Trwa ładowanie...
db55815

Mało znane szlaki górskie. Są dla ciebie, jeśli w górach chcesz oglądać góry, a nie ludzi

Morskie Oko, Gubałówka, Kasprowy Wierch, Giewont – słyszał o nich w Polsce każdy, nie tylko miłośnik górskich wędrówek. Są jednak w naszym kraju – także w Tatrach! – trasy stosunkowo mało popularne, a atrakcyjne, które wciąż czekają na większe zainteresowanie turystów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rusinowa Polana to malownicza łąka górska z pięknym widokiem na Tatry
Rusinowa Polana to malownicza łąka górska z pięknym widokiem na Tatry (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Jerzy Opioła)
db55815

Rusinowa Polana

Zbliża się jesień, więc nawet najbardziej uczęszczane szlaki nie są już tak zadeptane jak w sezonie urlopowym. My zajmiemy się takimi, które teraz są praktycznie puste. Należy do nich np.trasa z Palenicy Białczańskiej na Rusinową Polanę – bardzo malowniczą i znaną z pięknego widoku na Tatry Wysokie łąkę górską. Szlak wiedzie nas łagodnie w górę aż do Waksmundzkiego Potoku, skąd do Polany prowadzi już płaska droga.

Dolina Lejowa

Wikimedia Commons CC BY

Warta polecenia jest też trasa przez Dolinę Lejową. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy szukają ciszy i spokoju. Dolina Lejowa jest typową doliną reglową, największą po polskiej stronie Tatr. Docieramy do niej z Kir – idąc w kierunku Chochołowa. Szlak wiedzie nas górnym skrajem polany Biały Potok, która prowadzi nas do wylotu Doliny Lejowej. Wchodząc do niej, mijamy, skalną bramkę. Droga prowadzi początkowo łagodnie w górę, by po odbiciu w prawo stać się wyraźnie bardziej stromym. Wędrówka kończy się na rozstaju, gdzie szlak łączy się ze Ścieżką nad Reglami.

db55815

Hala na Stołach

Wikimedia Commons CC BY

Ostatnim mało znanym szlakiem w Tatrach, do którego odwiedzenia zachęcamy, jest ten prowadzący na Halę na Stołach. Hala to spadzista łąka o powierzchni około 8 ha, położona na wysokości od 1280 do 1428 m n.p.m. Dotrzeć tu można z Doliny Kościeliskiej. Droga początkowo biegnie przez 500 m w górę. Później, po przekroczeniu potoku, trzeba piąć się zakosami po stromym zboczu. Po pokonaniu ok. 2 km dochodzimy do celu wędrówki. Warto zaznaczyć, że trasa kończąca się na Hali na Stołach wiodła niegdyś dalej – aż na szczyt Kominiarskiego Wierchu. Wytyczył ją w 1892 r. Mieczysław Karłowicz – jest ona pierwszym szlakiem turystycznym w polskich Tatrach.

Z Makowa do Kalwarii

Wikimedia Commons CC BY

W Beskidach warto przejść się szlakiem z Makowa Podhalańskiego do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wiedzie on przez Makowską Górę (697 m n.p.m.), Budzów, Chełm Wschodni (581 m n.p.m.), Stronie, Żar (527 m n.p.m.).

db55815

Wspaniałe widoki w Bieszczadach

Wikimedia Commons CC BY

W leżących w południowo-wschodniej Polsce Bieszczadach polecamy szlak z Przełęczy nad Roztokami do Okrąglika i Jasła. Rozpoczyna się tuż przy granicy polsko-słowackiej, za miejscowością Roztoki Górne. Trasa jest przyjemna i dość łatwa, jeśli nie liczyć podejść na dwa szczyty – Okrąglik (1101 m n.p.m.) i Jasło (1153 m n.p.m.). Wysiłek zrekompensują nam wspaniałe widoki.

Nasz krótki przegląd mało znanych górskich szlaków kończymy na tym wiodącym z Mucznego do Bukowego Berda (1311 m n.p.m.). Pokonanie bieszczadzkiej trasy zajmie nam ok. godziny. Z Bukowego Berda będziemy mogli podziwiać wspaniałą panoramę Bieszczad, łącznie z najbliżej położoną naszego kraju ich ukraińską częścią.

db55815

Warto było wejść na tę górę!

Wczasy w PRL. Przypomnij sobie te czasy

db55815

Podziel się opinią

Share

db55815

db55815