Trwa ładowanie...

Muzeum Neonów. Z zewnątrz nie zachęca, w środku zaskakuje

Stolica naszego kraju po brzegi wypełniona jest atrakcjami turystycznymi. Kiedy te najpopularniejsze mamy już zaliczone, można zacząć zwiedzać obiekty mniej oczywiste. Jednym z takich miejsc jest Muzeum Neonów, które z zewnątrz nie zachęca do odwiedzin, natomiast w środku kryje się ciekawa wystawa powojennych reklam świetlnych.

Muzeum Neonów w WarszawieMuzeum Neonów w WarszawieŹródło: WP
d1jp1d9
d1jp1d9

Unikatowe Muzeum Neonów znajduje się w Warszawie przy ulicy Mińskiej. Jest to pierwsze w kraju muzeum, którego celem jest dokumentacja i ochrona starych, powojennych reklam świetlnych. Zobaczyć tu można ponad 200 neonów z kultowymi napisami i często fascynującymi historiami, bowiem w Polsce, w czasie PRL-u, tego typu instalacje świetle oprócz funkcji reklamowej, pełniły także rolę informacyjną i prestiżową dla danego miasta.

Pierwsze wrażenie

Chciałoby się powiedzieć "nie oceniaj książki po okładce", i to nie bez przyczyny. Muzeum Neonów z zewnątrz nie zachęca do odwiedzin, bowiem stan kamienicy, w której się ono znajduje, pozostawia wiele do życzenia. Mimo to postanowiłam zobaczyć, co kryje się w środku i nie żałuję.

Wystawa nie jest duża, więc zwiedzenie jej nie zajmie więcej niż godzinę. Tyle czasu wystarczy, aby zobaczyć wszystkie neony, zapoznać się z ich historią, a także objerzeć prelekcję filmową. Odwiedzając muzeum trzeba oczywiście zakupić bilety wejściowe. Ich cena nie jest wysoka, bowiem normalny bilet kosztuje 16 zł, a ulgowy 13 zł. Dodatkowo dzieci poniżej szóstego roku życia wchodzą za darmo.

Tuż przy kasie znajdują się wielkie plansze, na których w skrótowy i skondensowany sposób przedstawiona jest historia neonów - od momentu ich wynalezienia w 1898 roku przez brytyjskich chemików, aż po lata 90., z uwzględnieniem ich znaczenia dla Polaków. Przeczytać można także o wielu ciekawostkach, np. o tym, że w czasie godziny policyjnej w Polsce gaszono wszystkie świetlne iluminacje. Co ciekawe, w późniejszych latach neony kojarzyły się z komunizmem, dlatego ich znaczna część została zniszczona.

Źródło: WP
Neon ze sklepu FSO w Białymstoku

Kultowe neony

Całe wnętrze utrzymane jest w postindustrialnym stylu, co w spójny sposób koresponduje z rozmieszczonymi neonami, a pomieszczenie wypełniają kolorowe światełka. W centralnej części wystawy umieszczony jest neon, przedstawiający Syrenkę Warszawską, który niegdyś widniał na bibliotece publicznej.

Podziwiać można także neony zdjęte między innymi ze sklepu FSO w Białymstoku, poznańskiego sklepu z zabawkami "MIMI", sklepów spożywczych "Społem", domów mody, gabinetu okulistycznego czy warszawskich barów. Niektóre z nich ograniczają się do samego napisu, ale inne są bardziej artystyczne, a ich wykonanie wymagało sporej precyzji.

d1jp1d9

Wchodząc do budynku można mieć nieodparte wrażenie przeniesienia się w czasie, do okresu Polski powojennej. Warszawskie Muzeum Neonów jest miejscem wartym odwiedzenia, nie tylko dla osób, chcących poznać skrawek historii, ale także dla tych, którzy nie mają pomysłu na spędzenie wolnego czasu i za niewielkie pieniądze, chcieliby zobaczyć nietuzinkową i oryginalną wystawę, o której istnieniu nie wszyscy wiedzą.

Neon Museum in Warsaw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Chorwacja po sezonie. "Można mieć pewne miejscowości dosłownie dla siebie"

d1jp1d9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jp1d9