Nietypowy widok w Sobieszewie. Zatrzymałam się z wrażenia
Widok dzikich zwierząt niemal zawsze wywołuje emocje. Zwłaszcza tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Kilka dni temu turyści zwiedzający Wyspę Sobieszewską w Gdańsku mieli okazję zobaczyć stado łosi. Na tę nietypową gromadkę natknęłam się również i ja. Coś niesamowitego.
12.04.2023 | aktual.: 12.04.2023 12:31
Wyspa Sobieszewska to azyl dla wielu gatunków zwierząt. Mieszczą się na niej dwa rezerwaty przyrody: Mewia Łacha oraz Ptasi Raj. To miejsce na mapie Polski upodobały sobie szczególnie ptaki, bowiem bytuje ich tam prawie 300 gatunków.
W okolicach Wyspy Sobieszewskiej można jednak spotkać także foki, które wylegują się na łachach i falochronach tuż przy ujściu Wisły do Morza Bałtyckiego oraz - jak się okazało - także i łosie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stado łosi na Wyspie Sobieszewskiej
W poniedziałek 10 kwietnia w lesie tuż przy drodze, pomiędzy plażą w Sobieszewie a ośrodkiem wypoczynkowym Orle, można było spotkać stado czterech łosi. Zwierzęta stały na skraju lasu i skubały liście z drzew. Zatrzymałam się z wrażenia.
Co ciekawe, łosie w ogóle się nie bały. Dwa z nich skryły się za drzewami, jednak dwa pozostałe odważnie zbliżały się do krawędzi drogi. Przypatrywały się z zaciekawieniem turystom, którzy zatrzymywali się, by podziwiać ich obecność. Taki widok nie zdarza się często.
- Od 15 lat przemierzam te lasy nawet dwa razy w tygodniu, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałam. Różne zwierzęta spotykałam na swojej drodze - dziki, sarny, lisy, jeże - ale stada łosi jeszcze tutaj nie było. Coś niesamowitego. - mówi pani Ania, mieszkanka Wiślinki, którą spotkałam na miejscu.
Coraz więcej łosi na Pomorzu
To samo stado łosi prawdopodobnie regularnie widywane jest w okolicach Górek Zachodnich oraz Stogów. W ostatnich latach zwierzęta widziano również przy Obwodnicy Trójmiasta, wjeździe do tunelu pod Martwą Wisłą oraz w rejonie węzła Lotnisko.
Najwięcej łosi można jednak spotkać na terenach położonych na wschód od Wisły, czyli w Nadleśnictwach Elbląg oraz Kwidzyn. Spora liczba tych zwierząt zamieszkuje jednak także nadleśnictwa znajdujące się tuż nad Wisłą.
Leśnicy oszacowali, że liczba łosi mieszkających na Pomorzu w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła dziesięciokrotnie.
Jak zachować się podczas spotkania z łosiem?
Leśne BHP mówi, aby zachować ostrożność podczas spotkania z każdym dzikim zwierzęciem. Niezależnie od tego, czy jest to dzik, łoś czy jeleń, należy z rozwagą podchodzić do sytuacji.
Łoś to przyjazne i ciekawskie zwierzę. Rzadko kiedy bywa agresywne wobec człowieka, jednak należy pamiętać, że jeśli zostanie naruszona jego bezpieczna przestrzeń, może zaatakować.
Warto wobec tego zachować odpowiedni dystans i przypatrywać się z bezpiecznej odległości. Absolutnie nie zaleca się dotykania ani głaskania dzikich zwierząt.