Najwyższe budynki świata
Wieże, wieżowce - najwyższe i najbardziej poruszające wyobraźnię. Zobacz najwyższe budynki świata.
Do niedawna najwyższą konstrukcją wzniesioną przez człowieka był maszt Polskiego Radia w Konstantynowie niedaleko Płocka. Ale to nie maszty poruszają najbardziej wyobraźnię, ale wieże i wieżowce.
Empire State Building, USA
Klasykiem wśród wieżowców stał się Empire State Building. Wzniesiono go w Nowym Jorku w 1931 roku, w czasach Wielkiego Kryzysu. Mimo to, budowla powstała niewiarygodnie szybko. Co tydzień przybywały cztery kondygnacje, a całość ukończono w 410 dni. Na szczycie umieszczono maszt przystosowany do cumowania sterowców. Wieżowiec ma 102 piętra, 381 metrów. Na ostatnie piętro oprócz wind prowadzą też schody o 1860 stopniach. Wspinanie się po nich stało się konkurencją sportową. Najlepsi osiągają czasy ok. 10 minut. Wysokość budynku stała się przyczyną tragedii. Podczas gęstej mgły, w latach 40-tych, wbił się w jego fasadę niewielki samolot, a pilot zginął. Dopóki nie założono krat, górny taras widokowy był ulubionym miejscem dokonywania skoków samobójczych. Empire do końca lat sześćdziesiątych był najwyższy. Potem zbudowano znane nam już Twin Towers, Sears, Petronas Tower i Taipei 101.
Parque Central, Ameryka Południowa
W stolicy Wenezueli, Caracas znajduje się najwyższy budynek Ameryki Południowej. Budowa wieżowca zakończyła się 1979 roku. Wznosi się na wysokość 221 metrów i 56 pięter.
Guangzhou West Tower
Konstrukcja Guangzhou West Tower została zaprojektowana przez Wilkinsona Eyre. Budowa rozpoczęła się w 2005 roku. W budynku znajduje się centrum konferencyjne, hotel i siedziba urzędu. Piętra od 69 do 98 są piętrami, gdzie znajduje się hotel. Hol znajduje się na 70. piętrze, a na 99 i 100 jest taras widokowy.
Sears Tower, USA
Sears Tower to wieżowiec w centrum Chicago. 110 pięter i 443 metry wysokości daje mu tytuł najwyższego budynku w Stanach Zjednoczonych. W momencie ukończenia budowy – w 1973 roku był także najwyższym drapaczem chmur na świecie. Do budowy zużyto 76 tys. ton stali, co, jak skrupulatnie wyliczono, starczyłoby na wyprodukowanie ponad 52 tys. samochodów! Budynek obsługują błyskawiczne windy, które wwożą, co roku, na taras widokowy ponad 1,3 mln turystów.
Petronas Towers, Malezja
Przed Tajwanem pierwszeństwo dzierżyła Malezja ze swoimi Petronas Towers. Budowla składa się z dwóch bliźniaczych wież, każda ma wysokość 452 metrów. To dwa razy tyle co warszawski Pałac Kultury i Nauki. Petronas to malezyjski koncern paliwowy. Budowa gigantycznego biurowca miała zapewnić rozwijającemu się państwu należny prestiż. Na budowę wydano miliard dolarów, zatrudniono 5000 robotników, wylano 160.000 metrów sześciennych betonu. Na wysokości 41 i 42 piętra obie wieże są połączone kładką komunikacyjną. Zawieszenie tej kładki było nie lada wyzwaniem inżynierskim. Tak wysokie konstrukcje jak wieże Petronas mogą podczas podmuchów wiatru odchylać się względem siebie nawet o ponad metr. Sztywno przymocowana kładka od razu by się zerwała. Dlatego jest zawieszona na gigantycznych tłokach i sworzniach.
International Commerce Centre
International Commerce Centre to wieżowiec położony w Hongkongu, w Chinach. Planowana wysokość budynku ma wynosić 484 metry i posiadać 118 kondygnacji. Ukończenie budowy planowe jest na rok 2010. Wysokość budynku została zmniejszona ze względu na przepisy, które nie pozwalają na zabudowę wyższą niż otaczające góry.
Shanghai World Financial Center, Chiny
Budynek został zaprojektowany przez architekta Williama Pedersena. Pierwotnie budynek miał się wznieść na wysokość 460 metrów i 94 pięter. Jednak finalnie wysokość wieżowca zwiększyła się do 492,3 metrów czyli 101 pięter.
Tajpej 101, Tajwan
Do niedawna za najwyższy budynek na świecie uznawało się Tajpej 101 na Tajwanie. Ma 509 metrów wysokości i 101 pięter. Uważa się, że wieżowiec jest tak wielki i ciężki, że naruszył stabilność gruntu w tym regonie i może spowodować zwiększone zagrożenie trzęsieniami ziemi. Jak dostają się do swoich podniebnych gabinetów na ostatnim piętrze prezesi największych koncernów? Oczywiście windami, w 38 sekund - to najszybsze windy na świecie, osiągają prędkość 60 km/h.
Najwyższy budynek - Burdż Chalifa
Najwyższy budynek na świecie, wieża Burj Dubai, został otwarty w poniedziałek 4 bm., w rocznicę objęcia władzy w Dubaju przez szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma.
Inwestor Emaar Properties wydał na budowę wieży od 2004 r. 1,5 mld dol. Burj Dubai ma 200 pięter. Do jej budowy wykorzystano m.in. 330 tys. m szesc. betonu, 103 tys. m szesc. szkła i wiele tysięcy ton stali. Pusty budynek waży 500 tys. ton. W budynku znajduje się 527 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej i 28 tys. powierzchni biurowej. Ma on najwyżej na świecie położony taras widokowy, basen, restaurację i fontannę - na 124. piętrze. W Burj Dubai jest 900 mieszkań i wkrótce zostanie w nim otwarty hotel Armani. Burj Dubai będzie jedną z budowli nowej gigantycznej dzielnicy Downtown Burj Dubai, która ma kosztować 20 mld dol. W ramach projektu powstanie także największe - zdaniem inwestora - centrum handlowe świata Dubai Mall oraz 30 tys. mieszkań. Wieża ma 828 metrów wysokości.
Zobacz film: