Niespodziewany efekt koronawirusa. Kina samochodowe wracają do łask
Ze względu na epidemię koronawirusa, wszyscy szukają alternatyw spędzania wolnego czasu. Jedną z nich mogą być kina samochodowe. To trend, który ze względu na prostotę realizacji, niewielkie koszty inwestycyjne i łatwość zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom, błyskawicznie rozprzestrzenia się po różnych krajach. Pierwsze w Polsce ma powstać w Sopocie.
22.04.2020 12:58
Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim zapowiedziała we wtorek, że w tym roku postawi na bezpieczny wypoczynek i dostosuje jego formę tak, aby spełnić wymogi rządu i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz gościom.
Kino samochodowe w Sopocie
Wśród konkretnych propozycji znalazło się kino samochodowe. - Parking przy hali Ergo Arena może być świetnym miejscem na kino samochodowe i takie przygotowania już są prowadzone - zdradziła wiceprezydent Sopotu.
Jeśli ta inicjatywa faktycznie doczeka się realizacji, Sopot wpisze się w modny ostatnio trend powrotu do amerykańskiej klasyki lat 50. i 60. Trend, który ze względu na prostotę realizacji, niewielkie koszty inwestycyjne i łatwość zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia (w dobie koronawirusa), błyskawicznie rozprzestrzenia się nie tylko po różnych krajach, ale nawet kontynentach.
Kina samochodowe na świecie
To, że Amerykanie wrócili do tradycji, która przez kilkadziesiąt lat była wizytówką ich kultury, nikogo specjalnie nie dziwi.
Magazyn "The LA Times" opublikował niedawno materiał opisujący wpływ pandemii na sytuację kin samochodowych w USA. Wynika z niego, że właściciele wszystkich tego typu obiektów, odnotowują wyraźny wzrost zainteresowania swoją ofertą. Amerykańskie media donoszą też, że po raz pierwszy od lat, liczba samochodowych kin w Ameryce znów zaczęła rosnąć.
Także w Korei Południowej ta forma rozrywki zyskuje nowych fanów. W jednym z parków miejskich w Seulu, władze miasta wystawiły ekran kinowy i udostępniły go kierowcom za darmo. O ponad 20 proc. wzrosła też sprzedaż biletów kina samochodowego w Daegu, ogniska Covid-19.
Prawdziwy boom kina samochodowe przeżywają jednak u naszych zachodnich sąsiadów. Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci poinformowała, że od początku marca urząd wydał aż 43 pozwolenia na nadawanie, a kolejnych 80 czeka na rozpatrzenie. Taka zgoda dla operatorów kin jest konieczna, podobnie jak przyznanie częstotliwości radiowej, umożliwiającej kierowcom odbieranie dźwięku poprzez zamontowane w aucie radio.
W tradycyjnych kinach samochodowych dźwięk rozchodził się z zewnętrznych głośników - aby dobrze słyszeć trzeba było jednak otworzyć w aucie okna.
Jednak w czasie pandemii kluczowe jest bezpieczeństwo widzów i ich wzajemna izolacja. Szyby powinny więc być zamknięte, a kontakt z obsługą ograniczony do minimum. Dlatego bilety do kin samochodowych w Niemczech sprzedawane są przez internet, a kasjer skanuje e-bilet przez szybę.
Co ciekawe zmęczeni koniecznością ciągłego przebywania w domu widzowie, wcale nie oczekują nowinek repertuarowych. Wiele niemieckich kin zaprasza na filmy, które powstały kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, a bilety rozchodzą się błyskawicznie.
Bezpieczne spotkania „auto w auto” sprawdzają się też przy innych wydarzeniach - koncertach, a nawet nabożeństwach.
Doświadczenie innych państw pokazuje więc, że sopockie kino może się okazać strzałem w dziesiątkę - turystyczno-kulturalną perełką na mapie nie tylko Trójmiasta, ale całej ogarniętej pandemią Polski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl