu.
Funkcjonujący od 1974 r. port, o charakterystycznym sześciokątnym kształcie, w ostatnich latach radził sobie coraz gorzej. Prawdziwy dramat nastąpił w połowie marca br., kiedy Niemcy zawiesiły niemal wszystkie połączenia lotnicze. Ruch na Tegel i na drugim międzynarodowym berlińskim lotnisku - Schoenefeld - spadł o 99 proc. FBB każdego dnia ponosi straty szacowane na milion euro.
Lotnisko Tegel – kontrowersyjne posunięcie władz spółki
Mimo że decyzję podjęto jednogłośnie, pojawiły się wątpliwości, czy ostateczna nie powinna ona zostać podjęta przez władze Berlina, Brandenburgii lub nawet władze centralne. Engelbert Lütke Daldrup, szef lotniska, nie zamierzał jednak czekać na ruchy polityków – nawet jeśli wątpliwości budzi fakt, czy decyzja jest legalna z punktu widzenia prawa federalnego.
Według informacji przekazanych przez portal "pasazer.com", okazuje się, że już na początku kwietnia br. rozważano tymczasowe zamknięcie Tegel. Do zrealizowania tego planu dążył Rainer Bretschneider, przewodniczący rady nadzorczej FBB, oraz Matthias Kollatz, minister finansów Berlina. I choć wtedy rząd federalny był przeciwny takiemu rozwiązaniu, to jednak w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii coraz bardziej przystawał na sugestie zarządu spółki.
Inne zdanie dotyczące przyszłości Tegel mają przedstawicieli partii politycznych CDU, FDP i AfD. Zażądali, aby port pozostał otwarty. Oburzenie to zdziwiło wielu pasażerów i ekspertów z branży, ponieważ lotnisko wielokrotnie pojawiało się w rankingach najbardziej zatłoczonych i najgorszych lotnisk nie tylko w Europie, ale też na świecie. Jest wysłużone, ciasne i niefunkcjonalne.
Port lotniczy Berlin-Brandenburg zostanie otwarty w 2020 r.?
Władze FBB są przekonane, że do największych niemieckich partii politycznych ostatecznie trafi argument, że nie ma sensu dokładać fortuny do utrzymywania Tegel, skoro na ten rok zaplanowano otwarcie ogromnego portu lotniczego Berlin-Brandenburg. Oficjalne uruchomienie ma nastąpić 31 października, a lotnisko, które ma burzliwą historię, ma obsługiwać cały ruch lotniczy w obszarze stolicy Niemiec.
Źródło: pasazer.com
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl