Trwa ładowanie...

Najniższy punkt w Polsce. Uznano go po 9 latach starań

Jak dotąd dane Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wskazywały, że najniższa naturalna depresja w Polsce znajduje się na terenie Raczek Elbląskich. Ich miejsce zastąpiła jednak miejscowość położona w województwie pomorskim.

Najniższy punkt w Polsce znajduje się w Marzęcinie w woj. pomorskimNajniższy punkt w Polsce znajduje się w Marzęcinie w woj. pomorskimŹródło: Adobe Stock
d3bbrfq
d3bbrfq

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny w najnowszym Małym Roczniku Statystycznym Polski na 2022 r., najniżej położony punkt w Polsce ma 2,2 m p.p.m. i znajduje się we wsi Marzęcino w gminie Nowy Dwór Gdański.

Najniższy punkt Polski jest naturalną depresją

Pełniąca obowiązki Głównego Geodety Kraju Alicja Kulka w rozmowie z PAP poinformowała, że zlokalizowano go na podstawie ortofotomapy oraz danych ze skaningu laserowego opracowanych na zlecenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w 2019 r. - Jest to depresja naturalna, nie antropogeniczna – przekazała.

Choć na terenie tej samej gminy znajdują się niżej położone punkty, to ich wysokość uzależniona jest od chwilowego stanu wód a wyznaczenie ich dokładnego położenia wymaga analiz (wywiadu terenowego) oraz pomiaru w terenie.

Z najnowszych danych ucieszył się m.in. starosta nowodworski, Jacek Gross, który w mediach społecznościowych napisał: "Po ponad 9 latach naszych starań, Główny Urząd Statystyczny zamieścił informację, że najniższy punkt w Polsce znajduje się w Marzęcinie... Yes! Yes! Yes!".

d3bbrfq

Zanim opublikowano najnowszy Mały Rocznik Statystyczny Polski, dane Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wskazywały, że najniższa naturalna depresja w Polsce wynosząca 1,8 m p.p.m. znajduje się na terenie Raczek Elbląskich.

Czym jest Mały Rocznik Statystyczny Polski?

To publikacja, która zawiera obszerny zestaw informacji charakteryzujących poziom życia ludności i stan gospodarki kraju. Uzupełnieniem obrazu sytuacji w kraju są wybrane informacje z zakresu porównań międzynarodowych. Mały rocznik Statystyczny Polski zawiera bogaty zestaw elementów graficznych prezentujących dane, a także noty objaśniające podstawowe kategorie statystyczne oraz najważniejsze zmiany prawno-organizacyjne w poszczególnych obszarach.

Są powody do zadowolenia. "Polakom kliknęło w głowie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3bbrfq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bbrfq