Trwa ładowanie...

Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion. Jak dostać się do centrum miasta?

Lotniska Tel Aviv Ben Gurion położone jest niecałe 20 km od centrum. Jak dostać się do centrum miasta? Jeżdżą autobusy, pociągi, taksówki, a także tzw. zbiorowe taksówki, które ruszają z miejsca dopiero wówczas, kiedy wszystkie wolne miejsca się zapełnią. Przedstawiamy garść przydatnych informacji dla wszystkich, którzy zamierzają spędzić wakacje w Tel Awiwie.

Share
Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion. Jak dostać się do centrum miasta?
Źródło: Pixabay.com
dcwgclk

Transfer z Lotniska Tel Aviv Ben Gurion – najważniejsze informacje

Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion jest największym międzynarodowym portem lotniczym w Izraelu. Obsługuje większość lotów zagranicznych, dlatego jest najczęściej wybierane przez turystów podróżujących do Tel Awiwu czy Jerozolimy. Znajduje się 19 km na południowy-wschód od centrum i jest z nim połączone autostradą, co sprawia, że transfer z Lotniska Tel Aviv Ben Gurion do centrum nie trwa długo.

Transfer z Lotniska Tel Aviv Ben Gurion – pociągi

Transfer z Lotniska Tel Aviv Ben Gurion zapewniają autobusy miejskie, pociągi, taksówki i tzw. zbiorowe taksówki. Najtańszym spośród wymienionych środków transportu jest pociąg. Jest też najszybszym sposobem na dotarcie do Tel Awiwu. Niezależnie jednak od przewoźnika, trzeba mieć na uwadze, że Izrael jest krajem mocno respektującym prawa religijnego, dlatego komunikacja publiczna nie działa (albo działa na innych zasadach niż zwykle) np. w czasie szabatu i świąt żydowskich.

dcwgclk

Na Lotnisku Tel Aviv Ben Gurion znajduje się stacja kolejowa, z której odjeżdżają pociągi m.in. do: Nahariji, Hajfy, Tel Awiwu. Stacja zlokalizowana jest na terminalu 3. Między poszczególnymi terminalami kursują specjalne busy lotniskowe. Kolejowy transfer z Lotniska Tel Aviv Ben Gurion do centrum zajmuje ok. 20 min i jest zarazem najtańszą opcją na dotarcie do punktu docelowego z lotniska. Bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej kosztuje 13,5 ILS.

Transfer z Lotniska Tel viv Ben Gurion – autobusy

Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion jest również połączone z centrum miasta za pomocą linii komunikacji miejskiej. Przystanek autobusowy zlokalizowany jest na drugim piętrze niedaleko wyjść 21 i 23. Linia wewnętrzna, którą można dojechać do Tel Awiwu ma numer 5.

Międzymiastowe przejazdy z Lotniska Tel Aviv Ben Gurion oferują linie Egged. Autobusy tej linii nie wjeżdżają jednak bezpośrednio na lotnisku. Zatrzymują się ok. 5 km od Tel Aviv Ben Gurion. Warto mieć na uwadze, że autobusy nie kursują w trakcie szabasu.

Transfer z Lotniska Tel viv Ben Gurion – taksówki

Nawet w okresie świąt żydowskich możemy skorzystać z transferu z Lotniska Tel Aviv Ben Gurion do centrum przy użyciu taksówki. Postój taksówek zlokalizowany jest na terminalu 3 na poziomie "G". Rozmaite firmy oferują przewóz pasażerów nie tylko do Tel Awiwu, ale także do innych miast, np. Jerozolimy. Ceny za przejazd są regulowanie rozporządzeniem ministerialnym i uwzględniają dodatkowe opłaty za kurs w czasie świąt żydowskich i w nocy. Codziennie między 21:01 a 5:29 oraz w okresie szabatu zapłacimy dodatkowe 5 szekli za kurs taksówką. Transfer z Lotniska Tel Aviv Ben Gurion do centrum Tel Avivu dla jednej osoby dorosłej z jedną walizką (w godzinach porannych) kosztuje ok. 133 szekle.

dcwgclk

Warto wiedzieć, że istnieje również zbiorowa alternatywa tradycyjnej taksówki, tzw. szerut. To małe busiki, które rozpoczynają kurs dopiero wówczas, kiedy uzbiera się wystarczająca liczba osób – tzn. wszystkie miejsca będą zajęte. Czas oczekiwania na wypełnieniu szerutu może się zatem wydłużać, ale za to na pewno transfer z Lotniska Tel Aviv Ben Gurion do centrum będzie tańszy niż przejazd standardową taksówką.

dcwgclk

Podziel się opinią

Share
dcwgclk
dcwgclk