Trwa ładowanie...

Mało znane szlaki górskie. Są dla ciebie, jeśli w górach chcesz oglądać góry, a nie ludzi

Morskie Oko, Gubałówka, Kasprowy Wierch, Giewont – słyszał o nich w Polsce każdy, nie tylko miłośnik górskich wędrówek. Są jednak w naszym kraju – także w Tatrach! – trasy stosunkowo mało popularne, a atrakcyjne, które wciąż czekają na większe zainteresowanie turystów.

Mało znane szlaki górskie. Są dla ciebie, jeśli w górach chcesz oglądać góry, a nie ludziŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Jerzy Opioła
d1cfka4
d1cfka4

Rusinowa Polana

Zbliża się jesień, więc nawet najbardziej uczęszczane szlaki nie są już tak zadeptane jak w sezonie urlopowym. My zajmiemy się takimi, które teraz są praktycznie puste. Należy do nich np.trasa z Palenicy Białczańskiej na Rusinową Polanę – bardzo malowniczą i znaną z pięknego widoku na Tatry Wysokie łąkę górską. Szlak wiedzie nas łagodnie w górę aż do Waksmundzkiego Potoku, skąd do Polany prowadzi już płaska droga.

Dolina Lejowa

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Jerzy Opioła

Warta polecenia jest też trasa przez Dolinę Lejową. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy szukają ciszy i spokoju. Dolina Lejowa jest typową doliną reglową, największą po polskiej stronie Tatr. Docieramy do niej z Kir – idąc w kierunku Chochołowa. Szlak wiedzie nas górnym skrajem polany Biały Potok, która prowadzi nas do wylotu Doliny Lejowej. Wchodząc do niej, mijamy, skalną bramkę. Droga prowadzi początkowo łagodnie w górę, by po odbiciu w prawo stać się wyraźnie bardziej stromym. Wędrówka kończy się na rozstaju, gdzie szlak łączy się ze Ścieżką nad Reglami.

Hala na Stołach

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Jerzy Opioła

Ostatnim mało znanym szlakiem w Tatrach, do którego odwiedzenia zachęcamy, jest ten prowadzący na Halę na Stołach. Hala to spadzista łąka o powierzchni około 8 ha, położona na wysokości od 1280 do 1428 m n.p.m. Dotrzeć tu można z Doliny Kościeliskiej. Droga początkowo biegnie przez 500 m w górę. Później, po przekroczeniu potoku, trzeba piąć się zakosami po stromym zboczu. Po pokonaniu ok. 2 km dochodzimy do celu wędrówki. Warto zaznaczyć, że trasa kończąca się na Hali na Stołach wiodła niegdyś dalej – aż na szczyt Kominiarskiego Wierchu. Wytyczył ją w 1892 r. Mieczysław Karłowicz – jest ona pierwszym szlakiem turystycznym w polskich Tatrach.

Z Makowa do Kalwarii

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: nn

W Beskidach warto przejść się szlakiem z Makowa Podhalańskiego do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wiedzie on przez Makowską Górę (697 m n.p.m.), Budzów, Chełm Wschodni (581 m n.p.m.), Stronie, Żar (527 m n.p.m.).

Wspaniałe widoki w Bieszczadach

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: nn

W leżących w południowo-wschodniej Polsce Bieszczadach polecamy szlak z Przełęczy nad Roztokami do Okrąglika i Jasła. Rozpoczyna się tuż przy granicy polsko-słowackiej, za miejscowością Roztoki Górne. Trasa jest przyjemna i dość łatwa, jeśli nie liczyć podejść na dwa szczyty – Okrąglik (1101 m n.p.m.) i Jasło (1153 m n.p.m.). Wysiłek zrekompensują nam wspaniałe widoki.

d1cfka4

Nasz krótki przegląd mało znanych górskich szlaków kończymy na tym wiodącym z Mucznego do Bukowego Berda (1311 m n.p.m.). Pokonanie bieszczadzkiej trasy zajmie nam ok. godziny. Z Bukowego Berda będziemy mogli podziwiać wspaniałą panoramę Bieszczad, łącznie z najbliżej położoną naszego kraju ich ukraińską częścią.

Warto było wejść na tę górę!

Wczasy w PRL. Przypomnij sobie te czasy

d1cfka4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cfka4