"Małe Alpy" tylko 1,5 godziny jazdy od Polski. Boskie trasy i świetne ceny
Aby poczuć się jak w Alpach, nie musisz pokonywać tysiąca kilometrów i wydawać kroci. Podobny klimat i warunki znajdziesz tuż za słowacką granicą - w kurorcie narciarskim Jasna-Chopok. 50 km tras narciarskich, gwarancja śniegu przez pięć miesięcy w roku i nowoczesna infrastruktura, a wszystko to w przystępnych cenach.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Większości polskich narciarzy i snowboardzistów nie trzeba go przedstawiać. W końcu to największy ośrodek narciarski w pobliżu Polski.
Chopok - ulubiony słowacki ośrodek Polaków
Choć Słowacy promują go pod nazwą Jasna Tatry Niżne, dla Polaków to po prostu Chopok. - W Dolinie Demianowskiej polski mógłby być drugim językiem oficjalnym - mówi z uśmiechem Mario Galajda, rzecznik prasowy TMR (Tatry Mountain Resorts). - Co trzeci gość przyjeżdża z Polski.
I rzeczywiście, naszych rodaków spotkamy tam niemal tylu, co Słowaków. W poprzednim sezonie stanowili ok. 35 proc. gości. Trzecią grupę stanowią Czesi, których jednak z roku na rok jest coraz mniej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
"Małe Alpy" na wyciągnięcie ręki
Czas przejazdu z Krakowa do Jasnej to ok. trzy godziny. Od granicy w Chyżnem to zaledwie półtorej godziny. Osoby, które zatrzymają się tuż pod Chopokiem na stok dojdą w kilka minut. Ci, którzy zamieszkają trochę dalej, mogą skorzystać z przejazdu autobusem: w sezonie zimowym niemal z całego regionu do Jasnej kursują bezpłatne skibusy. Na miejscu działają wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie oraz baza gastronomiczna.
Na szczycie Chopoka (2004 m n.p.m.) znajduje się panoramiczna restauracja Rotunda, która przy dobrej pogodzie oferuje zapierające dech w piersi widoki. A po szaleństwie na stokach wystarczy 20 minut jazdy, by rozgrzać się i zrelaksować w basenach termalnych w parku wodnym Tatralandia.
Trasy narciarskie na Chopoku
Na narciarzy i snowboardzistów czeka aż 50 km tras o wszystkich stopniach trudności. Znajdą tu coś dla siebie zarówno bardziej doświadczeni miłośnicy sportów zimowych, jak i ci zupełnie początkujący. Zjazd jest możliwy również z samego szczytu.
Najdłuższa trasa - z samego szczytu do osady Lucky - ma ponad 6,5 km. Dla miłośników jazdy poza trasami przygotowano 12 stref freeride’owych. Fani białego szaleństwa mogą korzystać z 28 kolejek linowych i wyciągów o łącznej przepustowości pawie 32 700 osób na godzinę. Nic dziwnego, że o Chopoku często mówi się "małe Alpy".
System naśnieżania gwarantuje świetne warunki narciarskie już od początku grudnia. W tym roku warunki na start sezonu, który zainaugurowano 2 grudnia, były wprost wymarzone. Tak obfitych opadów śniegu - kilka tygodni przed rozpoczęciem kalendarzowej zimy - nie było tu od lat 90. Grubość pokrywy śnieżnej wynosiła ok. 60 cm. Sezon trwa tu zwykle aż do kwietnia, co daje pięć miesięcy na białe szaleństwo.
Lodowa świątynia w Hrbienoku
W drodze do Jasnej warto zatrzymać się w Starym Smokowcu i zrobić sobie wycieczkę na Hrebienok (1295 m n.p.m.). Spacer zajmie niecałą godzinę, ale można też wjechać kolejką. Na szczycie będzie czekała na nas najpopularniejsza zimowa atrakcja Tatr Wysokich - Tatrzańska Świątynia Lodowa. Kopuła na Hrebienoku kryje w sobie lodową budowlę inspirowaną architekturą Opactwa Westminsterskiego z Londynu.
Wybór budowli nie jest przypadkowy: 24 października 2008 r. Hrebienok odwiedziła królowa Elżbieta II. W 2023 r. minęło dokładnie 15 lat od tych wydarzeń, dlatego też na jej cześć powstała Tatrzańska Świątynia Lodowa inspirowana Opactwem, który jest nie tylko miejscem koronacji, ale także ostatnich pożegnań królów brytyjskich.
Parki wodne na Słowacji
Najpopularniejszymi parkami wodnymi w regionie Liptów są Tatralandia, Beszniowa i Luczky.
Tatralandia to całoroczny, główny ośrodek sportów wodnych na Słowacji. Jest bardzo popularny wśród Polaków. Zimą czynne jest 10 basenów z wodą morską, źródlaną i zwykłą, a także sześć zjeżdżalni i rur. W okresie letnim jest ich więcej. Hitem jest tropikalny raj czynny przez cały rok.
Beszeniowa to termalne serce Liptowa. W sezonie zimowym czynnych jest dziewięć basenów z wodą o temperaturze aż do 40 st. C. W ekskluzywnych saunach można wziąć udział w saunowych rytuałach, a baseny ze zjeżdżalniami i sztuczną falą zapewnią rozrywkę również najmłodszym.
W uzdrowisku Luczky można skorzystać z zabiegów leczniczych oraz odwiedzić całoroczny Aqua-Vital Park, by zrelaksować się w wewnętrznych i zewnętrznych basenach z wodą termalną o temperaturze 28-38 st. C. Na miejscu można również skorzystać z dobrodziejstw jaskini solnej.
Słowacka kuchnia
Na miejscu warto spróbować klasyków, jak smażony ser czy bryndzowe haluszki, a także regionalnych specjałów. Godne polecenia są liptowskie droby, czyli rodzaj kaszanki z nadzieniem ziemniaczanym, skwarkami i czosnkiem. W 2021 r. wyrób ten został zarejestrowany w systemie jakości Unii Europejskiej jako żywność z chronionym oznaczeniem geograficznym (ChOG).
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.