Trwa ładowanie...

Mewy terroryzują miasto. Turyści przerażeni

Władze Wenecji opracowały vademecum dla mieszkańców i turystów, w którym zawarły informacje na temat tego, jak mają postępować z mewami, które bywają dokuczliwe. Wiele osób uważa, że terroryzują miasto.

Mewy siadają na stołach i wyjadają z talerzy co się daMewy siadają na stołach i wyjadają z talerzy co się daŹródło: Getty Images, fot: Hans Bjurling
dyq4yn9
dyq4yn9

Około 2 tys. mew żyje na stałe w Wenecji. Eksperci szacują, że nawet 430 par zakłada gniazda. Niestety ich obecność okazuje się problematyczna.

Vademecum dla turystów i mieszkańców

We współpracy z władzami miasta przedsiębiorstwo komunalne Veritas, zajmujące się wywozem śmieci, przygotowało zbiór zaleceń dla mieszkańców i przede wszystkim turystów, którzy nie są przyzwyczajeni do zachowań ptaków, które są dość duże. Mewy w Wenecji dokonują "nalotów" na restauracyjne i barowe stoliki pod gołym niebem w poszukiwaniu jedzenia, co dla wielu turystów jest szokujące.

Mieszkańców już bawi, ale turystów wciąż przeraża widok mew, wyrywających z rąk lodów w wafelku czy kanapek lub kawałków pizzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepsze miejsce na urlop o każdej porze roku. Zachwyt gwarantowany

Władze miasta podkreślają, że mewy grasują bezkarnie wśród ludzi, bo wszędzie jest jedzenie. Nie chodzi tylko o potrawy na stolikach, ale także fakt, że turyści karmią te ptaki.

dyq4yn9

- Należy sprawić, aby miejsca, wykorzystywane do zakładania gniazd, stały się mniej atrakcyjne - wyjaśniła ornitolog Francesca Coccon. Wśród metod wymieniła instalowanie drutu czy odstraszających systemów akustycznych. - Potrzebna jest aktywna kontrola ze strony mieszkańców.

Jednocześnie zarząd miasta przypomina, ze mewy stanowią część ekosystemu miasta, ale obecność tego ptactwa musi mieścić się w ramach codziennego życia i nie może być utrapieniem.

Po pierwsze: nie karmić

Za najważniejsze w weneckim vademecum uznano drastyczną redukcję jedzenia dostępnego na ulicach. "Mewy nie są złośliwe, ale żywią się tym, co znajdują" - zauważają ornitolodzy.

dyq4yn9

Zakład wywozu śmieci odnotował, że w ostatnich latach sytuacja poprawiła się dzięki zakazowi wystawiania przed domami worków z odpadami, bo to na nie ptaki polowały najbardziej. Ale teraz z braku tych toreb mewy rzucają się na to, co mają w rękach turyści.

Mewy wyrywają turystom lody Getty Images
Mewy wyrywają turystom lodyŹródło: Getty Images, fot: Nichola Cook

W mieście rozwieszono plakaty (także na koszach do śmieci), na których radzi się, by nie zbliżać się do mew i nie dawać im żadnego jedzenia.

dyq4yn9

Grasujące mewy są też zmorą dla właścicieli hoteli, bo w ich pobliżu krążą, podobnie jak gołębie. Stowarzyszenie tej branży zaapelowało o wykorzystanie sokołów do ich odstraszania. Taki eksperyment z ptakami drapieżnymi powiódł się w rejonie weneckiego cmentarza San Michele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyq4yn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyq4yn9