Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Bali wolne od plastiku. Dziś już nie zalegają tam tony śmieci

23 czerwca na indonezyjskiej wyspie Bali wprowadzono całkowity zakaz używania jednorazowych wyrobów plastikowych. Nie będzie tam już szkodliwych dla środowiska reklamówek, sztućców czy słomek. Tę pozytywną zmianę poprzedził sześciomiesięczny okres próbny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak wyglądała plaża Kuta beach jeszcze w 2017 roku
Tak wyglądała plaża Kuta beach jeszcze w 2017 roku (Shutterstock.com)

To ogromny sukces oddolnego ruchu społecznego, dzięki któremu dziś na plażach Bali nie zalegają już tony śmieci. Akcję wielkiego sprzątania rozpoczęły siostry Melati i Isabel Wijsen, które założyły stowarzyszenie Bye Bye Plastic Bags. Już od kilku lat prowadzą działania mające na celu m.in. zmianę sposobu myślenia mieszkańców dotyczącą środowiska. Przyczyniły się też do nowych regulacji prawnych.

21 grudnia 2018 r. Wayan Koster, gubernator wyspy Bali, wprowadził ustawę zakazującą plastikowych sztućców, słomek i reklamówek. Dał właścicielom sklepów i restauracji pół roku na pozbycie się zapasów z magazynów - czas minął 23 czerwca 2019 roku.

 Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Zakaz używania jednorazowego plastiku dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Kary czekają wszystkich, którzy złamią zasady. Co ciekawe, podobne zmiany zaszły również w jednym z afrykańskich krajów. 1 czerwca 2019 r. plastiku zakazano na terenie Tanzanii, a kara za nieprzestrzeganie zasad sięga nawet 87 dol. (ok. 320 zł) lub do 7 dni pozbawienia wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Malta - wyspa niezwykła

Podziel się opinią

Share
Slot