Trwa ładowanie...
d3q38vh

Największe śródziemnomorskie wyspy kuszą niskimi cenami. Zaplanuj urlop

W rejonie śródziemnomorskim znajdziesz mnóstwo urokliwych wysepek, które stanowią odrębne, zamknięte na małych połaciach terenu światy. Warto przyjrzeć się kilku największym, mają wiele do zaoferowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Wyspy rodem z baśni
Wyspy rodem z baśni (Shutterstock.com)
d3q38vh

W ścisłej czołówce znajdują się Sycylia i Sardynia z powierzchnią około 25 i 24 tys. m kw. Nieco dalej w klasyfikacji plasuje się Cypr, a później Korsyka i nieco mniejsza Kreta. Każde z tych miejsc ma wiele do zaoferowania dociekliwym podróżnym.

Etna Shutterstock.com
Etna (Shutterstock.com)
d3q38vh

Sycylia i urlop w cieniu wulkanu

Sycylia to najbardziej górzysta spośród wymienionych wysp. To właśnie tam znajduje się jeden z najsłynniejszych wulkanów na świecie i zarazem największy w Europie – Etna. Należy pamiętać, że jest również jednym z najbardziej aktywnych, dlatego władze zakazują zbliżania się do krateru, gdy grozi ryzyko wybuchu. Turyści pragnący dreszczyku emocji będą musieli przyglądać się spektaklowi z bezpiecznej odległości. Drugą, równie popularną wśród turystów atrakcją jest Dolina Świątyń. Składa się na nią dziesięć miejsc kultu, z których największe (poświęcone Zeusowi) ma aż 6,5 km kw. powierzchni. Część budowli jest zachowana w bardzo dobrym stanie pomimo stosunkowo burzliwej historii regionu.

  Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Sardynia – na granicy Włoch i Hiszpanii

Zdecydowana większość wyspy to góry i płaskowyże, co czyni z niej dosyć trudne miejsce do życia. Wysokie klify przeplatają się tu z długimi, piaszczystymi plażami, które uważane są za jedne z najpiękniejszych w Europie. Wysepka uznawana jest również za wielki tygiel kulturowy. Włoskie korzenie mieszają się z hiszpańskimi, co widać szczególnie w przypadku architektury, która przywodzi na myśl małą Barcelonę. Katalońskie wpływy widać szczególnie w portowych miasteczkach na zachodzie wyspy.

  Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Cypr dla fanów sportów wodnych

Ta wyspa i okoliczne wody to marzenie turystów niezależnie od pory roku. Temperatura wody zwykle wynosi około 20 st. C. To stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych z windsurfingiem na czele. Okoliczne wody skrywają również wiele atrakcji dla fanów nurkowania. Jeśli myślisz o aktywnej formie wypoczynku, Cypr będzie do tego najlepszą okazją. Odwiedziny na wyspie to również okazja do zwiedzenia miejsca narodzin słynnej greckiej bogini piękna, Afrodyty. Kobieta wyłoniła się z morskiej piany w pobliżu skały znajdującej się około 20 km na wschód od Pafos. Legenda głosi, że jeśli para zakochanych opłynie skałę dookoła przy świetle księżyca, ich miłość będzie wieczna.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com, Fot: Samuel Borges Photography)

Korsyka – wyspa Kolumba

Zapierające dech w piersiach cyple, piaszczysto-żwirowe plaże i gęste, zaciemnione lasy sprawiają, że Korsyka wydaje się być wyspą sprzeczności. Warto odwiedzić tamtejsze urokliwe, portowe miasteczka, a także winnice, w których produkuje się wyborny muskat. Miasteczko Calvi, wraz z górującą nad nią cytadelą zapewnia niesamowite widoki na pobliską zatokę, a także majaczące na horyzoncie góry. Mieszkańcy miasteczka upierają się, że to właśnie tam, a nie w Genui urodził się Krzysztof Kolumb.

d3q38vh
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Shutterstock.com
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Shutterstock.com)

Kreta – kolebka greckiej mitologii

Największa grecka wyspa kusi przede wszystkim niskimi cenami pobytu i charakterystycznymi atrakcjami kultury starogreckiej. Miejsce to słynie jako kolebka mitologiczna Greków. To w jednej z kreteńskich jaskiń miał urodzić i wychować się Zeus. To z dworu Minosa na skrzydłach z piór i wosku uciekali Dedal i Ikar. Wyspy tej rzekomo strzegł Talos, wykuty przez boga Hefajstosa olbrzym z brązu. Wiele miejsc znanych z mitologii, jak choćby Labirynt czy jaskinia Zeusa funkcjonują dziś jako atrakcje turystyczne.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3q38vh

Podziel się opinią

Share
d3q38vh
d3q38vh