Najpiękniejsze żaglowce wracają do Szczecina. Gratka nie tylko dla wilków morskich
The Tall Ships' Races to organizowany od 1938 r. zlot największych żaglowców na świecie połączony z regatami i wieloma atrakcjami dla odwiedzających. Po 7 latach przerwy impreza powraca do Szczecina. To właśnie tu zaplanowano jej finał, który odbędzie się w dniach 2-5 sierpnia. Tej imprezy nie można przegapić.
The Tall Ships' Races to prawdziwe żeglarskie święto nie tylko dla wilków morskich. Każdy przystanek to wydarzenie pełne atrakcji dla całej rodziny. W tym roku impreza startuje na Litwie w Kłajpedzie, a następnie żaglowce odwiedzą Helsinki, Tallin, Turku i Mariehamn, skąd udadzą się na wielki finał do Szczecina.
Statki są podzielone na 4 klasy, a największe mają załogi liczące 150 osób. Do załogi mogą dołączać ochotnicy w wieku 16-25 lat, bo celem imprezy jest propagowanie żeglarstwa wśród najmłodszych.
Moc muzycznych wrażeń
Piękne statki to tylko część atrakcji. Koło Food Portu na Łasztowni i przy Bulwarze Gdyńskim, na wysokości Urzędu Celnego zostaną rozstawione dwie sceny muzyczne. Ta pierwsza to scena lokalna, gdzie wystąpią artyści ze Szczecina. W menu muzycznej uczty na drugiej scenie są muzyka celtycka, romantyczne ballady, folk i oczywiście prawdziwe szanty. Na liście wykonawców są m.in. Dair, After Blues, Zemsta Królowej Anny, Ryczące Dwudziestki, Chango, Klang, The Nierobbers, Chór Zawiszy, Flasch Creep, Cheap Tabaco, Wikingowie, Perły i Łotry, Kraków Street Band, Flaash Creep oraz Banana Boat.
Scena główna czeka na was przy ul. Jana z Kolna. Występy rozpocznie Chór Politechniki Morskiej pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch wraz z gośćmi. W sobotę będzie można potańczyć na dyskotece pod żaglami, a zagrają dla was Lanberry, Tribbs, Daria Marx i Sylwia Grzeszczak, a później stery przejmą DJ-e Radia Eska. Niedziela upłynie przy dźwiękach muzyki rock, pop, elektronicznej i alternatywnej, a wystąpią Krzysztof Zalewski, Mery Spolsky, Smolik/Kev Fox, Ikarus i Feel. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest oczywiście bezpłatny.
Żeglarskie święto
Choć na scenach muzycznych wystąpi wielu znakomitych artystów, to jednak główne skrzypce grają oczywiście żaglowce. Przy szczecińskich nabrzeżach może pojawić się nawet 65 jednostek z Danii, Norwegii, Litwy, Szwecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Pojawi się ekwadorski żaglowiec Guayas o długości prawie 79 m. Polskę będą reprezentować m.in. takie gwiazdy jak "Dar Młodzieży" i "Kapitan Głowacki" – flagowy żaglowiec Polskiego Związku Żeglarskiego.
Wszystkie statki będzie można podziwiać nie tylko z brzegu, ponieważ wszystkie żaglowce udostępnią swoje pokłady dla mieszkańców i turystów. Będzie to wspaniała okazja do rozmów z członkami załóg, które mogą stać się inspiracją do wzięcia udziału w kolejnej edycji imprezy.
Morze atrakcji na lądzie
Warto zarezerwować sobie więcej czasu na wizytę nad brzegami Odry, bo na odwiedzających czeka wiele ciekawych atrakcji. Będzie można się pomiędzy nimi przemieszczać, korzystając m.in. z 2 mostów pontonowych, które pojawią się specjalnie na tę okazję.
Najmłodsi spędzą niezapomniane chwile w strefach dziecięcych, a największa z nich będzie czekać przy pomniku Adama Mickiewicza, gdzie na specjalnej scenie będą się odbywać animacje, koncerty, warsztaty, gry wielkoformatowe, pokazy taneczne oraz aktywności sportowe z elementami żeglarskimi. Interaktywna wystawa "Dobrostan" pokaże działalność instytucji kultury i placówek szkolnych.
Na placu im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędą się warsztaty sportowe i zajęcia kreatywne. W sąsiedztwie strefy na Łasztowni pojawi się jedno z kilku wesołych miasteczek. Pozostałe będą zlokalizowane po obu stronach po drugiej stronie Odry.
Jarmark pod Żaglami to doskonała okazja do zakupu morskich pamiątek i obejrzenia wyrobów rękodzielniczych w ramach Alei Artystów, która od lat gromadzi twórców z całego kraju. W przerwie pomiędzy atrakcjami będzie można się posilić w strefie food trucków.
Na Łasztowni i po stronie Wałów Chrobrego staną mobilne restauracje prezentujące dania kuchni z różnych zakątków świata.
Wisienkami na szczycie tortu będą parada załóg oraz VII Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2024 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. Załogi statków przejdą ulicami Szczecina na trasie od Wałów Chrobrego do Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. Będą tańce, muzyka i wiele innych atrakcji. Z kolei do orkiestrowego konkursu zgłosiło się 8 orkiestr, które wspólnie zagrają szczeciński hejnał, a następnie przejdą ulicami miasta oraz bulwarami.
Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronie www.tallships.szczecin.eu