Majówka w polskich górach. Najlepsze atrakcje
Dzięki wyjątkowo korzystnemu układowi, w tegoroczną majówkę wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, żeby cieszyć się pięcioma wolnymi dniami. To świetna okazja do bliższych i dalszych wypadów. Wielu Polaków wybiera się w góry, gdzie czeka na nich sporo atrakcji. Jakie miejsca warto odwiedzić?
Jak wynika z danych Nocowanie.pl, większość Polaków podczas weekendu majowego wybierze się w góry.
- Preferencje turystów są zbliżone do tego, co w poprzednich latach. Większość osób decyduje się na to, co sprawdzone i dobrze znane, czyli Zakopane i Karpacz. Ale statystyki pokazują, że coraz więcej osób stawia również na te mniej popularne górskie destynacje - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl.
Ośrodki PKL przygotowały na weekend majowy wiele atrakcji. Co ciekawego czeka nas w polskich górach?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Majówka w Bieszczadach
Bieszczady to zawsze dobry kierunek. Ich bliskość zachwyca, ponieważ oprócz niezwykłych krajobrazów i natury, Bieszczady mają do zaoferowania mnóstwo ciekawych historii oraz kryją w sobie sporo tajemnic. Po zimowej przerwie będzie można odwiedzić Park Tajemnicza Solina.
Atrakcje majówkowe w ośrodku turystycznym PKL w Solinie rozpoczną się już od 29 kwietnia. W ten dzień turyści ponownie zostaną zaproszeni do parku, w którym spotkają dobrze znane już postacie Czadów, Rusałki, Czuhajstra czy Strażników Biesów.
Od 30 kwietnia do 3 maja turyści skorzystają z wielu specjalnie przygotowanych na ten czas aktywności. Będzie kolorowy od bańkowego show, modelowania balonów oraz pokazów iluzjonistów. Dla najmłodszych zaplanowane są także liczne konkurencje sportowe np. przeciąganie liny, skok w workach czy chodzenie po linii.
Czytaj także: Majówka pociągiem. Najciekawsze trasy PKP Intercity
Rodzinna majówka na Jaworzynie Krynickiej
Na szczycie Jaworzyny zaplanowano liczne aktywności dla całej rodziny. Podczas majówkowych wydarzeń czekać na nas będą między innymi: animatorzy, dmuchańce, gra terenowa, konkursy, pokazy taneczne, warsztaty taneczne, degustacje lokalnych produktów wraz z możliwością ich zakupu.
Biegacze już w godzinach porannych wezmą udział w truchcie na szczyt wzniesienia, z kolei miłośnicy jednośladów sprawdzą swoją kondycję podczas wycieczki rowerowej. Joga na wysokości zdecydowanie pozwoli na odprężenie i relaks.
Góra Parkowa - majówka w stylu retro
Jeśli czas wolny chcemy spędzić w niezwykłym klimacie lub jesteśmy koneserami stylu retro, koniecznie wybierzmy się do Krynicy-Zdrój na Górę Parkową. Turyści w weekend majowy poznają fascynującą historię tego miejsca, a za pomocą multimediów przeniosą się w czasie aż do lat 30. ubiegłego wieku.
Czytaj także: Wysyp rezerwacji na długi majowy weekend. Tam będą tłumy
Na Górę Parkową czeka nas fascynująca podróż oryginalnymi i odrestaurowanymi wagonikami kolei linowo-terenowej PKL, pochodzącymi z 1937 roku.
Przy budynku górnej stacji kolei czekają na wszystkich zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks "Rajskich Ślizgawek". Spośród kilku znajdujących się torów, każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie i zjechać z niego na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych zakrętach, z której poślizgają się w towarzystwie swoich opiekunów. Spragnieni wrażeń mogą zjechać krętym tunelem, a najodważniejsi skorzystać z przejazdu trasą kamikadze.
Majówka w Pieninach - nie tylko spływ Dunajcem
Pieniny oraz Szczawnica to zawsze dobry pomysł na relaks i chwile wytchnienia. Poza wysłuchaniem ciekawych opowieści flisaków podczas spływu Dunajcem warto wybrać się na szczyt Palenicy. Podziwianie krajobrazów z wysokości to prawdziwa frajda zarówno dla starszych, jak i najmłodszych.
Podczas majówki na nasze pociechy czekać będzie ścieżka edukacyjna "Małych Zdobywców Gór", jej uzupełnieniem jest książeczka, w której znajdziemy sporo ciekawostek na temat przyrody i nie tylko. Lekturę możemy odebrać bezpłatnie w budynku stacji dolnej kolei PKL.
1 maja Holi Święto Kolorów na Górze Żar
Na weekend majowy warto rozważyć wyjazd w Beskid Mały i na Górę Żar znajdującą się w Międzybrodziu Żywieckim, która fascynuje i stwarza możliwości aktywnego relaksu.
1 maja na Górze Żar PKL przygotowały niespodziankę dla wszystkich miłośników Holi – święta kolorów. Od godziny 15:00 kolorowy puder zostanie wyrzucony w górę i na wzniesieniu powstanie chmura barw. Będzie wiosennie i bardzo kolorowo.
Majówka na Kasprowym Wierchu
Turyści, którzy planują spędzić weekend majowy w Zakopanem na różnorodność oraz brak atrakcji narzekać nie będą.
Co prawda, majówka kojarzy się nam głównie z wiosennymi akcentami i aktywnościami, ale nie na Kasprowym Wierchu. Na tej lubianej górze – jako jedynej w kraju – panują jeszcze dobre warunki do uprawiania narciarstwa. W Dolinie Gąsienicowej poszusujemy jeszcze przez cały weekend majowy - trasy otwarte są do 7 maja.
Polana krokusów i majowy chillout z widokiem na Tatry
Jeśli długi weekend planujemy spędzić w Zakopanem, warto także odwiedzić Gubałówkę, która w tym roku przywita nas kwitnąco. Miłośnicy przyrody już mogą podziwiać niezwykłe krokusowe dywany, znajdujące się na górnej polanie. To spektakularne zjawisko będziemy mogli również fotografować oraz zachwycać się nim przez cały weekend majowy.
Źródło: PKL, Nocowanie.pl