Trwa ładowanie...

Najpotężniejsze paszporty świata. Polska wysoko w rankingu

Firma Henley&Partners, jak co roku, przygotowała listę najsilniejszych paszportów na świecie. Tym razem na szczycie rankingu znalazł się Singapur. Które miejsce w tym zestawieniu zajęła Polska? Wskoczyliśmy o dwie pozycje wyżej niż w ubiegłym roku.

Na szczycie tegorocznego rankingu znalazł się paszport singapurskiNa szczycie tegorocznego rankingu znalazł się paszport singapurskiŹródło: Adobe Stock
d2kf6cs
d2kf6cs

Zwycięzcą tegorocznego rankingu The Henley Passport Index został paszport singapurski, bowiem jego posiadacze mogą podróżować bez wizy do 192 krajów. Po raz pierwszy od pięciu lat w 2023 roku na szczycie rankingu Henleya nie znalazła się Japonia, która spadła na trzecie miejsce, za Niemcami, Włochami i Hiszpanią (ex aequo na drugim miejscu - bez wiz do 190 państw).

Razem z Japonią na trzecim miejscu w tym rankingu znalazły się Austria, Finlandia, Francja, Luksemburg, Szwecja i Korea Południowa, które bez wiz mogą podróżować do 189 krajów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urlop na wyspie. "Częściej słyszę język polski niż jakikolwiek inny"

Polska na szóstym miejscu w rankingu The Henley Passport Index

Czwarte miejsce przypadło w tym roku takim krajom, jak: Wielka Brytania, Holandia, Dania oraz Irlandia. Otwierają one bowiem drzwi do 188 krajów. Na piątym miejscy znalazły się: Belgia, Czechy, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia i Szwajcaria, które nie potrzebują wiz do 187 krajów.

d2kf6cs

Na szóstym miejscu w tym roku znalazła się m.in. Polska. Wraz z nią na tej samej pozycji znalazły się: Australia i Węgry. Paszporty tych krajów umożliwiają wjazd do 186 krajów. Siódme oraz ósme miejsce w rankingu przypadło kolejno: Kanadzie i Grecji (185) oraz Litwie i USA (184).

Dziewiąte miejsce zajmują Łotwa, Słowacja i Słowenia (183), a dziesiąte - Estonia i Islandia (182).

Obywatele Afganistanu mogą dostać się bez wizy tylko do 27 innych państw i tym samym znaleźli się na końcu listy.

Na liście The Henley Passport Index znajduje się 199 paszportów

Ranking Henley Passport Index, prowadzony od 2006 roku, jest jednym z kilku rankingów sporządzanych przez firmy finansowe w celu klasyfikacji paszportów wedle możliwości swobodnego podróżowania ich posiadaczy.

d2kf6cs

Na liście Henley znajduje się 199 paszportów. Jest aktualizowany w czasie rzeczywistym przez cały rok, jeśli wchodzą w życie zmiany w polityce wizowej. Ranking jest oparty na danych dostarczanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2kf6cs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kf6cs