Trwa ładowanie...

Naukowcy rozczarowani. Najstarszy szampan świata nie nadaje się do picia

8 lat temu nurkowie wyłowili przeszło sto butelek szampana, który z czasem został okrzyknięty "najstarszym szampanem świata". Okazuje się, że leżakowanie na dnie Morza Bałtyckiego mu nie pomogło.

Naukowcy rozczarowani. Najstarszy szampan świata nie nadaje się do piciaŹródło: 123RF
d18ghbd
d18ghbd

Odkrycia dokonano osiem lat temu. Szampan znajdował się we wraku statku, który zatonął u wybrzeży Wysp Alandzkich między 1825 a 1830 rokiem. Według szacunków liczy sobie około 200 lat. W 2011-2012 szampan, uznany za najstarszy na świecie, można było kupić na aukcjach. Spodziewano się, że za butelkę Veuve Clicquot chętny będzie musiał zapłacić nawet 100 tys. euro, ale ostatecznie cena na licytacji wyniosła 15 tys. euro.

W 2015 roku przebadano zawartość jednej ze znalezionych butelek. Okazało się, że trunek miał mnóstwo cukru i śladowe ilości arszeniku. Według najnowszych wyników badań, szampan nie nadaje się do spożycia - pisze serwis rp.pl.

Wprawdzie szampan nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia, ale dalece odbiega od oczekiwanej jakości. Stąd szampan nie będzie już więcej wystawiany na aukcjach, tylko stanie się eksponatem muzealnym.

W sumie wyłowiono 168 sztuk butelek. Nie wiadomo, skąd ani dokąd płynął statek, który zatonął. Niewykluczone, że podróż rozpoczął w Gdańsku, a celem był port w Petersburgu.

Kupujesz głównie w internecie? Koniecznie zajrzyj na stronę Allegro promocje.

d18ghbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18ghbd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj