Trwa ładowanie...

Morze Martwe kurczy się w zastraszającym tempie. "To ostrzeżenie"

Morze Martwe jest jedną z największych atrakcji na Bliskim Wchodzie. To prawdziwy cud natury, który przyciąga badaczy, pielgrzymów i turystów. Niestety z najnowszych doniesień naukowców wynika, że w połowie tego wieku może się stać zaledwie niewielkim zbiornikiem wodnym.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Morze Martwe kurczy się w zastraszającym tempie. "To ostrzeżenie"Źródło: Shutterstock.com
d41zq3b
d41zq3b

Uważane jest za najstarsze uzdrowisko oraz największe naturalne spa na świecie. Osoby, które nie potrafią pływać, mogą bez większego wysiłku przekonać się, czym jest długie dryfowanie na powierzchni wody – niezwykle wysokie stężenie soli sprawia, że można unosić się na jego powierzchni, nawet czytając gazetę.

Eksperci od dawna podkreślają, że Morze Martwe szybko wysycha. Z najnowszych badań wynika, że każdego roku poziom morza spada o ok. 1,5 m. Ilość wody wpływającej do Morza Martwego zmniejszyła się z powodu wykorzystywania części wód Jordanu przez Izrael i Jordanię, a także zmian klimatycznych. Znaczne parowanie powoduje obniżanie się lustra wody i wytrącanie pokładów soli. W upalny dzień odparowuje aż 7 mln ton – wyjaśnia to, dlaczego jezioro się nie rozszerza. Negatywnie wpływa również wydobywanie minerałów przez lokalne firmy, które w tym celu osuszają okoliczny teren.

Degradacja jest zauważalna gołym okiem. Rzeka Jordan, która m.in. zasila morze, kiedyś była dużym ciekiem wodnym, który dziś jest zaledwie potokiem. A w efekcie stale obniżającego się poziomu morza, niektóre kurorty musiały zostać zamknięte. Inne zaś, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowały się tuż nad brzegiem, obecnie muszą transportować turystów na plaże.

d41zq3b

‒ To ostrzeżenie, natura zawsze zwycięży, a my zawsze przegramy ‒ mówi dr Ofir Katz z Centrum Nauki Morza Martwego.

Źródło: Sky News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tajemnicza maska. Służyła do pradawnych rytuałów

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d41zq3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41zq3b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj