ME Dubai. Powstał długo wyczekiwany hotel projektu Zahy Hadid
Zaledwie 2 km od Burdż Chalify zbudowano jeden z najbardziej imponujących hoteli na świecie. Mowa o ME Dubai, który powstał po 13 latach od zaprezentowania futurystycznego projektu. Oto jak się dziś prezentuje.
Ma 5 gwiazdek, ponad 84 tys. m kw. powierzchni i znajduje się w centrum największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest jedynym hotelem, w którym Zaha Hadid, słynna architektka, stworzyła wnętrze. Wcześniejsze projekty obejmowały tylko zaprojektowanie bryły.
Jak wyjaśnia portal "PropertyDesign", projekt Opus, w którym mieści się hotel ME Dubai, to w rzeczywistości dwa osobne wieżowce, które łączą się w całość - przybierając formę sześcianu. Spięto je u podstawy czteropiętrowym atrium, a także połączono asymetrycznym, trzypiętrowym łącznikiem o szerokości 38 m, znajdującym się 71 m nad ziemią.
Firma wyznaje zasadę "Zero Waste"
Choć obiekt jest sporej wielkości, znajdują się w nim tylko 74 pokoje (jest też część biurowa). Jest również 19 ociekających luksusem apartamentów. Goście mają do dyspozycji salę fitness o pow. 650 m kw., liczne restauracje, kawiarnie i bary. Obiekt oferuje również sale konferencyjne.
Właściciel ME Duabi stawia na ekologię. Dlatego np. w pokojach nie znajdziemy plastikowych butelek. Zastąpiono je wielorazowymi pojemnikami ze stali nierdzewnej, a dozowniki do wody pitnej rozmieszczono w całym obiekcie. Nie ma bufetów, w których najczęściej marnuje się dużo jedzenia – firma większą uwagę przykłada do kompostowników. W celu oszczędzania energii, czujniki w całym budynku automatycznie dostosowują wentylację i oświetlenie w zależności od obłożenia hotelu.
Nawet meble mogą być poddane recyklingowi
Zaha Hadid zaprojektowała za życia (zmarła w marcu 2016 r.) futurystyczne meble, które dziś zdobią nowy hotel w Dubaju. Można je znaleźć nie tylko w holu, ale też w pokojach. Sofy w przestrzeniach ogólnodostępnych wykonano z materiałów zapewniających długi cykl życia. Gdy przyjdzie czas na ich wymianę – zostaną poddane recyklingowi. Podobnie jest w przypadku łóżek w sypialniach czy specjalnych sof połączonych z biurkami w apartamentach.
Podwójnie oszklona fasada z powłokę UV i wtopionym wzorem, pozwala zminimalizować oddziaływanie słońca. W ciągu dnia dnia ma ona odbijać niebo, słońce i otaczające miasto, natomiast nocą postawiono ją oświetlić przez dynamiczną instalację z diod LED.
Źródło: PropertyDesign
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl