Trwa ładowanie...

Miliony żółwi na meksykańskich plażach. Prawdziwa walka o przetrwanie

Żółwie znów dosłownie opanowały plaże w Meksyku. Ok. 200 tys. z nich wychodzi co roku na piasek, aby złożyć 15 mln jaj. I mimo że robią to co 12 miesięcy, nadal są zagrożonym gatunkiem.

Miliony żółwi na meksykańskich plażach. Prawdziwa walka o przetrwanieŹródło: Shutterstock.com
d4i9f7n
d4i9f7n

Wyjście żółwi oliwkowych z Oceanu Spokojnego przyciąga rzesze turystów, którzy chcą obejrzeć to niezwykłe wydarzenie z bliska. Imponujący rytuał odbywa się między sierpniem a wrześniem. W tym roku żółwice złożyły jaja na ponad 120 meksykańskich plażach. Najwięcej gniazd ekolodzy zauważyli na plażach Morro Ayuta i Escobilla, położonych nieopodal miasta Oaxaca. Każda z samic wykopuje średnio od dwóch do czterech gniazd i składa w każdym do 100 jaj.

Tysiące żółwi na meksykańskiej plaży / Reuters
Źródło: Tysiące żółwi na meksykańskiej plaży / Reuters

Dla przyjezdnych ogromną atrakcją jest nie tylko moment przypłynięcia samic żółwi na plażę, ale też czas, kiedy młode się wykluwają i od razu ruszają w kierunku wody, by powrócić w to samo miejsce za ok. 15 lat. Choć wygląda to zjawiskowo, w rzeczywistości na plażach rozpoczyna się walka o przetrwanie. Mimo że liczba zniesionych jaj wydaje się ogromna, to tylko z 10 proc. z nich po ok. 50 dniach wylęgają się małe żółwie.

Jaja żółwi oliwkowych / Shutterstock.com
Źródło: Jaja żółwi oliwkowych / Shutterstock.com

Co się dzieje z resztą jaj? Niestety, większość z nich pada łupem lokalnych mieszkańców, którzy sprzedają je w celach konsumpcyjnych. Dlatego, gdy żółwie wychodzą z oceanu, na plaże przybywają obrońcy praw zwierząt, którzy walczą o ochronę tych gadów i sprzeciwiają się polowaniu na nie. Władze Meksyku od 25 lat wspierają ich ochronę, płacąc za pilnowanie plaż przed kłusownikami. Posiadanie, a tym bardziej próba przemycenia jaj za granicę, są surowo karane.

Młode żółwie po wykluciu ruszają w kierunku oceanu / Shutterstock.com
Źródło: Młode żółwie po wykluciu ruszają w kierunku oceanu / Shutterstock.com

Nie tylko jaja są zagrożone, ale też dorosłe osobniki. Żółwie oliwkowe, choć są najliczniejsze na świecie, masowo padają ofiarami kłusowników. Ponadto zaplątują się w rybackie sieci i podczas długiego ciągnięcia za łodzią, duszą się i toną. Innym zagrożeniem jest poławianie ryb i krewetek na dużą skalę, które są głównym pokarmem żółwi.

Zobacz też: Polowanie na żółwie

d4i9f7n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i9f7n