Najwyższe drzewo w Polsce. Jego wysokość odpowiada 20-piętrowemu budynkowi
Najwyższe drzewo w Polsce (zmierzone) rośnie na terenie Nadleśnictwa Bardo (woj. dolnośląskie). To daglezja zielona, której wiek jest szacowany na 120 lat, a wysokość wynosi 59,40 m. Arborysta wspiął się na wierzchołek drzewa i spuścili miarkę z wysokości odpowiadającej 20-piętrowemu budynkowi.
Daglezja jest drzewem z rodziny sosnowaty zwana również jedlicą Douglasa (od nazwiska szkockiego botanika), które rośnie w bardzo szybkim tempie i na duże wysokości. Pochodzi z Ameryki Północnej, a do Polski została sprowadzona w pierwszej połowie XIX wieku. Daglezje osiągają wysokość ok. 50 m i dożywa do 350 lat.
Najwyższe drzewo w Polsce. Przeanalizowano ich ponad 3 mln
Efekt prac na odnalezieniem najwyższego drzewa w Polsce zawdzięczamy twórcom Mapy Drzew, czyli zespołowi specjalistów ze świata nauki i firmie MGGP AERO, która dokonała pomiarów z pułapu lotniczego. Z analizy 3,3 mld drzew znajdujących się na terenie Polski uznano, że najwyższe znajduje się w Sudetach na terenie Nadleśnictwa Bardo w woj. dolnośląskim.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Daglezja zielona to najwyższe drzewo w Polsce
Rekordzistką jest daglezja zielona, która osiąga wysokość 59,40 m. Ma 120 lat, jej obwód zmierzony na wysokości pierśnicy tj. 130 cm, wynosi 349 cm, a rozpiętość korony to 12 m.
Aby dokonać pomiaru wysokości arborysta musiał wspiąć się na sam wierzchołek drzewa. Stamtąd zrzucił miarkę, a reszta ekipy (znajdująca się na dole) zmierzyła drzewo. Powtórzono to kilka razy, aby mieć jak najdokładniejsze dane. Dokonano czterech pomiarów i policzono średnią.
Poprzedni rekord należał również do daglezji zielonej, ale położonej w Beskidzie Żywieckim na terenie Nadleśnictwa Ujsoły. Jej wysokość we wrześniu 2020 roku wynosiła 58,20 m - czyli ponad metr mniej niż jej następczyni.
Bardo ma potencjał turystyczny
Burmistrz miasta i gminy Bardo Krzysztof Żegański w wywiadzie dla Radio Wrocław powiedział, że warto rozpropagować informację, iż w Nadleśnictwie Bardo znajduje się najwyższe drzewo w Polsce, ponieważ może stać się ono produktem turystycznym.
Poza tym Bardo jest w 70 proc. zalesione i znajdują się tam dwa wspaniałe rezerwaty cisów, które mogą przyciągnąć zwiedzających.
Źródło: radiowroclaw.pl / lasy.gov.pl