Modernizacja kolei na Skrzyczne dobiegła końca. Wkrótce pojadą nią pierwsi turyści

Turyści mają powody do zadowolenia - dobiegła końca modernizacja dolnego odcinka kolei linowej na Skrzyczne w Szczyrku. Pierwsi turyści wyjadą na górę jeszcze w pierwszej połowie września.

Modernizacja kolei na Skrzyczne dobiegła końca. Wkrótce pojadą nią pierwsi turyści
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Wojciech Gojke

01.09.2017 17:07

Kolej linowa na Skrzyczne, będącego najwyższym wzniesieniem Beskidu Śląskiego, powstała pod koniec lat 50. ub. w. Ostatnie prace modernizacyjne miały miejsce w latach 90. Turyści od lat mówili, że kolejka wymaga remontu.

– Prace się skończyły i teraz trwają odbiory. Chcielibyśmy otworzyć kolej dla turystów już w sobotę 9 września – mówi Grzegorz Kotowicz, dyrektor szczyrkowskiego Centralnego Ośrodka Sportu.

Przebudowa dolnej części dopełniała inwestycję zapoczątkowaną kilka lat temu. Pod koniec 2013 r. oddano do użytku część górną. Koszt jej modernizacji wyniósł ok. 20 mln zł. Wówczas zabrakło funduszy na dolną część. COS, dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu, zgromadził fundusze i jesienią ub.r. rozpoczął przebudowę dolnego odcinka. Inwestycję zrealizowała włoska firma Leitner.

Pierwsze prace ziemne zostały wykonane jeszcze przed zimą. Powstały m.in. wykopy na fundamenty pod garaż dla kanap oraz pod słupy wyciągowe. Wyciąg w tym czasie funkcjonował, wywożąc narciarzy korzystających z tras na Skrzycznem.

Obraz
© Turyści po dotarciu na Skrzyczne / Shutterstock.com

Wiosną ruszyła główna część inwestycji, której koszt wyniósł ok. 27 mln zł. Zdemontowana została dotychczasowa kolej i w jej miejsce zainstalowano nową. Pojawiły się m.in. nowe, szaro-żółte czteroosobowe kanapy z kapsułami zabezpieczającymi przed wiatrem. Czas przejazdu dolnym odcinkiem skrócił się niemal trzykrotnie - z 16 min. do 5 min. i 15 sek. Po przebudowie obie części mają identyczną przepustowość - 2,4 tys. osób na godzinę.

Kolej linowa na Skrzyczne składa się z dwóch odcinków: dolnego, liczącego 1,6 km, ze Szczyrku do Jaworzyny, a także górnego, o długości blisko 1,2 km, z Jaworzyny na szczyt.

Źródło: PAP

cosgórykolejka linowa
Zobacz także
Komentarze (21)