Młode foki nad brzegiem Bałtyku. Były słabe i wygłodzone
Do ośrodka rehabilitacji, działającego w Litewskim Muzeum Morskim, trafiło dwoje szczeniąt foki szarej. Oba osobniki były wychudzone, głodne i przemęczone. Jedno było również ranne. Na szczęście otrzymały należytą pomoc.
Jedno ze szczeniąt trafiło do ośrodka rehabilitacji w Litewskim Muzeum Morskim w niedzielę 25 marca. Zwierzę, leżące w krzakach koło mola, blisko Kłajpedy, zauważyli spacerowicze. Poinformowali służby ratunkowe, dzięki czemu foka mogła szybko trafić w ręce specjalistów.
Młode foki dochodzą do siebie w ośrodku rehabilitacyjnym
Pracujący w ośrodku rehabilitacji zwierząt w Kłajpedzie Arūnas Grušas przekazał, że była to młoda samica, ważąca ok. 15 kg. Szczenię było wyczerpane i zmęczone, lecz nie nosiło śladów żadnych obrażeń. W nieco gorszym stanie była natomiast foka, która trafiła do ośrodka w poniedziałek 26 marca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Drugą samicę zauważono z kolei na plaży na północy zachód od centrum Kłajpedy. Tym razem młode zwierzę ważyło niecałe 13 kg, było zmęczone, a na jej ciele były widoczne ślady ugryzień.
Obecnie obie młode foki dochodzą do siebie. Są karmione przez sondę owsianką ze śledziami, którą wzbogacono dodatkowo witaminami i minerałami. Mieszanka ta ma zastąpić mleko matki. Zwierzętom podawane są również antybiotyki. Kiedy ich stan się polepszy, zostaną wypuszczone na wolność.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Jak przekazało Litewskie Muzeum Morskie, na tamtejszym wybrzeżu każdego roku znajdowanych jest blisko 20 szczeniąt fok. Pracownicy ośrodka rehabilitacyjnego pomagają im wrócić do zdrowia, by mogły szybko znaleźć się w naturalnym środowisku.
Czytaj także: Alert terrorystyczny w europejskim kraju
Co robić, gdy znajdziemy fokę na plaży?
Pod żadnym pozorem nie należy jej dotykać. Powinniśmy zachować odległość min. 20 m od zwierzęcia. Najlepiej od razu poinformować specjalistów. W wypadku polskiego wybrzeża będzie to Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Można również zawiadomić Błękitny patrol WWF.
Źródło: TVN Meteo