Lublana. Zabytki i atrakcje w "smoczej" stolicy Słowenii
Lublana jest jedną z najmniej znanych stolic w Europie. Choć nie należy do dużych miast, nie brakuje w niej niezwykłych zakątków. Zamek na wzgórzu, piękne świątynie, smoczy most, a także nietypowe noclegi w dawnych celach więziennych - to tylko część atrakcji, których nie można pominąć.
Lublana leży w środkowej części Słowenii. Od słynnego jeziora Bled z kościółkiem na wyspie dzieli ją niespełna 55 km, a od nadmorskiego Piranu - 120 km. Powierzchnia największego miasta w kraju to zaledwie ok. 275 km kw., czyli niewiele więcej niż Poznania. Decydując się na wycieczkę do Lublany, warto wybrać podróż samochodem i zahaczyć przy okazji o Wiedeń, Budapeszt lub Zagrzeb. Taka trasa gwarantuje niezapomniane przeżycia.
O Lublanie można przeczytać mnóstwo skrajnych opinii. Dla jednych nudna i droga. Dla innych sielska i urokliwa. Jak to zwykle bywa, prawda leży pewnie gdzieś pośrodku. W Lublanie rzeczywiście ceny nie należą do najniższych, natomiast spokojna atmosfera sprzyja zwiedzaniu wyjątkowych miejsc. Gdy poznamy już większość atrakcji kameralnej stolicy, zawsze możemy wyruszyć w jej przepiękne okolice. Nuda na pewno nie będzie nam doskwierać!
Lublana zaprasza. Zacznij od zamku
Pierwsze, co rzuca się w oczy po przyjeździe do Lublany, to górujący nad miastem zamek. To właśnie od niego warto rozpocząć zwiedzanie. Na wzgórze zamkowe można wejść pieszo lub wjechać kolejką linową.
Co ciekawe, pierwszy zamek w tym miejscu powstał - prawdopodobnie - już w IX w. Swój obecny wygląd zawdzięcza jednak znacznie późniejszym i licznym przebudowom. We wnętrzach nie znajdziemy niestety historycznych komnat, ale urządzone w nowoczesny sposób pomieszczenia z ekspozycjami opowiadającymi o historii Słowenii i dawnej Jugosławii. Więcej emocji niż muzealne wystawy z pewnością dostarczą nam spacer po zadbanym dziedzińcu oraz wspinaczka na wieżę zamkową, z której można podziwiać piękne widoki na starówkę czy przebijające się w oddali Alpy. Młodszym turystom spodoba się także wizyta w tutejszym Muzeum Kukiełek z ruchomymi lalkami gotowymi do zabawy.
Schodząc ze wzgórza zamkowego, trafiamy prosto na starówkę. Nie należy ona do dużych, więc wszystkie najważniejsze obiekty z łatwością znajdziemy podczas kilkugodzinnego spaceru.
Słoweński wieszcz narodowy uhonorowany w Lublanie
Kolejny punkt programu? Plac Prešerena! Tak jak Polacy mają swojego Mickiewicza, tak i Słoweńcy mają własnego wieszcza narodowego z epoki romantyzmu - France Prešerena. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych poetów w kraju. To właśnie on napisał m.in. słowa hymnu narodowego.
Jak na prawdziwego artystę przystało, prowadził dość burzliwe życie. Najpierw nie dał się namówić matce na zostanie księdzem, co doprowadziło do rodzinnego konfliktu. Później wdawał się w liczne romanse, które zwykle kończyły się katastrofą. Nieodwzajemnione uczucia przelewał na papier, pisząc wiersze. Posiadał wyjątkowe zdolności i co ciekawe, znał ponoć aż 19 języków! Mimo tego popadł w długi i umarł w nędzy.
Prawdziwą sławę zyskał po śmierci. Jego imieniem nazwano najważniejszy plac w centrum Lublany. Wznosi się tam pomnik poety i jego muzy, z którym wiąże się zabawna anegdotka opowiadana turystom przez miejscowych przewodników. Półnaga muza stojąca naprzeciwko barokowego kościoła wywoływała początkowo kontrowersje. Ponoć mieszkańcy zakrywali ją ubraniami, by nie siała zgorszenia. Z czasem zaprzestali tego procederu i dali jej święty spokój.
