Największe katastrofy w polskim lotnictwie pasażerskim
Katastrofa lotnicza w pobliżu Okęcia w 1980 roku
W tym roku mija 36 lat od jednej z najgłośniejszych katastrof lotniczych na terenie Polski. 14 marca 1980 roku, w pobliżu lotniska Okęcie, rozbił się Ił-62 "Mikołaj Kopernik". Na pokładzie było 77 pasażerów, w tym piosenkarka Anna Jantar, oraz 10 członków załogi. Wszyscy zginęli na miejscu.
W tym roku mija 36 lat od jednej z najgłośniejszych katastrof lotniczych na terenie Polski. 14 marca 1980 roku, w pobliżu lotniska Okęcie, rozbił się Ił-62 "Mikołaj Kopernik". Na pokładzie było 77 pasażerów, w tym piosenkarka Anna Jantar, oraz 10 członków załogi. Wszyscy zginęli na miejscu. Samolot leciał do Warszawy z Nowego Jorku, skąd odleciał z opóźnieniem, spowodowanym śnieżycą. Lot przebiegał rutynowo, problem pojawił się minutę przed lądowaniem, gdy nie zaświecił się wskaźnik wysunięcia podwozia. Zdecydowano się przelecieć nad lotniskiem, żeby mechanik sprawdził obwody (takie awarie zdarzyły się często i były zazwyczaj efektem przepalonego bezpiecznika bądź żarówki). Zwiększenie mocy silnika, koniecznie do ponownego wzniesienia, spowodowało pęknięcie wału turbiny silnika numer 2, co doprowadziło do jego zniszczenia. Na skutek wybuchu odłamki uszkodziły silnik nr 1 i kadłub, w czego konsekwencji przestały działać układy sterownicze, zasilania czarnej skrzynki i rejestrator
kokpitu, a także silnik nr 3. Maszyna bezwładnie spadła do fosy XIX-wiecznego Fortu VI Twierdzy Warszawa. Pilot cudem uniknął zderzenia z budynkami zakładu poprawczego, "sterując" jedynie wychyleniem lotek na skrzydłach. Komisja mająca wyjaśnić przyczyny katastrofy w swoim raporcie stwierdziła, że zniszczenie turbiny miało miejsce "na skutek niekorzystnego i przypadkowego zbiegu okoliczności i ukrytych wad materiałowo-technologicznych". W 2010 roku wyszła na jaw archiwalna wiadomość, mówiąca, że do tragedii doprowadziła "eksploatacja silników ponad ich resurs, czyli okres bezpiecznej eksploatacji". Na kolejnych slajdach przypominamy największe katastrofy lotnicze, które miały miejsce na terenie Polski.
ik/udm