Trwa ładowanie...

Najstraszniejsze muzea świata. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Wiele osób lubi poczuć na plecach dreszczyk emocji, a zwłaszcza w sytuacjach "kontrolowanych". Lubimy czuć strach, jednocześnie wiedząc, że nic nam nie grozi. Rządnych dużej dawki adrenaliny bez ryzyka, zapraszamy na wycieczkę po najstraszniejszych muzeach świata.

Najstraszniejsze muzea świata. Tylko dla ludzi o mocnych nerwachŹródło: Shutterstock.com
d2k0hdv
d2k0hdv

Muzeum Śmierci w Los Angeles

Bez niepotrzebnych wstępów zaczynamy od miejsca poświęconego kwestii, która budzi powszechny lęk - śmierci. Museum of Death z założenia ma służyć oswojeniu tego trudnego tematu. Hollywood rządzi się jednak swoimi prawami. Miejsce musi budzić sensację i wywoływać duże emocje. W tym celu w muzeum zebrano sporą kolekcję naprawdę przerażających eksponatów.

Od replik narzędzi tortur, przez trumny i worki na zwłoki, po obrazy namalowane przez seryjnych morderców. Największe emocje budzą jednak prezentowane tu nagrania. Filmy przedstawiają autentyczne sceny śmierci, zapisy sekcji zwłok, rozmowy z mordercami czy rekrutację do sekty Heaven’s Gate, której członkowie popełnili zbiorowe samobójstwo.

W domu wampira

Entuzjaści strasznych opowieści, którzy wybierają się do francuskiej stolicy powinni odwiedzić przede wszystkim dwa miejsca. Pierwsze z nich to Muzeum Wampirów i Legendarnych Stworzeń. Jak łatwo się domyślić, zgromadzono w nim eksponaty dotyczące istot, które od setek lat rozbudzają naszą wyobraźnię.

W muzeum obejrzymy plakaty, zdjęcia i rzeźby przedstawiające wampiry, kolekcję noszonych przez nie strojów i dowiemy się, jaką rolę odgrywają w dawnej i współczesnej kulturze. Największe wrażenie robi sam budynek. Prywatna willa stoi w klimatycznym ogrodzie, stylizowanym na stare cmentarzysko. I jak to z wampirami bywa, nie wejdziemy do środka bez zaproszenia. Najpierw trzeba się umówić.

Dom strachów

Drugie miejsce, które warto odwiedzić będąc w Paryżu, to Le Manoir de Paris. Dom Strachów to nietypowe muzeum, które w wyjątkowy sposób pozwala zapoznać się z paryskimi legendami i mroczną historią miasta. Podczas zwiedzania goście mają do wyboru pięć poziomów intensywności wrażeń. Wycieczki odbywają się też według różnych scenariuszy.

Upiór z Opery, katakumby Paryża, krokodyle, które zamieszkały w miejskiej kanalizacji - to tylko niektóre tematy opowieści. Na gości czekają też straszne spektakle, tematyczne show, a nawet escape roomy, nawiązujące do mrocznych historii i legend Paryża.

d2k0hdv

Grant Museum of Zoology - czyli strachy w Londynie

Stolica Anglii skrywa wiele strasznych miejsc. Nie zabrakło więc i mrożącego krew w żyłach muzeum. Grant Museum of Zoology, w przeciwieństwie do wielu innych przerażających galerii, nie odwołuje się do zbrodni i sensacji. To nieduże, mało znane i wprost "zapchane" eksponatami muzeum uniwersyteckie.

To, że nie powinny go zwiedzać osoby o słabych nerwach, wynika z autentyczności zgromadzonych w nim zbiorów. Słoje z głowami małp, płód kangura, zakonserwowane w całości lub w częściach zwierzęta i ich szkielety otaczają nas bowiem ze wszystkich stron. I nie możemy pocieszać się myślą, że to wszystko nie jest prawdziwe. Bo jest!

W świecie mumii, patologii i mutacji

Jeśli przerażają nas zmumifikowane i zakonserwowane zwierzęta, z pewnością nie powinniśmy wybierać się do miejsc, gdzie z bliska możemy zetknąć się z martwymi ludźmi. A tych jest całkiem sporo. W meksykańskim Guanajuato znajduje się niezwykłe Muzeum Mumii. Spoczywają w nim zakonserwowane ciała anonimowych ludzi żyjących setki i tysiące lat temu.

O ile mumie często wydają nam się bardzo odległe, a przez to mniej ludzkie, na taką wymówkę nie możemy liczyć w niemieckim Plastinarium, które łączy w sobie pracownię anatomiczną z muzeum. Specjalna technika konserwowania ciała i poszczególnych organów, pozwala zachować je w niemal niezmienionej formie, ujawniając jednocześnie jak wyglądamy od środka.

Niezwykłych wrażeń dostarczy też wizyta w muzeum anatomii patologicznej w Paryżu, gdzie w wielkich słojach zamknięto zakonserwowano ciała, dotknięte różnymi deformacjami. Podobną wystawę możemy obejrzeć w Amsterdamie. Vrolik Museum, nazywane też muzeum mutantów, to miejsce, w których zgromadzono tysiące preparatów ukazujących przykłady rozmaitych mutacji i wynaturzeń, jakie dotykały ludzkość na przestrzeni wieków.

d2k0hdv

Muzeum Zbrodni i Kary w Waszyngtonie

O ile śmierć sama w sobie wydaje się skrajnie przerażająca, o tyle ta zadana gwałtownie - to czysta makabra. Jednak makabra ma to do siebie, że ciekawi i fascynuje. Podobnie jak ludzie, którzy są za nią odpowiedzialni.

Być może właśnie dlatego jednym z najważniejszych eksponatów Narodowego Muzeum Zbrodni i Kary w Waszyngtonie jest autentyczny żółty garbus Teda Bundy’ego, do którego seryjny morderca wabił swoje ofiary. Muzeum powstało w odpowiedzi na odwieczną fascynację ludzi zbrodnią, potworami, które się jej dopuszczają, ale też pracą organów ścigania.

d2k0hdv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Bracia najedli się strachu. Plan przerósł ich samych

d2k0hdv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k0hdv