Po zobaczeniu słynnego pomnika i wstąpieniu do pięknego kościoła (uwiecznionego na niemalże każdej pocztówce z Lublany), warto również przejść się Potrójnym Mostem zaprojektowanym przez Jože Plečnika. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli słoweńskiej stolicy.
Lublana i jej smoki. Skąd się wzięły?
A jak już o mostach mowa, to nie można też pominąć kolejnego, na którym mieszkają cztery smoki! I choć może nie są tak spektakularne jak ten wawelski ziejący ogniem, to i tak warto je zobaczyć. Pierwotnie na ich miejscu miały stać skrzydlate lwy. Skąd więc smoki w Lublanie? Wyjaśnienia można poszukać w miejscowej legendzie. Według niej miasto zostało założone przez mitycznego herosa Jazona i Agronautów. Po tym jak okradli ze złotego runa króla Ajetesa, uciekali przez Morze Czarne i Dunaj, aż wpłynęli do Sawy i Ljubljanicy, gdzie spotkali groźnego smoka. Od tej pory smoki stały się symbolem miasta, którego pilnują, stojąc na moście.
Zgodnie z inną, bardziej współczesną anegdotą, ponoć smoki machają ogonem za każdym razem, kiedy przychodzi koło nich dziewica.
Nieopodal Smoczego Mostu znajduje się targ, gdzie można kupić pamiątki z kultowymi smokami oraz spróbować lokalnych przysmaków, np. burka popularnego także w sąsiednich krajach.
Lublana klasycznie, ale nie nudno
Po małych zakupach pora na dalsze zwiedzanie. Do pozostałych obiektów wartych zobaczenia w centrum Lublany należą: katedra św. Mikołaja, cerkiew św. Cyryla i św. Metodego, ruiny rzymskie, liczne fontanny, taras widokowy w wieżowcu Nebotičnik, place - Kongresowy i Republiki, ratusz oraz uniwersytet, gdzie przez rok studiowała pochodząca ze Słowenii Melania Trump.
W Lublanie znajdą coś dla siebie także miłośnicy muzeów. Najpopularniejsze i najciekawsze to: Muzeum Iluzji, Galeria Narodowa, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Miasta, Słoweńskie Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Historii Naturalnej Słowenii.
Zanim ruszymy w dalszą drogę, możemy odpocząć nad malowniczym brzegiem rzeki Ljubljanicy. Przy tamtejszej promenadzie stoi wiele ławeczek, na których warto usiąść, by spokojnie delektować się widokiem przyrody i zabytkowej architektury.
Lublana - atrakcje poza utartym szlakiem
By poznać jeszcze inne oblicze Lublany, warto opuścić na chwilę starówkę i udać się do parku Tivoli. Ten obszerny teren pełen zieleni to idealna przystań dla spacerowiczów oraz rowerzystów. W parku znajduje się też XVIII-wieczna rezydencja, w której obecnie działa międzynarodowe centrum grafiki.
Miłośnicy sztuki alternatywnej powinni udać się do miejsca o nazwie Metelkova. Na terenie dawnych koszar zajmowanych stworzono wyjątkową przestrzeń kulturalną. Galerie sztuki, pracownie rękodzielnicze, bary i kluby muzyczne - to tylko część miejsc, które można tam zobaczyć.
Do ciekawostek należy hostel Celica Art, gdzie kiedyś było więzienie wojskowe. W niektórych pokojach pozostawiono elementy starego wystroju, np. kraty z celi. Fani mocnych wrażeń mogą spędzić w nich noc, ale turyści preferujący bardziej klasyczne formy noclegu, mają możliwość zarezerwowania tam zwykłych pokoi.
Lublana. Co warto zobaczyć niedaleko stolicy?
Choć Słowenia ma niewielką powierzchnię, to znajdziemy w niej zarówno góry, jak i morze oraz wiele klimatycznych miasteczek. Lublana położona w sercu kraju stanowi świetną bazę wypadową do pobliskich atrakcji.
Maksymalnie dwie godziny jazdy autem dzieli nas stąd od słynnego jeziora Bled, jaskini Postojna, Piranu nad Morzem Adriatyckim, pięknych miast takich jak Maribor, Celje, Ptuj czy Idrija oraz alpejskich szlaków. W Słowenii jest naprawdę co robić, a kameralna Lublana może być początkiem niezwykłej podróży!