Najbardziej niesamowite skały
Od setek lat znajdują się pod nieustannym wpływem działania wody, wiatru i słońca, a jednak wciąż opierają się siłom natury. Zobaczcie najbardziej niesamowite skały na świecie! Niektóre z nich mają tak wspaniałe kształty, że to wręcz niewiarygodne, że wciąż znajdują się na powierzchni Ziemi!
Od setek lat znajdują się pod nieustannym wpływem działania wody, wiatru i słońca, a jednak wciąż opierają się siłom natury. Zobaczcie najbardziej niesamowite skały na świecie! Niektóre z nich mają wręcz niewiarygodne kształty - aż trudno uwierzyć, że wciąż znajdują się na powierzchni Ziemi!
Hoy to druga co do wielkości wyspa Orkadów, archipelagu leżącego na północ od wybrzeży Szkocji, na granicy Morza Północnego *i otwartego Oceanu Atlantyckiego. Najbardziej charakterystycznym miejscem jest piaskowcowa kolumna nazywana *Old Man of Hoy, czyli Starzec z Hoy. Ma aż 137 metrów wysokości! Najlepiej podziwiać ją z promu płynącego ze Szkocji na Orkady – jego trasa specjalnie prowadzi jak najbliżej iglicy.
if/pw
Lazurowe Okno, Gozo, Malta
Jedną z największych atrakcji wyspy Gozo, należącej do archipelagu Wysp Maltańskich, jest Lazurowe Okno. Naturalny most skalny znajduje się w okolicy miejscowości Dwejra. Jego wysokość wynosi ok. 20 m, a długość 100 m. Najbardziej malowniczo wygląda zimą – wówczas wysokie fale rozbijają się o formację. Łuk zwiększa się z roku na rok – działanie fal i wiatru nie pozostaje więc niewidoczne.
Żagiel, Rosja
W Kraju Krasnodarskim, na wybrzeżu Morza Czarnego *można natomiast zobaczyć *skałę Parus, czyli Żagiel. Naturalny monolit z piaskowca znajduje się w okolicy miejscowości Praskowejewka. Skalna ściana wygląda jak prawdziwy żagiel – ma 25 m wysokości i 20 m długości, a przy tym wręcz idealne proporcje. Stoi prostopadle do brzegu, a podczas przypływu znajduje się w ¾ pod wodą. Na wysokości ok. 2,5 m znajduje się charakterystyczny otwór, którego powstanie jest niejasne. W niektórych przewodnikach można znaleźć informację, że powstała podczas wojen z Turcją, ale nie jest to sprawdzona informacja.
Śpiący Lew, Ekwador
San Cristóbal *to najdalej na wschód wysunięta wyspa archipelagu Galapagos. Przy jej brzegach znajduje się interesująca formacja - *Léon Dormido, czyli Śpiący Lew, która niegdyś stanowiła całość, a dziś podzielona jest na dwie części. Zastygła lawa robi ogromne wrażenie rozmiarami i kształtem. Znajduje się tu także miejsce lęgowe głuptaków.
Ko Tapu, Tajlandia
O urodzie zatoki Morza Andamańskiego decyduje ok. 40 wysp o niesamowitym kształcie, których wysokość dochodzi nawet do 300 metrów! Zbudowane z wapieni, kryją w sobie tajemnicze jaskinie. Mało kto słyszał jednak o tym zakątku, dopóki swojej stopy nie postawił tu James Bond, grany wówczas przez Rogera Moore'a. Najsłynniejsza z wysp to charakterystyczna Ko Tapu – to na niej kręcono „Człowieka ze złotym pistoletem”.
Aiguille, Francja
Niezwykle malownicza Normandia to przede wszystkim skaliste wybrzeże, piękne piaszczyste plaże i urokliwe pejzaże. Jednym z powodów, dla których turyści odwiedzają ten rejon Francji *są wznoszące się na wysokość 70 metrów majestatyczne klify *Etretat, położone na Wybrzeżu Alabastrowym. Piesza wycieczka na sam szczyt to gwarancja niezapomnianych widoków na okolicę, m.in: nietypowe formacje skalne Aiguille, czyli Igła (na zdjęciu) i łuk Manneporte. Imponujących rozmiarów formacja skalna została uwieczniona w 1886 roku na jednym z wybitnych dzieł Claude Moneta "La Manneporte, Etretat".
Dwunastu Apostołów, Australia
Nieregularna linia brzegowa oraz wystające znad tafli wody formacje skalne sprawiają, że australijskie wybrzeże stanu Wiktoria należy do jednych z najpiękniejszych na świecie. Najsłynniejszą atrakcją są skalne ostańce noszące nazwę Dwunastu Apostołów, znajdujące się na terenie Parku Narodowego Port Campbell. Można tu podziwiać siedem, położonych blisko siebie i rzeźbionych przez morskie fale filarów. Swój wyjątkowy wygląd kolumny zawdzięczają działaniu nie tylko wody, ale także wiatru i promieni słonecznych. Różnią się kształtem i rozmiarami, ich wysokość dochodzi do kilkudziesięciu metrów.
Cieśnina Świętego Bonifacego, Francja
Surowe klify i samotne skały oblewane przez turkusowe wody do typowy krajobraz dla wybrzeży Korsyki. Cieśnina Świętego Bonifacego to jeden z najpiękniejszych zakątków południowej Europy. Skaliste klify, oszlifowane przez wodę i wiatr, zachwycają niezwykłym kształtem i kolorem. Kredowe formacje skalne, które kryją tajemnicze podziemne korytarze i podwodne groty zachwycą każdego.
if/pw