Milion turystów w Auschwitz. A to jeszcze nie koniec roku
Muzeum Auschwitz w tym roku odwiedziło już ponad milion osób. Do końca roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 1,8 mln. Turystów jest więcej niż rok temu.
Szacunkowe dane dla bieżącego roku wskazują, że liczba zwiedzających, po załamaniu wywołanym przede wszystkim przez pandemię COVID-19, powoli wraca do stanu sprzed 2020 r.
Coraz więcej turystów odwiedza Muzeum Auschwitz
W 2023 r. Muzeum Auschwitz zwiedziło 1,67 mln osób. Rok wcześniej liczba ta wynosiła 1,18 mln. W latach pandemii COVID-19 liczba gości radykalnie zmalała – 560 tys. w 2021 r. i 502 tys. rok wcześniej. Dane pokazują, że Muzeum Auschwitz ma w kolejnych latach szansę osiągnąć wyniki sprzed pandemii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
- Już ponad 1 mln osób odwiedziło miejsce pamięci w 2024 roku. Szacujemy, że w całym roku liczba ta wyniesie 1,8 mln – przekazał, cytowany przez PAP, Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.
Rekordowy pod względem frekwencji był rok 2019. Wówczas miejsce pamięci odwiedziło 2,32 mln osób.
Były obóz Auschwitz jest na liście UNESCO od 1979 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów.
Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
Czytaj także: Coraz więcej osób tak robi. "To powinno być nielegalne"
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.