Trwa ładowanie...
d3dtqyh

(Nie)udane wakacje

Pod palmami, nad morzem, na plaży – tak wielu z nas wyobraża sobie wakacyjny wypoczynek. Co jednak zrobić, kiedy wymarzona wycieczka nie spełniła naszych oczekiwań?

d3dtqyh
d3dtqyh

A zamiast widoku na morze zastaliśmy sąsiedztwo ruchliwej ulicy? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że źle wykonaną usługę można reklamować.

Wakacje to czas, w którym wielu z nas planując wypoczynek, korzysta z usług biur podróży. Zachęceni wyjątkowo niską ceną i ciekawą ofertą w kolorowym katalogu decydujemy się na wakacyjny wyjazd. Nie zawsze jednak wycieczka, którą wykupiliśmy należy do udanych. Urząd przypomina na co zwrócić uwagę planując wypoczynek.

Zanim skorzystamy z oferty *sprawdźmy, czy biuro podróży działa legalnie *– to znaczy, czy jest wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Można to zrobić w Urzędzie Marszałkowskim albo na stronach internetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Aby wycieczka, którą wybraliśmy nie okazała się rozczarowaniem, dokładnie zapoznajmy się z ofertą przedstawioną w katalogu oraz z postanowieniami umowy. Zwróćmy szczególną uwagę na prawa i obowiązki obu stron, warunki rezygnacji z imprezy oraz zasady składania reklamacji. Pamiętajmy, aby sprecyzować ogólne warunki kontraktu, np. określmy co oznacza, że hotel położony jest blisko morza – czy jest to 10, 100 czy 1000 metrów od plaży? Dowiedzmy się również, jakiej kategorii jest hotel, w którym spędzimy urlop – przecież * w Egipcie, to nie to samo co * we Francji. Jeżeli okaże się, że warunki na miejscu różnią się od tych opisanych w umowie – mamy prawo zareklamować usługę. Reklamację składamy na piśmie u organizatora. Ważną informacją jest to, że jeżeli w ciągu 30 dni od zakończenia imprezy lub złożenia skargi biuro podróży nie ustosunkuje się do reklamacji, uznaje się ją za rozpatrzoną pozytywnie.

d3dtqyh

Również cena wycieczki może być dla niektórych zmartwieniem, zwłaszcza teraz, gdy kursy walut ulegają dużym wahaniom. W związku z tym wakacyjny wyjazd niejednokrotnie może okazać się droższy niż zakładaliśmy. Pamiętajmy, że zgodnie z ustawą o usługach turystycznych koszt imprezy, po podpisaniu przez nas umowy, nie może ulec zmianie. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, kiedy umowa wyraźnie to przewiduje i to w ściśle określonych przypadkach: wzrostu kursów walut, kosztów transportu oraz podatków, opłat urzędowych, lotniskowych czy przeładunkowych w portach morskich. Nie może się to stać później niż na 21 dni przed wycieczką. Każda zmiana ceny powinna być udokumentowana przez organizatora turystyki. Jeżeli nie zgadzamy się na wyliczoną dopłatę, mamy prawo odstąpić od umowy bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. A gdy już zapłaciliśmy za wycieczkę, organizator powinien zwrócić nam wpłaconą kwotę.

Wiele osób korzysta z tzw. ofert last bądź first minute. Czasem zdarza się, że organizatorzy zastrzegają sobie prawo w tego typu umowach do zmiany warunków imprezy, np. standardu zakwaterowania czy ograniczają prawo do reklamacji. Takie postanowienia są niezgodne z prawem, ponieważ ustawa o usługach turystycznych nie różnicuje ofert na last lub first minute. W związku z tym jeżeli kupujemy wycieczkę „w ostatniej chwili”, to korzystamy z takiej samej ochrony prawnej, jak w przypadku zakupu po standardowej cenie.

Zgubiony, zniszczony lub opóźniony bagaż to problem wielu podróżnych, który może zepsuć wakacje. Pamiętajmy, że w takim przypadku powinniśmy jak najszybciej zgłosić reklamację do linii lotniczej: roszczenia dotyczące uszkodzonego bagażu należy zgłosić w terminie 7 dni od daty jego odbioru, a w przypadku bagażu opóźnionego – w terminie 21 dni. Specjalną opieką otoczeni są podróżni, których loty uległy wielogodzinnym opóźnieniom. W zależności od długości opóźnienia pasażerowie mają prawo do bezpłatnych posiłków, napojów oraz innych świadczeń. W razie potrzeby przewoźnik musi zapewnić także hotel oraz przejazd do niego. Jeżeli odwołano lot, mamy prawo do zwrotu kosztów biletu lub zapewnienia innego połączenia. Ponadto możemy domagać się odszkodowania, gdy połączenie zastępcze różni się znacząco od odwołanego, a powiadomienie o odwołaniu nastąpiło zbyt późno. W przypadku przelotu liniami lotniczymi w ramach wykupionej wycieczki odpowiedzialność za taką usługę ponosi biuro podróży.

UOKiK przypomina, że w razie pojawienia się problemów prawnych w związku z zawarciem umowy z organizatorem usług turystycznych, jej obsługą lub wypowiedzeniem konsumenci mogą liczyć na pomoc miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów czy Federacji Konsumentów.

d3dtqyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dtqyh