Niesamowite odkrycie w Turcji. "Przełomowe dla całego świata"
Na terenie Göbekli Tepe i Karahan Tepe, jednych z najstarszych na świecie stanowisk archeologicznych z okresu neolitu, dokonano nowych, wyjątkowych odkryć. Zdaniem archeologów te znaleziska "są przełomowe dla całego świata".
24.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:41
"Kamienne Wzgórza" (Taş Tepeler) to projekt, w ramach którego prowadzone są wykopaliska w dziewięciu lokalizacjach. Tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki poinformowało, że w połowie października w Turcji odkryto największą rzeźbę z okresu neolitu, ukazującą człowieka oraz posągi zwierząt.
Wyjątkowe odkrycie
W Karahan Tepe odkryto imponujący posąg mężczyzny, mierzący 2,45 m, osadzony na postumencie i posiadający twarz o realistycznym wyrazie. Odnaleziony posąg może otrzymać miano jednego z najwspanialszych przykładów sztuki prehistorycznej na świecie.
Na tym samym terenie archeolodzy natrafili również na rzeźbę sępa umieszczoną na przodzie postumentu. Odsłonili także kamienne płyty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsze pomalowane znalezisko
Ponadto w Göbekli Tepe znaleziono naturalnej wielkości posąg dzika wykonany z wapienia. Rzeźba ta stanowi pierwszy, pomalowany przykład posągu zwierzęcia tej wielkości odkryty od okresu neolitu, aż do chwili obecnej. Na jej powierzchni zachowały się ślady czerwonego, białego i czarnego barwnika. Statua dzika usytuowana jest na podeście. Ten ozdobiony jest płaskorzeźbami m.in. symbolem w kształcie litery H, półksiężycem, dwoma wężami i trzema ludzkimi twarzami bądź maskami.
Prace wykopaliskowe w Göbekli Tepe rozpoczęły się już w 1995 r. Szybko odkryto tam liczne znaleziska, w tym filary ozdobione motywami zwierzęcymi i geometrycznymi wzorami, rzeźby ludzi i zwierząt, narzędzia z kamienia i kości, a także pozostałości roślin czy kości zwierząt. Kolekcja znalezisk stale się powiększa.
Turcja od wieków jest miejscem, gdzie prowadzone są liczne wykopaliska oraz projekty renowacyjne na obszarach o znaczeniu historycznym. Wszystkie mają na celu ochronę dziedzictwa kulturowego. Turcja jest obecnie światowym liderem pod względem tego typu prac. Prognozuje się, że do końca 2023 r. liczba trwających wykopalisk i badań archeologicznych w tym kraju wzrośnie aż do 750.
Źródło: Go Turkiye