Niezwykłe odkrycie w Ekwadorze. "To jedyna tego typu formacja"
W poniedziałek 17 kwietnia u wybrzeży Galapagos odbyła się naukowa ekspedycja podczas której dokonano nietypowego odkrycia. W tamtejszych wodach skrywała się bowiem nieznana dotąd, dwukilometrowa rafa koralowa.
Ministerstwo środowiska w Ekwadorze przekazało, że nieznana dotąd rafa koralowa może mieć nawet kilka tysięcy lat.
Naukowcy odkryli nieznaną dotąd rafę koralową
Jak poinformowali naukowcy, to jedyna tego typu formacja, która w tej części świata przetrwała wyjątkowo trudne warunki, jakie w latach 1982-1983 spowodowało El Nino.
Zjawisko to wywołało w tamtym czasie utrzymywanie się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Zdaniem uczestników ekspedycji aż 50 procent odkrytej rafy koralowej to żywe koralowce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
- Głębokowodna ekspedycja naukowa znalazła pierwszą, całkowicie dziewiczą rafę koralową, o długości około dwóch kilometrów, na głębokości 400 metrów, która znajduje się na szczycie podmorskiej góry. Galapagos znów nas zaskakuje - przekazał tamtejszy minister środowiska Jose Davalos.
Odkryte koralowce mogą mieć kilka tysięcy lat
Stuart Banks, starszy badacz morski w Fundacji Charlesa Darwina przyznał, że jego zespół nie widział jeszcze tak rozległych i rozwiniętych raf koralowych na takiej głębokości. Jego zdaniem koralowce mają co najmniej kilka tysięcy lat.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
To niezwykle pocieszające odkrycie, tym bardziej, że w 2022 r. Ekwador postanowił rozszerzyć rezerwat morski Galapagos o blisko 60 tys. km kwadratowych. Wszystko po to, aby chronić zagrożone gatunki, w tym te, które migrują między Galapagos a wyspą Cocos w Kostaryce.
Źródło: "TVN Meteo"