EgzotykaNajbardziej niesamowite drogi na świecie

Najbardziej niesamowite drogi na świecie

Najbardziej niesamowite drogi na świecie
Źródło zdjęć: © Licencja CC by Timuema, Wikimedia Commons

Trasy przecinające pas startowy, ostre zakręty nad przepaścią, górskie pętle - oto najbardziej niesamowite drogi świata. Chcielibyście nimi przejechać?

Trasy przecinające pas startowy, ostre zakręty nad przepaścią, górskie pętle - oto najbardziej niesamowite drogi świata. Chcielibyście nimi przejechać?

Przy odrobinie szczęścia kierowcy jadący autostradą A14 w okolicy portu lotniczego Lipsk/Halle w Niemczech mogą zobaczyć wyjątkowy obrazek - samolot rozpędzający się tuż nad ich głowami. Infrastruktura uniemożliwiała budowę pasów startowych odpowiedniej długości, dlatego zdecydowano się na nietypowe rozwiązanie. Ponad autostradą i torami kolejowymi zbudowano 3 mosty, które pozwoliły na powstanie dróg startowych o długości 3,6 km. Samoloty korzystają z nich zarówno przy starcie, jak i lądowaniu, podczas gdy samochody spokojnie poruszają się tuż pod nimi.

Zobacz więcej zdjęć nietypowego pasa startowego:

if/udm

1 / 7

Guoliang, Chiny

Obraz
© 52691989 - Shutterstock

Tunel Guoliang znajduje się na terenie pasma górskiego Taihang Shan, w prowincji Henan, we wschodnich Chinach. Ma 1200 m długości, 5 m wysokości i 4 m szerokości. Budowa rozpoczęła się w 1972 roku i trwała 5 lat. W ścianach skalnych wydrążono dziury, dzięki którym światło wpada do środka. Otwarta w 1977 roku droga nie pozostawia miejsca nawet na najmniejszy błąd kierowcy. Dziś stanowi popularną atrakcję turystyczną.

2 / 7

Nanpu, Szanghaj

Obraz
© zhangyang13576997233 - Shutterstock

Most Nanpu stanowi jedną z najważniejszych przepraw w Szanghaju. Został otwarty w 1991 roku i był wówczas najdłuższym mostem w Chinach. Po obu jego stronach znajdują się ścieżki dla pieszych. Tym, co przyciąga wzrok jest nie tylko sama konstrukcja, ale... wjazd na nią. Ze względu na ograniczoną przestrzeń zbudowano go w formie ślimaka o długości 3754 metrów.

3 / 7

Grobla Amador, Panama

Obraz
© Licencja CC by Ayaita - Wikimedia Commons

Zachwycająca grobla Amador łączy stolicę Panamy z czterema wysepkami na Pacyfiku - Naos, Perico, Culebra i Flamenco. Powstała w 1913 roku i była początkowo falochronem Kanału Panamskiego. Docierała jedynie do Naos. Później, wraz ze zmianą statusu politycznego Panamy, falochron rozbudowano i przekształcono w przeprawę ułatwiającą komunikację między wyspami. Ma 6 km długości i stanowi atrakcję turystyczną - można stąd podziwiać całe miasto, a także statki wpływające do Kanału Panamskiego.

4 / 7

Winston Churchill Avenue, Gibraltar

Obraz
© Licencja CC by Andrew Griffith, Wikimedia COmmons

W zestawieniu nie może także zabraknąć drogi w pobliżu portu lotniczego Gibraltar, położonego ok. 500 metrów od centrum skalistego półwyspu. To jedyne lotnisko obsługujące terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Znajduje się tu jedno z najbardziej niesamowitych skrzyżowań na świcie. Pas startowy przecięty jest bowiem drogą Winston Churchill Avenue, prowadzącą do przejścia granicznego z Hiszpanią. Na czas startu i lądowania samolotów ruch samochodów jest oczywiście wstrzymany.

5 / 7

Trollstiegen, Norwegia

Obraz
© aaltair - Shutterstock

Trollstigen, zwana też Drabiną Trolli lub Drogą Trolli, to trasa złożona z 11 serpentyn, o której sami mieszkańcy Norwegii mówią jako o obowiązkowym punkcie wizyty w tej części Europy. Znajduje się w pobliżu miasta Andalsnes w gminie Rauma. Od wielu lat stanowi jedną z największych atrakcji nie tylko w regionie, ale w całej Skandynawii. Przyciąga zarówno przepięknym położeniem wśród górskich szczytów, jak i nietypowymi zakrętami. Spragnieni adrenaliny kierowcy chcą spróbować swoich sił na niezwykłej trasie, a mniej odważni ograniczają się do podziwiania Drabiny Trolli z platformy widokowej.

6 / 7

Droga Śmierci, Boliwia

Obraz
© Licencja CC by milosk50, flickr.com

El Camino de la Muerte, czyli Droga Śmierci to jedna z czołowych atrakcji Boliwii. Położona pomiędzy La Paz a Doliną Yungas trasa uznawana jest za najniebezpieczniejszą na świecie. Pochłania rocznie około 200-300 ofiar. Dla odważnych turystów organizuje się tu wycieczki rowerowe. Przejazd tuż nad przepaścią kosztuje ok. 110 dolarów, czyli 334 zł.

7 / 7

Szosa Transfogaraska, Rumunia

Obraz
© Przemyslaw Wasilewski - Shutterstock

Szosa Transfogaraska to górska serpentyna, która mierzy 151 kilometrów długości i ma ogromną liczbę zakrętów. Przecina z północy na południe Góry Fogaraskie - najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Przejażdżka tą trasą po prostu zapiera dech w piersiach - widoki są niezapomniane!

if/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)