Trwa ładowanie...

Mapa Polski w szarych punktach. Co to oznacza?

"Serwis kąpieliskowy" to przydatna strona internetowa, która pozwala nam sprawdzić, czy woda w danym kąpielisku jest zdatna do kąpieli. W ostatnich dniach większość znaczków na kąpielowej mapie Polski zmieniła kolor na szary. Tłumaczymy, co to oznacza.

Mapa kąpielisk w Polsce. Stan 2 września br.Mapa kąpielisk w Polsce. Stan 2 września br.Źródło: sk.gis.gov.pl
dfjge9t
dfjge9t

O stworzenie interaktywnej mapy kąpielisk w Polsce zadbał Główny Inspektorat Sanitarny. Dzięki niej pozyskać można dane o jakości wody, infrastrukturze danego kąpieliska oraz o kwestiach organizacyjnych związanych z jego funkcjonowaniem. W sezonie bardzo często powodem zamknięcia plaż jest obecność sinic - także to da się odczytać z mapy.

Kąpieliska w Polsce

W czasie wakacji turyści, sprawdzając mapę, mieli nadzieję na zobaczenie zielonej pinezki przy kąpielisku, na które się wybierali. Zielona ikonka oznacza bowiem, że kąpiel jest dozwolona, a woda spełnia wszystkie normy.

Z kolei czerwona pinezka jest oznaką zakazu kąpieli, spowodowanego najczęściej zakwitem sinic, ale także innymi, niekorzystnymi parametrami mikrobiologicznymi. Teraz mapa Polski pokryta jest w znacznej większości szarymi punktami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostatni dzień wakacji nad Bałtykiem. Nikt nie chce myśleć o końcu lata

dfjge9t

Szare punkty na mapie

Choć co do zasady sezon kąpielowy w Polsce rozpoczyna się 1 czerwca i trwa aż do 30 września, są znaczne odstępstwa od tej reguły. Wiele kąpielisk zamyka się znacznie wcześniej, a mianowicie z ostatnim dniem wakacji. Szary punkt na mapie jest właśnie oznaką zamkniętego lub jeszcze nieotwartego kąpieliska. W aktualnej sytuacji mówimy oczywiście o zamknięciach.

Na mapie Polski pozostało więc już tylko niespełna 30 otwartych kąpielisk. Nad Bałtykiem znajdują się one m.in. w Międzyzdrojach, Dźwirzynie, Kołobrzegu, Ustce i Sopocie. Wciąż otwarte pojedyncze kąpieliska można jeszcze znaleźć na Warmii i Mazurach, w okolicy Warszawy czy w południowej części Polski, w województwie małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim.

Co ciekawe, tylko w jednym z otwartych kąpielisk w kraju, w Zalewie Kluczbork w Opolskiem, obowiązuje zakaz kąpieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfjge9t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfjge9t

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj