Rajska Indonezja. Najbardziej zróżnicowany kraj świata
Indonezja jest dla Polaków mało popularnym kierunkiem urlopowym. Szkoda, gdyż tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Ten azjatycki kraj jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagającego turystę. Ponadto jest miejscem, w którym nie wydamy fortuny na wczasy.
23.07.2018 | aktual.: 23.07.2018 19:48
Językiem urzędowym jest bahasa indonesia, ale w kraju moża usłyszeć ponad 700 różnych języków. Różnorodność tego państwa jest wspaniale odzwierciedlona w haśle narodowym, które umieszczone jest na fladze; "Bhinneka Tunggal Ika", co oznacza "jedność w różnorodności".
Mało kto zdaje sobie sprawę z podobieństw jakie łączą Indonezję z Polską. Chodzi przede wszystkim o godło. To indonezyjskie przedstawia mitycznego ptaka Garudę, czyli złotego orła, który reprezentuje energię. Flaga również jest bardzo podobna do naszej. Ma tylko odwrócone kolory, jest czerwono- biała. Nieco inna jest tylko symbolika kolorów. W Indonezji czerwony symbolizuje życie fizyczne, a biały duchowe.
Przede wszystkim jest to kraj bardzo specyficzny, który składa się z 17,5 tys. wysp i wysepek, z czego większość jest niezamieszkała. Te zaludnione nie stanowią nawet połowy, gdyż jest ich nie więcej niż 6 tys. Każda wyspa różni się od siebie tak bardzo, że jadąc na inną ma się wrażenie, że zmienia się państwo. Tak naprawdę śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że Indonezja jest najbardziej zróżnicowanym krajem świata. Tylko samych religii, które uznane są za oficjalne, jest sześć. Do tego dochodzą przeróżne wyznania plemienne i różnice kulturowe wielu grup etnicznych.
Dominującą religią jest islam (87 proc. wyznawców ), jest to jednak odłam umiarkowany, któremu daleko do radykałów z Bliskiego Wschodu. Poza tym można tu spotkać wielu protestantów, katolików, buddystów czy wyznawców hinduizmu. Konfucjanizm jest najmniejszą zarejestrowaną religią. Każdy obywatel tego kraju ma w dowodzie osobistym i w paszporcie wpisane wyznanie.
Dzięki takiemu zróżnicowaniu kulturalnemu w Indonezji można zobaczyć wiele unikatowych świątyń i budowli związanych z różnymi wyznaniami. Na Sumatrze żyje bardzo ciekawa grupa etniczna Batakowie, uważają się za chrześcijan, jednak synkretyzm religijny jest tu ogromny. Na pobliskich wyspach Mentawai, żyje plemię o tej samej nazwie, które nadal wierzy w duchy i żyje zgodnie z naturą.
Jawa jest głównie muzułmańska, ale można znaleźć tu perełki buddyjskie czy hinduistycznie: Borobudur i Prambanan. Bali jest hinduistyczna, pełna mistycyzmu i duchowości, jest to wyspa, którą będąc w Indonezji powinno się odwiedzić. Na Sulawesi żyje słynny lud Toraja, który ma bardzo niezwykły stosunek do zmarłych i pogrzebów. U Tana Toraja pogrzeby odbywają się bardzo często kilka lat po śmierci, a nieboszczyk traktowany jest jak chory, którego się myje, przebiera, czesze i zabiera na spacer.
Papua Zachodnia jest wyspą na której można spotkać ostatnie pokolenia rdzennych plemion, żyjące według starych zasad swoich przodków i pomimo, że uważają się już za chrześcijan, nadal wierzą w złe i dobre duchy, z którymi rozmawiają, i które proszą o pomoc i wybaczenie. Pod tym względem Indonezja jest bardzo urozmaicona. Liczne plemiona, które nie zaznały jeszcze cywilizacji, albo które się przed nią nadal jeszcze bronią, stanowią jej ogromne bogactwo. Są to kultury unikalne i niezwykle ciekawe.
Pod względem geograficznym kraj jest rajem dla turystów. Znaleźć można tu wszystko od przepięknych plaż z białym piaskiem, turkusowymi wodami i palmami po wysokie góry. Są rozległe doliny, czynne wulkany, rwące rzeki, malownicze jeziora, niezliczone wodospady, gęste dżungle czy widowiskowe pola ryżowe. Natura zadbała o to, by było tu wszystko. Tak naprawdę nie znajdziemy tu chyba tylko żadnej pustyni.
Roślinność jest niezwykle bujna i można tu spotkać wiele endemicznych gatunków. Podobnie jest ze zwierzętami. Flora i fauna są niezwykle interesujące. Mieszka tu wiele zagrożonych gatunków zwierząt, wiele z nich endemicznych, zarówno w wodzie jak i na lądzie. Od pewnego już czasu rząd tego państwa zdaje sobie sprawę z tego, jak cenne gatunki żyją na jego terenie i dlatego utworzono tu dużo parków narodowych chroniących te gatunki.
Spotkać w nich można takie zwierzęta jak orangutany, niezwykle rzadkie tygrysy sumatrzańskie, białe słonie, nosorożce czy rajskie ptaki. Te ostatnie są już niestety krytycznie zagrożone. Zgubiła je ich uroda, pióra, w których posiadanie chce wejść prawie każdy turysta. Pomimo tego, że do Europy, Australii czy Ameryki nie można wwozić wyrobów z rajskiego ptaka, to lokalni turyści bez większych problemów nabywają pióropusze. Jak jest popyt to jest podaż i kłusownictwo kwitnie.
Bardzo bogate jest również tutejsze życie podwodne. W wodach oblewających wyspy znajduje się jedna z najpiękniejszych raf koralowych świata, absolutny raj dla nurków, ale również snorkeling może przyprawić o zawrót głowy. Wokół prawie wszystkich wysp znajdują się miejsca do nurkowania, znacznie zróżnicowane pod względem trudności. Przez kraj przechodzi tzw. Linia Wallace’a, która stanowi granicę miedzy australijską i orientalną krainą zoogeograficzną. Wyznaczona została w 1863 r. i przebiega pomiędzy wyspami Borneo i Sulawesi oraz Bali i Lombok.
Indonezja jest niesamowicie ciekawa, bogata kulturowo, a przede wszystkim bezpieczna. Oczywiście uważać trzeba, jak wszędzie i stosować się do lokalnych zasad, ale nie ma tam większych zagrożeń. Kraj jest też stosunkowo tani, a poruszać się po nim najlepiej samolotami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl