Trwa ładowanie...

Najpotężniejsze paszporty na świecie. Polska wysoko na liście

Firma Henley Passport Index przygotowała najnowszy ranking paszportów na 2020 r. Polski paszport otwiera w tym roku drzwi do 124 państw. Na szczycie listy znajduje się dokument z Nowej Zelandii, z którym bez wizy wjedziemy do 129 krajów.

Share
Polski paszport na 6 miejscu w rankingu Polski paszport na 6 miejscu w rankingu Źródło: Getty Images, fot: Karol Serewis, SOPA Images, LightRocket
d2vyje9

Ranking światowych paszportów został skonstruowany według liczby krajów, do których ich posiadacze mogą podróżować. W zestawieniu brano pod uwagę zarówno kraje bezwizowe, jak i sytuacje, w których turyści otrzymują wizę w chwili przybycia. Klasyfikacja nie uwzględnia krajów, do których o wizę należy aplikować.

Trzykrotnym zwycięzcą tego konkursu była Japonia. Tym razem jednak pierwsze miejsce powędrowało do Nowej Zelandii, której paszport otworzy w tym roku drzwi aż do 129 krajów.

Na drugim miejscu w rankingu znajdują się kraje, których paszporty gwarantują bezwizowy wjazd do 128 państw. Są to: Niemcy, Austria, Luksemburg, Szwajcaria, Irlandia, Japonia, Korea Południowa oraz Australia.

d2vyje9

Trzecie miejsce w rankingu przypadło grupie państw, w których znajdują się: Szwecja, Belgia, Francja, Finlandia, Włochy oraz Hiszpania. Mając paszporty wydane w tych krajach, można wjechać bez potrzeby wyrabiania wizy do 127 krajów.

Polska znalazła się w grupie państw, które zajmują 6 miejsce w rankingu. Jesteśmy ex aequo z Czechami, Estonią, Grecją, Węgrami oraz Liechtensteinem. Posiadacze polskiego paszportu mogą bez problemu odwiedzić 124 kraje.

Henley Passport Index - kraje europejskie wysoko na liście

Na liście 10 najsilniejszych paszportów znajdują się głównie kraje europejskie, bo swobodę podróżowania zapewnia nam obecność w strefie Schengen. Co ciekawe, bardzo nisko w rankingu znajdują się Stany Zjednoczone. Amerykański paszport otwiera bez wizy w tym roku zaledwie 92 kraje.

Na końcu listy znajdują się: Pakistan, Palestyna, Iran, Jemen, Somalia, Syria, Irak oraz Afganistan. Ostatnie dwa paszporty umożliwiają bezwizowy wjazd zaledwie do 31 krajów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.passportindex.org.

d2vyje9

Pamiętajmy jednak, że w czasach pandemii koronawirusa obowiązują szczególne warunki podróży. Posiadanie danego paszportu nie jest jednoznaczne z możliwością podróży do wybranego kraju.

Remont w Prezencie - fragment odcinka nr 3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vyje9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vyje9
d2vyje9