Niezwykła atrakcja polskiego miasta. Będzie ją można podziwiać od marca
Jedną z ciekawszych atrakcji Wrocławia planuje naprawić i odnowić tamtejszy samorząd. Choć kultowe "ozdoby" należą do prywatnego właściciela, a miasto je jedynie dzierżawi, zdecydowało się zainwestować w przywrócenie im blasku.
Zaczyna się remont neonów w podwórku przy ul. Ruskiej 46A - przekazał Michał Guz z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. Koszt przywrócenia blasku jednej z atrakcji turystycznych Wrocławia to 250 tys. zł. Zapłaci miasto, które dzierżawi neony od prywatnego właściciela.
Świecące dokumenty przeszłości
Wśród neonów są takie wrocławskie klasyki, jak "Dworzec Główny", "Grand hotel" czy "Moda Polska". Jak zapowiedziano w komunikacie, rozbłysną one z powrotem w marcu 2025 r.
Przez najbliższe miesiące będą remontowane. Koszt to 250 tys. zł. Zapłaci miasto, które w czerwcu podpisało z właścicielem 10-letnią umowę najmu.
"Te napisy to nie tylko atrakcja turystyczna. To dokumenty z przeszłości naszego miasta, zapis fragmentów miejskiego życia i przemian kulturowych. Niektóre z tych neonów stawały się kultowe. Były nie tylko nośnikami reklamy, ale też charakterystycznymi punktami orientacyjnymi. Wiosną znów będą nas cieszyć" – podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nagranie z dworca we Wrocławiu. Co za chaos
Naprawiali już neon "Dobry wieczór we Wrocławiu"
Zarząd Zasobu Komunalnego wyłonił wykonawcę remontu w przetargu. Zwyciężyła firma KONO Magdalena Konopka, która ma już na swoim koncie podobne projekty. Kilka miesięcy temu odpowiadała za remont neonu "Dobry wieczór we Wrocławiu", który znajduje się naprzeciwko wyjścia z Dworca Głównego.
- Nie wszystkie neony trzeba będzie zdejmować, ale i tak czeka nas dużo pracy na miejscu, w podwórzu. Remont neonów to nie tylko rurki. To także wymiana np. instalacji wysokiego napięcia. Musimy też zabezpieczyć części metalowe przed korozją – wyjaśnił Robert Konopka, przedstawiciel wykonawcy.
Podwórko przy ul. Ruskiej 46A w ostatnich latach zmieniło swoje oblicze. Miasto zainwestowało tam kilka milionów złotych. W sąsiedztwie działa wiele kameralnych restauracji oraz fundacji. Przestrzeń podwórka sprzyja działalności artystycznej.
Źródło: PAP