Trwa ładowanie...

Naukowcy przeskanowali dżunglę amazońską. Kryje się w niej coś niezwykłego

Międzynarodowa grupa badaczy przeanalizowała tysiące kilometrów kwadratowych dżungli amazońskiej. Okazało się, że pod warstwą roślinności kryją się budowle, które zostały wykonane ludzkimi rękoma.

Niektóre fragmenty dżungli amazońskiej mogą nie być aż tak stare, jak nam się wydaje Niektóre fragmenty dżungli amazońskiej mogą nie być aż tak stare, jak nam się wydaje Źródło: Adobe Stock, fot: Mariusz Prusaczyk
d2o2gdj
d2o2gdj

Dżungla amazońska nazywana jest najbardziej dziewiczym ekosystemem na świecie. Wyniki badań, opublikowanych na łamach magazynu naukowego "Science", pokazują jednak, że nawet w tak dzikim miejscu ludzie zostawili ślad swojej obecności.

Naukowcy odnaleźli w Amazonii ziemne struktury

Ponad 150 naukowców z międzynarodowego zespołu badawczego pracowało nad opracowaniem tych zdumiewających wyników badań. Badacze przyjrzeli się m.in. dnu lasu, korzystając ze skanerów LiDAR, które tworzą trójwymiarowe skany powierzchni ziemi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

Technologia LiDAR pozwala zobaczyć, co kryje się pod grubą warstwą roślinności oraz wierzchnią warstwą gleby. Badacze przeanalizowali tą metodą ponad 5,3 tysiąca km kw. terenu.

d2o2gdj

Skanowanie amazońskiego lasu deszczowego wykazało, że na jego terenie kryją się 24 nieznane jak dotąd ziemne struktury o kształtach wskazujących na ich antropogeniczne (powstałe wskutek działalności człowieka) pochodzenie. Znajdują się wśród nich m.in. megalityczne struktury, umocnienia, a nawet geolify, czyli wykonane w glebie rysunki.

W Amazonii może kryć się wiele podobnych struktur

- Początkowo nie byliśmy pewni, czy cokolwiek znajdziemy - powiedział w rozmowie z CNN Vinicius Peripato z brazylijskiego Narodowego Centrum Badań Kosmicznych, główny autor badania. - To było swego rodzaju zagranie hazardowe, jednak ryzyko się opłaciło. Zdaniem badaczy w Amazonii może kryć się nawet od 10 do 20 tego typu struktur.

Ponadto miejsca, w których znaleziono wały ziemne, pokrywają się z miejscami, w których występują gatunki roślin udomowionych, takich jak: orzech brazylijski czy kakaowiec. Oznacza to, że niektóre części tamtejszego lasu mogą nie być aż tak stare, jak nam się wydaje.

d2o2gdj

Źródło: TVN Meteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2o2gdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o2gdj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj