Magiczne Ponidzie. Bez wątpienia zakochasz się w "polskiej Toskanii"
Ponidzie to magiczne miejsce na południu naszego kraju, które nie bez powodu nazywane jest "polską Toskanią". Bardzo ciekawy i warty odkrycia region w południowej Polsce, zlokalizowany jest pomiędzy Krakowem a Sandomierzem. To wyjątkowe miejsce, w którym panują prawdziwie toskańskie klimaty.
Pocztówka z Ponidzia to nic innego jak bajkowe krajobrazy, na które składają się lasy, łąki, pastwiska i przecinające je zakola rzeki Nidy. To właśnie ze względu na ich obecność Ponidzie staje się coraz popularniejszą turystyczną destynacją w Polsce.
Malownicze widoki od Chęcin po Nowy Korczyn
Ponidzie to niewielki region zlokalizowany na obszarze województwa świętokrzyskiego. Należy szukać go na terenie tzw. Niecki Nidziańskiej, nad rzeką Nidą. Ponidzie ciągnie się od miejscowości Chęciny po Nowy Korczyn. Rzeźba terenu jest tu głównie nizinna, lecz płaski krajobraz gdzieniegdzie przecinają pofalowane, uprawne wzgórza, które upodabniają Ponidzie do włoskiej Toskanii, słynącej właśnie z takich sielskich widoków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Mieszka w Korei Południowej od 15 lat. "Tutaj to ja jestem kurą domową"
Jest to bez wątpienia wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli kochamy wiejskie, sielskie klimaty i chcemy spędzić urlop na łonie natury, w otoczeniu jej najpiękniejszych atrakcji.
Ponidzie słynie głównie z blisko związanych z przyrodą zakątków. Na jego terenie funkcjonują trzy rezerwaty przyrody, które chronią roślinność charakterystyczną dla stepów. W czasie pokonywania kolejnych kilometrów regionu, będziemy przemieszczali się pomiędzy pięknymi, zielonymi lasami, pagórkami i lessowymi wąwozami, które również są charakterystyczne dla tego regionu.
Ponidzie szczególnie malowniczo prezentuje się wiosną i latem – na jego obszarze licznie występują tereny rolnicze, ze złotymi polami pszenicy, żółtymi uprawami rzepaku i łąkami pełnymi czerwonych maków. W pobliżu wsi Winiary Dolne na turystów czekają natomiast bujne pola lawendy, które przywodzą na myśl klimaty francuskiej Prowansji.
Czas wolny na Ponidziu. Jak spędzić go w ciekawy sposób?
Ponidzie to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, w którym można spędzić wolny czas w ciekawy i urozmaicony sposób. Pomiędzy poszczególnymi atrakcjami można przemieszczać się samochodem, na rowerze lub pieszo, korzystając z dostępnych w regionie szlaków i ścieżek turystycznych.
Spośród miejsc, które warto odwiedzić w tym malowniczym regionie, z pewnością warto wymienić Pacanów - związany z opowieścią o zabawnym Koziołku Matołku, Opatowiec, czyli najmniejsze miasto w Polsce, Górę św. Anny w Pińczowie, a także Busko-Zdrój – jedno z lokalnych uzdrowisk, nazywane także najbardziej słonecznym miastem w Polsce.
W wolnej chwili warto wybrać się także do Grodziska Stradów. Jest to największe i zarazem najstarsze grodzisko w naszym kraju. Początki istnienia grodu w tym miejscu według archeologów sięgają czasów wczesnego średniowiecza – pierwsze ślady osadnictwa są datowane na VIII w. Grodzisko było zamieszkiwane przez Wiślan.
Parki krajobrazowe Ponidzia i rzeka Nida
Miłośnicy przyrody i bliskiego obcowania z naturą nie mogą natomiast pominąć wizyty w jednym z trzech parków krajobrazowych – Szanieckim, Kozubowskim lub Nadnidziańskim. Na ich terenie znajdują się największe na Starym Kontynencie złoża gipsu, które tworzą bardzo ciekawe formacje skalne. W Kozubowskim parku krajobrazowym można natomiast napotkać jelonka rogacza. Pod nazwą tą nie kryje się bynajmniej przedstawiciel ssaków, lecz jeden z największych, występujących w Europie chrząszczy.
Podczas pobytu na Ponidziu nie sposób nie zachwycić się także niezwykłym dorzeczem rzeki Nidy. To właśnie ona tworząc liczne zakola, nadaje całemu regionowi magicznego klimatu, upodobniając te tereny do włoskiej Toskanii.
Czytaj także: Spędził w pociągu 30 godzin. "Po drodze można oszaleć"
Nida wartko przepływa przez liczne wsie i małe miasteczka, a od ich gospodarzy można usłyszeć wiele fantastycznych opowieści na temat regionu. Jedna z lokalnych legend wyjaśnia pochodzenie nazwy rzeki - ma pochodzić od imienia dziewczyny, która odrzucona przez przystojnego rycerza, z rozpaczy rzuciła się w odmęty rzeki.